Modré a růžové safíry (2.12. 18:00)

Portu Gallery - Modré a růžové safíry
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Portu Gallery představuje v pořadí již čtvrtý úpis vzácných a velmi žádaných modrých safírů, tentokrát obohacený také o růžové exempláře. Lot obsahuje 106 kusů, jeho celková váha činí 132,22 karátů. Každý kámen z nabízeného lotu je přitom opatřen certifikátem o identifikaci drahého kamene (T.G.L.).

Čím jsou Modré a růžové safíry unikátní?

Rubín je jedním z nejcennějších drahých kamenů, jehož hodnota může být někdy dokonce vyšší než cena přibližně stejně velkých diamantů. Spadá do mineralogické skupiny korundu, jejichž nádherná červená barva je ovlivněna stopovými prvky chromu, který gemologové považují mezi stopovými prvky za celebritu. Blízkými příbuznými rubínů z této skupiny jsou například safíry, jejichž barva je však ovlivněna různými příměsi jiných prvků.

Původ názvu kamene není zcela jasný. Podle některých zdrojů pochází název rubín z latinského slova „ruber“, které označuje červenou barvu. Podle dalších zdrojů se naopak jedná o odvozeninu ze staroindického sanskrtského slova „ratanraj“, které doslova znamená „král drahokamů“. Je to kámen bohatství i ochrany.

Rubín je po staletí ceněn především pro svou krásnou barvu a taky jedinečnou tvrdost a odolnost (9 na Mohsově stupnici), která mu mimo jiné propůjčuje ideální vlastnosti pro broušení. Díky němu pak kámen získá tolik ceněný, vysoce lesklý povrch. Díky barevné variabilitě od růžové přes purpurově červenou (tzv. holubí krev), červenou až hnědočervenou je rubín považován za jeden z nejvýraznějších a nejkrásnějších drahokamů. Díky červené barvě, která se přiřazuje k symbolice srdce a vášně, je také oblíbeným symbolem lásky. Rubín je dokonce zmíněn i v Bibli, a to celkem čtyřikrát. Světle až sytě rudá barva vždy navozovala asociace s něčím velkolepým, nádherným, majestátním a cenným. Tento kámen je mezi drahokamy užívanými v klenotnictví nejvzácnější, naleziště jsou velmi řídká. Mezi důležité současné oblasti výskytu rubínů patří Barma a Mosambik.

Společně se safírem a smaragdem patří do tzv. Velké trojky, tří nejvýnosnějších barevných drahokamů. Zde rubín jednoznačně vyčnívá a je považován tak trochu za krále mezi barevnými drahokamy. Jeho cena se za posledních deset let, stejně jako u ostatních drahých kamenů z trojice, prakticky zdvojnásobila. Světová poptávka roste a zásoby rychle ubývají, což může do budoucna velice ovlivnit ceny těchto kamenů.

Jeden z nejslavnějších rubínů o váze 167 karátu, nazývaný „Edwardes Ruby“, se nachází v přírodovědeckém historickém muzeu ve Velké Británii a vyniká svojí nádhernou barvou a velikostí. Další známý rubín, nazývaný také hvězdný rubín nebo „Rosser Reeves“, váží 138,7 karátu a je vystaven ve Smithsonském institutu ve Washingtonu.

Každý kámen je zapečetěn v samostatném z certifikátu. Z tohoto důvodu jsou přiložené ilustrační fotografie rubínů, které jsou zasazené ve šperku. Investujete ovšem do jednotlivých kamenů.


Kam dále?

P2Ptrh: exkluzivní rozhovor s Martinem Jarošem, projektovým manažerem Portu Gallery

Modré a růžové safíry (2.12. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek