Safíry – lot 60 ks (9.3. 18:00)

Portu Gallery - Modré safíry
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč
  • Start úpisu: 9. 3. v 18:00
  • Cílová částka: 1 070 000 Kč
  • Hmotnost lotu: 52,32 ct
  • Barva: modrá
  • Čistota: okem čistý
  • Certifikát: T.G.L.

Čím jsou Safíry – lot 60 ks unikátní?

Safíry jsou nepochybně jedním z nejlepších investičních barevných drahých kamenů. Jejich historie, barva, odolnost i jméno je dělá celosvětově známé, a to je u investic tohoto druhu velice důležité. Safíry se těší veliké oblibě v každé době a to po celém světě. Hlavním důvodem, proč je safír tak oblíbený, je i jeho odolnost a variabilita barev. Safír má tvrdost 9 na Mohsově stupnici tvrdosti a tím se stává druhým nejtvrdším důležitým přírodním drahokamem hned po diamantu. V porovnání například s tanzanitem je safír výrazně odolnější.

Cenu safíru dost ovlivňuje nejenom barva, ale i proces, který je s barvou spojený. Jedná se především o takzvané tepelné ošetření (heat treatment), které je u safíru běžné a trhem přijaté. Tento proces spočívá v zahřívání na vysokou teplotu nevybroušených kamenů, které nemají dostatečnou barvu anebo čistotu. Dostatečnou teplotou safír dokáže v určitých podmínkách změnit odstíny barev a dokáže být průhlednější. Safíry s tepelným ošetřením jsou na trhu ve většině oproti čistým a neupraveným safírům, tudíž dávají základní finanční hranici pro neupravené safíry. Díky své raritě jsou neupravené safíry zpravidla v základu dvakrát až třikrát dražší než teplem upravené safíry. Cena se následně odvíjí od barvy, čistoty, brusu a velikosti.

Investiční potenciál safírů stojí hlavně na teplem neupravených safírech, které mohou mít roční zhodnocení od 15–35 % ročně. U teplem upravených safírů je to o něco méně, jelikož na trhu jsou poměrně dobře dostupné. Hrubý odhad potencionálního zhodnocení pro teplem upravené kameny je 10–20 % ročně.

Safíry – lot 60 ks (9.3. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek