Banksy – Sbírka miniatur (23.9. 18:00)

Portu Gallery - Banksy - Sbírka miniatur
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Sbírka s názvem The Walled Off od světoznámého britského streetartového umělce Banksyho čítá 15 jedinečných mini exemplářů části palestinské separační zdi ozdobených graffiti, které jsou certifikovány Banksyho hotelovým projektem The Walled Off, k jehož otevření došlo v roce 2017 při příležitosti stoletého výročí britské kontroly nad Palestinou. Jeho název představuje kreativní použití slovních formulací. Svým názvem bere v souvislost slavný hotel Waldorf v New Yorku a skutečnost, že se The Walled Off Hotel, v překladu do češtiny Obezděný hotel, nachází hned vedle separační zdi v Betlémě v Palestině. Byl vytvořen jako butikový prostor pouze s několika pokoji a navržený tak, aby připomínal dobu britského mandátu v Palestině. Vnitřní prostory vyplňují různá Banskyho díla překypující politickým významem. Od dubna loňského roku jeho provoz dočasně pozastavila koronavirová pandemie.

Vzhledem k přímému výhledu na zeď oddělující Izrael a Palestinu a faktu, že do všech z osmi hotelových pokojů pronikne přímé světlo na pouhým 25 minut za den, hotel zvítězil v kategorii hotelů s nejhorším výhledem na světě. To mu paradoxně zajistilo velmi hojnou návštěvnost. Otevření hotelu v těsné blízkosti zdi dalo vzniknout malé, ale přesto důležité dílčí ekonomice pro tuto konflikty dlouhodobě zmítanou oblast. Místní v souvislosti s působením hotelu začali k Banksymu dílům malovat na separační zdi vlastní graffiti jako formu odporu proti bariéře, která omezuje jejich životní prostor.

V rámci hotelu otevřel Banksy také obchod s miniaturami palestinsko-izraelské separační zdi. Nákup je pro návštěvníky limitován na jeden kus na osobu na pobyt. Účtenka z hotelu pak tvoří certifikát o koupi a pravosti díla. V The Walled Off funguje také jako galerie umožňující místním umělcům vystavit jejich díla mezinárodnímu publiku.

Původní plastiky jednotlivých panelů separační zdi byly vyrobeny přímo Banksym ve Velké Británii a následně odeslány do Palestiny, kde je, pod dohledem samotného Banksyho, dotvořili místní přední graffiti umělci. Téměř všechny mají místo soklu autentický kus betonu ze separační bariéry. Veškerá tato doplňková činnost musela být vždy schválena autorem. Do výroby bylo uvedeno přibližně 30 návrhů. Celkový počet miniatur přitom nepřesáhl tři tisíce, přičemž některé byly dokonce vyrobeny pouze v jednom provedení. Limit pro kupujícího byl stanoven na 1 sošku na jednoho hosta během pobytu v hotelu, aby bylo předejito spekulativním nákupům.

Exempláře jsou certifikovány prodejním dokladem z hotelu The Walled Off. Doklad v sobě nese i číslo každého díla, které je vyznačeno na spodní straně panelů. V tuto chvíli jsou již všechny miniatury rozprodány. Nejčastěji se s těmito plastikami obchoduje na sekundárním trhu mezi sběrateli, jejich cena přitom v čase soustavně roste. Další možností je případný nákup skrze světové aukční síně či právě přes Portu Gallery.

Banksy – Sbírka miniatur (23.9. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek