Raritní známky Rakouska-Uherska (16.1. 18:00)

Portu Gallery - Raritní známky Rakouska-Uherska
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč
  • Start úpisu: 16. 2. v 18:00
  • Cílová částka: 1 015 000 Kč
  • Počet: 10 sérií
  • Původ: Rakousko-Uhersko
  • Vydáno: 1910-1918

Čím jsou Raritní známky Rakouska-Uherska unikátní?

Naše unikátní portfolio obsahuje v prvé řadě známky Rakouska-Uherska z roku 1910. Jde o kompletní sadu 17 hodnot (1 H-10 Kr) jako jednotlivé otisky v původních barvách. Otisky jsou bez lepu (jak byly vyrobeny) a hodnoty 2 Kr. a 10 Kr. mají typické průseky. Tato sada je mimořádně vzácná a dochována v perfektním stavu.

V roce 1908 vydalo Rakousko sérii velkých obrazových známek, které navrhl Koloman Moser, aby připomněl 60. let vlády císaře Františka Josefa, zobrazující předchozí císaře a vládce, Františka Josefa v různých fázích života, a palác Schönbrunn a Hofburg (oba ve Vídni). Návrhy byly znovu použity v roce 1910 k výroční jubilejní sérii, vydané na počest jeho 80. narozenin, data 1830 a 1910 jsou přidány nahoře a dole.

Raritní portfolio dále obsahuje rakouské známky platné na území ČSR i po 28. 10. 1918. Jedná se tedy o naše první známky a poslední známky Rakousko Uherska. Tyto nezoubkované varianty pocházejí z vídeňského poštovního archivu, který byl prodán jako celek ve Švýcarsku v rámci privatizace rakouské pošty. Tento objev se datuje do roku 2015 a některé tyto nezoubkované známky nebyly vůbec známé a vedené v katalozích. Tyto konkrétní upisované bloky nikdy nebyly na veřejném trhu ani v aukcích. Byly koupeny privátně přímo ze soukromé sbírky. Jedná se tedy o tržně velmi perspektivní materiál, který se v našich i vídeňských aukcích objevuje zpravidla jen jednotlivých sériích nikoliv blocích. Podobné sestavy bloků nezoubkovaných předběžných a souběžných známek ČSR jsou na našem území pouze ve 4 velkých sbírkách našich největších sběratelů. Počet možných kusů jednotlivých hodnot na trhu je cca 100 ks, počet 4-bloků či 6- bloků je samozřejmě řádově menší, respektive nevyskytují se vůbec.

Koloman Moser

Kolo Moser (1868–1918) byl rakouský grafik, designér a malíř. S Josefem Hoffmannem a za podpory průmyslníka Fritze Waerndorfera založil v roce 1903 uměleckořemeslné dílny Wiener Werkstätte. Pro tyto dílny vytvořil několik stovek návrhů šperků, váz, nádobí, knižních vazeb, nábytku, vzorů dekoračních tkanin, skla atd. Jeho návrhy vynikají originalitou výtvarného řešení, elegancí a zároveň hravostí. Po roce 1917 se začal více věnovat malbě, ale proslavil se zejména návrhy rakousko-uherských bankovek a poštovních známek (např. série Rakouští panovníci a Bosna-Hercegovina). Jeho tvorba je dnes součástí nejvýznamnějších muzeí a galerií na světě. První muzejní instituce, která zakoupila do svých sbírek předměty, které Koloman Moser navrhl na počátku své kariéry ve Wiener Werkstätte, bylo roku 1904 Moravské průmyslové museum v Brně, dnešní Moravská galerie v Brně!

Raritní známky Rakouska-Uherska (16.1. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek