Sbírka umění – Pasta Oner (26.8. 18:00)

Portu Gallery - Pasta Oner
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Pasta Oner, výrazná postava současného českého umění, dlouhodobě a systematicky reflektuje až ironizuje svým charakteristickým, smířlivým a neodsuzujícím způsobem soudobou popkulturní společnost v plné škále její významové, hodnotové i symbolické vrstevnatosti. Často se přitom zaměřuje na zkoumání různých mužských a ženských archetypů, konfrontaci mezi oběma pohlavími a kontrast nevinného dětského elementu jako protipólu současné komerční doby. V jeho dílech se v mediálně bohatém spektru vizuálního jazyka zpřítomňují pro dnešní dobu příznačné asamblážové formy vyprávění (z fran. assemblage, typ výtvarné techniky).

V loňském roce se v Muzeu Kampa konala výstava Elusion Fusion, která nabídla protnutí dvou významných českých uměleckých jmen, Pasty Onera a Alfonse Muchy. Při příležitosti digitální výstava iMucha proběhla v červnu charitativní dražba Pastova obrazu inspirovaného právě Alfonsem Muchou, výtěžek kolem půl milionu korun poputoval na charitativní účely.

Jeho zatím poslední sólová výstava 20th Century Cabinet (14. v kariéře), která se konala v červnu a červenci letošního roku ve Ville Pellé, patřila ohlédnutí za 20. stoletím – vypořádání se se světem plným značek a komerce, stejně jako shrnutí představ, názorů a tužeb o tom, jaké minulé století bylo, co přineslo a jaké vize nám dalo.

Jaká díla sbírka obsahuje?

VH, 2020, 100 x 150 cm, olej a akryl na plátně

Jedná se o dnes v podstatě již ikonický obraz, jehož předlohou byla Pastova titulní strana československého vydání módního časopisu Vogue, kterou vytvořil Pasta Oner při příležitosti výročí 30 let od sametové revoluce. Ta vychází z původního prezidentského portrétu, který visel na zdech všech státních institucích po dobu jeho prezidentského mandátu. Jednotlivá hesla a symboly, které má vyobrazeny na obličeji, nás v podstatě provází jeho životem. Jsou to motivy, které jsou s životem Václava Havla neodmyslitelně spjaty. Dílo má za cíl zpřístupnit dobu Václava Havla mladší generaci a podtrhnout jeho roli v undergroundu. Autor chtěl také poukázat na zdůraznění jeho nekonvenčnosti a lidskosti, kterou ze sebe Havel po celý život vyzařoval. Obrazů s motivem prvního československého prezidenta vzniklo několik, liší se přitom barevným provedením saka a čelenky, což z každého díla dělá jedinečný originál.

Kill Your Idol (gold), 2021, 100 x 100 cm, umělý kámen a 24K plátkové zlato

Další z prací je dílo představující pravděpodobně nejnáročnější techniku, které se Pasta Oner věnuje. Použitou technologii vyvíjí posledních 5 let, v tomto provedení ji přitom využil úplně poprvé.

Obraz Kill Your Idol byl vyhotoven z odlitku do umělého kamene, který je pokrytý 24karátovým plátkovým zlatem. Vzor obrazu vznikl kresbou pomocí ředidla do polystyrenové desky, což vytvořilo zajímavé a jedinečné struktury, kterých jde velmi těžko dosáhnout. Motivem je portrét Ježíše Krista, který si Pasta Oner vypůjčil z trička frontmana rockové skupiny Guns’n’Roses, který ho nosil během slavného amerického turné v 90. letech, tedy období, které mu je blízké a výrazně ho ovlivnilo. Dílo propojuje dva ikonické prvky, náboženství a popkulturu.

Mona, 2021, 100 x 65 cm, leptavý polystyren a inkoustová barva

Mimo tento obraz lze v sérii leptů najít i další exempláře významných historických ikon jako Marylin Monroe či Monu Lisu, jenž je vyhotovená za použití unikátní metalické inkoustové barvy red apple. Opět dochází k propojení se současnou popkulturou.

Halfboard, 2020, 100 x 120 cm, olej a akryl na plátně

Newspaper, 2020, 110 x 160 cm, olej a akryl na plátně

Obě díla představují klasickou polohu autora, které se věnuje nejvíce – malba na plátně s kombinací akrylu a oleje. Akrylové plochy jsou přitom plnější, kdežto ty olejové vyjadřují přechod k pseudorealismu. Pasta Oner se často snaží o kombinaci světa mužů a žen a jejich vzájemné drobné interakce. Často lze v dílech vidět postavy dětí, jako v případě obrazu Halfboard, které autor považuje za nevinné elementy dnešního světa.

Lollipop, 2021, 120 x 120 cm, olej a akryl na plátně

V obraze použil Pasta Oner podobný přístup, a to jak technikou, tak tématem. Tentokrát zobrazuje dospělý pár, kdy muž vstupuje do našeho (pseudoreálného) světa v komiksové podobě. Efekt, který tím vzniká – větší hloubka obrazu lišící se v odrazu světle a lesku plochu – je jedním z typických rysů autorovy tvorby.

Sbírka umění – Pasta Oner (26.8. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek