Morris Mini Cooper S 1971 (od 3.6. 10:00)

Portu Gallery - Morris Mini Cooper S 1971
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Mini je skutečná legenda, která vznikala v celé řadě různých verzí. Pokud bychom měli zmínit skutečnou raritu mezi legendárními Mini, je to právě vůz, na který se díváte. Originální Cooper S je dlouhodobě cenným vozem, který vyniká nejen silným motorem 1,3 litru, ale i drobnými krásnými detaily. Původní Cooper S byl natolik úspěšným základem pro závodní vůz, že byl během let mnohokrát kopírován. I proto dnes jezdí po celém světě mnohem více falešných Cooperů S, než jich ve skutečnosti bylo.

Také z toho důvodu je původní Cooper S, navíc s doloženým původem, dlouhodobě velmi dobrým držitelem hodnoty. Design Aleca Issigonise je natolik nadčasový, že ve výrobě vydržel dlouhé čtyři dekády, a dokonce i novodobé Mini na něj stále odkazuje a bere si z něj inspiraci.

Mini je na pohled skutečně malé – ostatně stojí na 10palcových ráfcích kol. Pokud jste si někdy mysleli, že máte obratné auto, zkuste se po městě projet v Mini. Pojem agilita dostane úplně nový rozměr. Mini má vpředu uložený řadový čtyřválec. Ten je umístěn napříč, vedle něj je převodovka. Celek pohání přední kola. Motor má objem 1275 cm3 a je vybaven dvěma karburátory SU, které se starají o typicky brumlavě ostrý zvuk. Jednotka OHV dosahuje výkonu 77 koní a 108 Nm točivého momentu, což v kombinaci s hmotností kolem 600 kg předpovídá dynamické vlastnosti. Z dnešního pohledu nevypadá zrychlení z nuly na stovku za 10,6 s nijak oslnivě, ovšem věřte nám, že v malém Mini je to zážitek zcela originální.

Pokud se podíváme do nečekaně prostorného interiéru, zaujme nás zejména jeho jednoduchost, funkčnost a přehlednost. Mini nabízí velmi specifický posed za volantem, řidič je tak jaksi ohnutý kolem volantu a zády se téměř neopírá. I když to tak nevypadá, pozice je ve finále poměrně příjemná.

Mini nabízel ostřejší označení Cooper v různých verzích původně s litrovým motorem a následně se silnější jednotkou 1,3 litru, což je i případ našeho vozu. Cooper S 1275 byl prodáván v průběhu 60. let: Mk I v letech 1964 až 1971, Mk II v letech 1967 až 1970 a Mk III v letech 1970 až 1971. Právě z posledního roku výroby pochází i námi představovaný exemplář, vyrobený v žádané červené barvě s bílou střechou a černým interiérem.

O vozy Mini je obecně velký zájem a verze Cooper S patří mezi ty nejžádanější. Problémem je nicméně fakt, že mnoho konkrétních vozů se jako Cooper S pouze tváří (přestavba totiž není tak složitá), najít tedy skutečně originální exemplář s jasnou historií je poměrně oříšek.

Jeho unikátnost spočívá nejen v malém počtu vyrobených kusů (1572 aut) a slušném nájezdu kilometrů, ale i známé historii a velmi dobrému stavu, a to zejména po mechanické stránce.

Morris Mini Cooper S 1971 (od 3.6. 10:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek