Whisky Orkney Island 1999 – 2005 (16.9. 18:00)

Portu Gallery - Whisky Orkney Island 1999 - 2005
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Příležitost investovat do kombinace osmi sudů (Hogshead a Sherry Butt) z roků 1999 – 2005, které už dosáhly úctyhodného věku a zároveň si stále drží vysoké procento alkoholu (52% – 64,2%), což je důkaz kvality whisky v sudech. Sudy z nejznámější palírny z ostrova Orkney jsou vyhledávány v aukcích po celém světě a na policích ve specializovaných obchodech je běžné narazit na edice 21, 25, 26, 30, 35+ letých whisek.

Jako Orkney Island Single Malt se označuje whisky ze známé nejseverněji položené skotské palírny na ostrově Orkney. Tuto palírnu chrání autorská práva a soukromí vlastníci sudů nebo nezávislí prodejci mohou použít jen název Orkney Island Single Malt (před r. 2007) a Whithlaw (po r. 2007). Tyto názvy jsou ve světě whisky dobře známé.

Tato nejslavnější palírna tohoto ostrova leží uprostřed souostroví Orkneyské ostrovy na severu Skotska v městečku Kirkwall a zajímavostí je, že je blíže k norskému Oslu, než k Londýnu. Díky tomu byly ostrovy jedním z prvních míst ve Skotsku, které v 9. století obsadili skandinávští vikingové, vládli přes 500 let a zanechali svou stopu jak na architektuře, tak celkové severo-skotské kultuře. Palírna byla založena Magnusem Eunsonem v roce 1798 a díky odlehlosti ostrovů byl dlouho jediným “hráčem na trhu”, do dnes jsou v celé oblasti jen dvě palírny. Magnus nezůstal vlastníkem dlouho, v první polovině 19. století byl nucen palírnu prodat, když se dostal do finančních problémů kvůli neplacení daní – ukázalo se, že palírna z daňového hlediska operovala nelegálně.

Whisky má jedinečnou sladko-kouřovou chuť, o kterou se zavděčí nedaleké, přes 4000 let staré, rašeliniště. Neexistuje jiná palírna, která by udila svůj ječmen, používaný k pálení whisky, za použití stejných zdrojů. Místní podnebí je také díky Golfskému proudu na Skotsko velice mírné a stabilní, což je ideální pro dlouhodobé nerušené zrání whisky v dubových sudech. Tato whisky je vhodná pro náročné milovníky, ale ovocné a nasládlé tóny ji rozhodně činí zajímavou i pro začátečníky, kteří poprvé zkouší kouřové whisky.

Palírna byla jedna z mála, která během 2. světové války nepozastavila produkci, přestože britské námořnictvo mělo na Orkneyských ostrovech základny. Dodnes se v hodinách dějepisu připomíná tragické potopení válečné lodi HMS Royal Oak německým námořnictvem, se ztrátou přes 800 životů.

Whisky Orkney Island 1999 – 2005 (16.9. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek