Konvolut kreseb David Schrigley (od 27.5. 17:00)

  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Britský umělec David Shrigley je nejlépe známý svým osobitým stylem kresby a satirickými díly, které komentují každodenní situace a lidské interakce.

Díla pochází z výstavy nazvané „Fond Memories of Giant Bug“, konané v Jiri Svestka Gallery v Praze v roce 2020. Pro tuto první samostatnou výstavu Davida Shrigleyho v České republice autor speciálně vytvořil soubor šedesáti prací na papíře. Dle domluvy s galeristou jsou volně ovlivněny literární i kresebnou tvorbou Franze Kafky. Z ní si Shrigley bere hlavně tematizování pocitu odcizení od společnosti, projevů psychických onemocnění či převládajícího dojmu absurdity z nemožnosti ovlivnit okolní dění.

Po své rozsáhlé výstavě v Hayward Gallery v Londýně s názvem „Brain Activity“ byl Shrigley v roce 2013 nominován na prestižní Turnerovu cenu. V září 2016 byla odhalena jeho monumentální socha Really Good na tzv. Čtvrtém podstavci Trafalgarského náměstí v Londýně. V letech 2015 až 2018 organizovala British Council výstavu „Lose Your Mind“, která se podívala na šest různých míst, včetně Power Station of Art v čínské Šanghaji, Storage by Hyundai Card v korejském Soulu a Instituto-Cultural-Cabañas v mexické Guadalajaře. V lednu 2020 byl David Shrigley vyznamenán titulem OBE, tedy Řádem britského impéria. Na jaře téhož roku oznámila proslulá značka šampaňského Ruinart Champagne Shrigleyho jako svého „Artist Carte Blanche“ pro rok 2020.

Vybrané samostatné výstavy zahrnují například instituce Pinakothek der Moderne v Mnichově nebo galerie jako Hayward Gallery v Londýně či komplex Art Tower Mito v Tokiu. Jeho díla jsou zastoupena v předních světových sbírkách různých muzeí a galerií: Museum of Modern Art (New York, USA), Art Institute of Chicago (Illinois, USA), Museum Ludwig (Kolín, Německo), Pinakothek der Moderne (Mnichov, Německo), Statens Museum for Kunst (Kodaň, Dánsko), Thyssen-Bornemisza Contemporary Art Foundation (Vídeň, Rakousko), Scottish National Gallery of Modern Art (Edinburgh, Skotsko), Tate Modern (Londýn, Velká Británie), National Gallery of Victoria (Melbourne, Austrálie) a v řadě soukromých sbírkách po celém světě.

Cenový vývoj prací Davida Shrigleyho vykazuje v posledních letech trvalou stoupající tendenci. Již dnes jsou ceny některých kreseb podobné kvality a velikosti v rozmezí 7 000–8 000 eur.

Konvolut kreseb David Schrigley (od 27.5. 17:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek