Nákup lesních pozemků pro Valespora s.r.o.

Nafirmy - Valespora
 • Výnos: 8,49 % p.a.
 • Minimální výše investice: 5000 Kč
 • Cílová doba splatnosti: 03/2024

Společnost Valespora s.r.o. nakupuje lesní pozemky, které dále prodává firmám specializujícím se na těžbu dřeva. Navíc pozemky na těžbu připravuje – její kompletní servis zahrnuje například geodetické zaměření nebo označení stromů, které se mohou těžit. Firma rychle roste a financování využije k tomu, aby mohla investovat do dalších pozemků.

O firmě
Jak dlouho podnikáte a v jakém oboru?

Firma byla založena v roce 2021 a funguje na konceptu, který byl na českém trhu vyvinut a ověřen v letech 2017–2020.

Popište svůj trh, na co se zaměřujete?

Zabýváme se nákupem lesů, jejich přípravou na těžbu (zaměření pozemku, skladba a objem dřeva, vyznačení těžby, přístupy atd.) a následným prodejem těžebních práv těžařským firmám. Takto vytěžené pozemky si kupují za zlomek původní ceny většinou místní lidé, kteří by se jinak k takovým pozemkům nemohli dostat. Lesy kupujeme od drobných soukromých vlastníků a jejich rozloha je cca do 2 ha.

Valespora celek pro tezbu.jpg
Co vás odlišuje od konkurence?

Dokážeme kupovat malé plochy, ze kterých připravíme smysluplný celek pro těžbu, která se pak vyplatí větším firmám s automatizací. Pokud by se pozemky těžily odděleně, nebylo by to ekonomické z důvodu velkých nákladů na přesun techniky. I díky tomu nabízíme prodávajícím konkurenceschopnou cenu. Poskytujeme kompletní servis, kde těžařům stačí přijet a kácet.

Díky automatizaci a digitalizaci interních procesů jsme schopní zpracovávat desítky obchodních případů měsíčně, rychle reagovat na požadavky prodávajících a zkracovat dobu od nákupu přes přípravu podkladů pro těžbu až po prodej na dobu několika měsíců.

Kde vás zákazníci najdou?

Zákazníky hledáme přes spřátelené realitní kanceláře a obchodníky, dopisové kampaně a doporučení od obchodních partnerů na trhu. Dále sledujeme realitní a aukční webové portály. Pozemky prodáváme přes portál JRdrazby.cz, těžební práva pak na stránce ForesTrade.cz.

Na co chcete půjčit a proč?

Peníze využijeme na nákup lesních pozemků a těžebních práv, které následně přeprodáváme firmám specializujícím se na těžbu dřeva.

Valespora les.jpg
Jak vám půjčené peníze pomohou?

V minulém roce jsme ladili procesy a technologie, teď přišel čas růstu. Umožní nám kupovat větší celky, případně více malých pozemků. Za leden a únor 2022 jsme dvojnásobně překonali obrat za celý rok 2021 (cca 7 milionů oproti 3 milionům Kč).

Jaká jsou rizika vašeho podnikání?

Pokles ceny dřeva nebo jeho poškození či krádež – tato rizika řešíme krátkým obchodním cyklem, kdy mezi nákupem pozemku a těžbou dřeva uběhnou řádově jednotky měsíců. Pozemky, kde je třeba čekat několik let na těžbu, nekupujeme.

Aktuální ekonomická situace – zamrznutí trhu. Ale spíše lze očekávat, že někteří lidé budou potřebovat hotovost k pokrytí zvýšených životních nákladů na jedné straně a budou se snažit peníze znehodnocované inflací ukládat do reálných věcí na straně druhé.

Analýza projektu
 • Firma založena jako startup v únoru 2021.
 • Hlavní činností firmy je nákup lesních pozemků (cena pozemků od 50 do 600 tis. Kč), jejich příprava na těžbu dřeva (geodetické zaměření, které stromy se mohou těžit, vytvoření tzv. katalogového listu, přístup k pozemkům) a následný prodej těžebních práv. Po vytěžení klient přistupuje k prodeji pozemků. Prodej probíhá přes aukce a realitní kanceláře.
 • Platby od odběratelů těžebních práv předem.
 • Časový horizont je cca půl roku (tzv. otočení pozemku). Nákup pozemků a jeho příprava na těžbu trvají cca 2 měsíce, následuje těžba dřeva (odběratel těžebních práv si ji zajišťuje sám) a prodej vytěženého pozemku.
 • Dle FV 2021 (předběžné) tržby ve výši 3,8 mio CZK – tržby jsou z prodeje těžebních práv, klient fyzicky těžbu neprovádí.
 • Hlavní náklady firmy jsou náklady na služby (1,7 mio CZK v roce 2021), kdy si klient najímá geodeta, firmu pro měření stáří stromů a vyznačení, které stromy se mohou těžit.
 • HV před zdaněním = EBITDA 1,8 mio CZK je dostatečná ke krytí mandatorních závazků (plateb investorům a splátek předmětného úvěru cca 1 mio CZK ročně). Závazky vůči investorům jsou ve výši cca 1,7 mio CZK – jejich splatnost je od půl roku do 3 let). Ostatní zadlužení firmy představují závazky vůči společníkům – Tomáši Pavlisovi 5,3 mio CZK, dosavadní činnost klient financoval ze svých zdrojů vs. aktiva společnosti (pozemky) ve výši 6 mio CZK.
 • Doba splatnosti zkrácena po dohodě s klientem a díky skutečnosti rychlé obrátky pozemků. Rovněž je s klientem dohoda, že cca po půl roce přistoupíme k dalšímu jednání o novém úvěru.
Nákup lesních pozemků pro Valespora s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek