Rekonstrukce a rozšíření firmy a včelnice pro Včelí banku s.r.o.

Nafirmy - Rekonstrukce a rozšíření firmy a včelnice pro Včelí banku s.r.o.
  • Výnos: 12,99 % p.a.
  • Minimální výše investice: 5000 Kč
  • Cílová doba splatnosti: 03/2024

Společnost Včelí banka s.r.o. provozuje od roku 2012 včelí farmu. Jejími základy jsou genetika, výroba medu, medové bedýnky a také spousta přírodních produktů, u kterých garantují 100% ruční práci. Společnosti se daří a majitelé plánují rozšířit firmu i včelnice. Získané finance jim pomohou s nákupem materiálu a umožní jim pokračovat v již započaté rekonstrukci. Díky tomu budou moci děti i dospělé nechat nahlédnout pod víko úlu a ukázat jim kouzlo včelaření.

O firmě
Představte se nám. Jak dlouho podnikáte a v jakém oboru?

Vážení investoři, milí budoucí hosté, rádi bychom vám ve stručnosti představili, kdo jsme a co společně s vámi chceme vybudovat. Jsme manželé Dominika a Stanislav a máme dvě děti (2 a 13 let). Od roku 2012 provozujeme včelí farmu, která postupem času dostala název Včelí banka.

Možná se ptáte, proč zrovna Včelí banka? Název vznikl náhle a spontánně. (Po deseti letech práce v oboru bankovnictví bylo načase udělat si „svoji banku“.) Základem Včelí banky měla být pouze genetika – včelí oddělky a královny. Ač máme spotřebu medu velkou, veškerou produkci našich včelstev jsme nespotřebovali, a tak se na včelí bance objevil i med. Poté přibyly medové bedýnky přímo od včelaře a dnes již spousta dalších ryze přírodních produktů, u kterých garantujeme 100% ruční práci. Našli jsme zalíbení v mýdlové alchymii, macerování bylinek, bylinkářství a spoustě dalších přírodních zázraků.

Vceli banka produkty.jpg
Co se vám v podnikání zatím nejvíce povedlo? Na co jste pyšní?

Jsme pyšní na celou naši firmu, kterou jsme si od našich prvních včelek vypilovali úplně sami. Med posíláme každý rok na rozbory do včelařského výzkumného ústavu, každým rokem získává certifikát Český med a pravidelně také zlatou medaili za složení, design a pravdivé informace na etiketách v soutěži Český med.

Nejvíce si ceníme ocenění hejtmana Moravskoslezského kraje za společenskou odpovědnost v roce 2021. Jsme pyšní, že jsme dodavateli dárkových sad na velké množství svateb nejen v ČR i vánočních dárků pro mnoho zaměstnanců firem, které jsou našimi stálými zákazníky.

Vceli banka oceneni.jpg
Co vás odlišuje od konkurence?

Konkurence v tomto oboru není velká, ale víme, že jsme spíše inspirací pro nejednu naši konkurenci. Proto se snažíme pořád vyhledávat nové možnosti, jak co se týče designu balení, novinek a podobně. Odlišují nás „naše“ nápady a „naše“ inovace.

Popište svůj trh, na co se zaměřujete?

Zaměřujeme se pouze na koncové zákazníky, firmy, obce a kraje. Našim cílem nikdy nebylo – a ani přes velkou poptávku nikdy nebude – dodávat do obchodních řetězců nebo prodávat velkoobchodně.

Kde vás zákazníci najdou?

Najdete nás v Závadě 71, Petrovice u Karviné.

Vceli banka komunita.jpg
Jak vám půjčené peníze pomohou?

Peníze nám pomohou s nákupem materiálu, jehož cena každým dnem roste. A s provozním financováním, díky kterému můžeme materiál nakoupit co nejdříve a v požadovaném množství. Budeme moci pokračovat v již započaté rekonstrukci a brzy, během vánoční sezóny, také představit nové ovocné produkty.

Do budoucna si určitě nechceme hrát na profi farmu jako z reklamy, ale rádi umožníme netradiční návštěvy v době stáčení medu i jindy. Všem návštěvníkům chceme nabídnout něco, co jinde nezažijí, s naprosto bezkonkurenční kulisou naší včelnice a možností nahlédnutí pod víko úlu. Aby toto vše bylo možné a aby se naši návštěvníci cítili ještě lépe, rozhodli jsme se vybudovat sociální zázemí, které by odpovídalo stylu naší farmy. Přeci jen mobilní toalety se sem příliš nehodí. Proto potřebujeme právě vás, abyste nám na zbudování tohoto prostoru půjčili. Tím náš projekt společně posuneme zase dál.

Na co chcete půjčit a proč?

Protože podnikáme v našem rodinném domě, kde prostor pro firmu neustále rozšiřujeme, rozhodli jsme se nyní pro další rozšíření – rekonstrukci provozní části a také našeho sortimentu. Chceme do nabídky zařadit ovocné a další medy, které nám v nabídce zatím chybí. Poptávka po těchto „zdravých pomazánkách“ je přitom velká.

Prvním krokem našeho rozšíření je zrekonstruovat půdní prostor o cca 170 m2, kam se přesune administrativní část firmy. V přízemí rozšíříme výrobní, skladovací a expediční část. V druhém kroku máme v plánu rozšířit i samotnou včelí farmu. V budoucnu bychom navíc rádi přivítali například školky a školy. Teď za nimi kvůli nedostatku místa u nás sami jezdíme a děláme dětem medové dny přímo na místě. Přednášíme o včelkách, úlech a pomůckách, nebo máme tvořivou dílničku, na které s dětmi vyrábíme svíčky a povídáme si o tom, jak se získává vosk. Tento projekt realizujeme od července 2021 a chceme v něm nadále pokračovat, rozšiřovat ho a nejlépe přivítat děti i zájemce z řad veřejnosti přímo u nás.

Jaká jsou rizika vašeho podnikání?

Rizikem by mohlo být, že by nikdo nechtěl med nebo že by nebyly včelky. V současné době máme 64 úlů a každým rokem jich spíše přibývá než ubývá.

Před několika lety jste se ocitla v insolvenci. Popište našim investorům, jak se to stalo…

Pracovala jsem jako OSVČ u jedné ze stavebních spořitelen. Byla jsem placena provizemi ze sjednaných produktů. Firma tehdy udělala akci na penzijní připojištění. Na pobočce jsme s kolegy sjednali mnoho smluv, opravdu jsme měli úspěch, ale ne všichni si pak začali spořit – což v podmínkách akce spořitelny nebylo. Firma se rozhodla po nás vymáhat provize, konkrétně v mém případě to bylo cca 130 tisíc korun, které měli získat zpět formou exekuce.

Většina kolegů se s nimi soudila. Ale já jsem si vzhledem ke zdravotním komplikacím a operacím zad (byla jsem v dlouhé pracovní neschopnosti) nemohla dovolit mít exekuci, soudit se s tak velkou firmou a čekat, jak to dopadne – zda soud vyhrajeme a zda se nám firma omluví. Požádala jsem o pomoc právničku, která mi vzhledem k částce navýšené o obrovské náklady na exekuční řízení doporučila podat žádost o insolvenci. Žádost mi byla schválena a během 10 měsíců došlo k uhrazení všech závazků ve výši 100 % (bez těch obrovských exekučních nákladů). Ke 30. 10. 2017 je na Justici zpráva o splnění mého oddlužení.

Analýza projektu
  • Firma má rostoucí potenciál
  • Tržby v roce 2020 byly 4,5 mio CZK, v roce 2021 už 6,1 mio CZK
  • Pozitivní je kladný vlastní kapitál a zadluženost oscilující kolem 70 %
Rekonstrukce a rozšíření firmy a včelnice pro Včelí banku s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek