Tullibardine 2014-2015 (24.6. 18:00)

  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Čím je Tullibardine 2014-2015 unikátní?

Tullibardine nebyla vždy jen značka skotské whisky, v roce 1488 byl postaven, na stejném místě a pod stejným jménem, pivovar. Ten se stal oblíbeným krále Jamese IV., který se tam zastavil na pivo při cestě na svou korunovaci. V roce 1503 pak udělil pivovaru Královskou chartu a proslavil ho po celé zemi.

Pivovar byl v palírnu přestavěn až v roce 1949. Tehdejší majitel, William Delmé-Evans, se radoval především z perfektní lokality – kopcovitá oblast, nazývaná Ochi Hills, byla a do dnes je zdrojem té “nejlepší” vody ve Skotsku. Nouze o dostatek vody k produkci whisky tedy nebyla a v roce 1979 zde vznikla dokonce značka vody, pocházející ze stejných zdrojů, Highgland Spring water. Láhve této značky najdeme po celém světě a ve Skotsku se v barech a restauracích tradičně podává právě k whisky.

Tullibardine byla zavřena v roce 1994, kvůli finanční situaci majitelů. Protože byla palírna ale stále relativně nová, veškeré vybavení bylo v skvělém stavu a stovky sudů stále zrály v jejich skladech, tak byly prostory udržovány a čekaly na vhodného kupce, který by obnovil produkci.

V roce 2003 vznikla akciová společnost Tullibardine Distillery Ltd., která se skládala z investorů a profesionálů z oborů, kteří věřili v potenciál této palírny, tu odkoupili a znovu zahájili produkci whisky. Jako spousta dalších palíren ve Skotsku, i Tullibardine padla do vlastnictví francouzské společnosti Picard Vins and Spiriteux, v roce 2011. Díky finančním možnostem nových majitelů je Tullibardine vybavena nejmodernější technologií a pokračuje v produkci velice kvalitních whisek.

Tradičně se zde pro první naplnění využívají tzv. “ex-bourbon” sudy (po americké whiskey, bourbon), po pár letech zrání se pak často přelévají do sudů po sherry, portském víně, francouzském červeném nebo bílém víně, a dalších zajímavých sudů, na tzv. “finish”. Vznikají tak limitované edice a nebo chuťové experimenty, které vymýšlí jak palírna, tak soukromí majitelé (investoři a nezávislí prodejci), poptávka po celých sudech v aukcích je pak velká.

Tullibardine 2014-2015 (24.6. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek