Ve čtvrtek 22.10.2020 se uskutečnila další seance Zeptej se Mintosu na cokoliv (AMA – Ask Mintos Anything). Tentokrát před kamerou spočinuli manažer výběru dluhů Dmitry Amelin a šéf partnerství s poskytovateli půjček Janis Pranevics.
Změna je to v tomto případě osvěžující, protože doposud vždy odpovídal Martins Sulte a aby na úzce zaměřené dotazy reagovali přímo odpovědní zaměstnanci dává smysl.
Hned na úvod byla prezentována doposud Mintosem nikde nepublikovaná tabulka se stavem aktuálního vymáhání poskytovatelů v problémech.
Dmitry následně představil pravidla, podle kterých tým Mintosu postupuje při potížích poskytovatele. Ty korespondují s nedávno představenou plánovanou změnou ratingů Mintosu a přečíst více si můžete na blogu Mintosu.
V obecně vedeném úvodu, kdy se postupně procházely otázky investorů ze sli.do, nás zaujalo:
- Reakce na dotaz k v Kristapsem zmíněné provázanosti osob ve vlastnictví Mintosu a některých poskytovatelů (Mogo, Finitera) – Janis uvedl, že vlastnictví je pouze částečně se překrývající a o vedení Mintosu (stejně jako o manažerských rozhodnutích poskytovatelů) rozhoduje management dotčené společnosti. Také zaujalo, že každý zaměstnanec Mintosu má malý akciový podíl, takže jsou v tomto směru zainteresováni.
- Dotazující zajímalo, proč jsou některé půjčky prodlouženy o více než 180 dní, což porušuje pravidla. Zde Janis uvedl, že v Mintosu zatím nemají funkční automatizované řešení, je to zkoumáno a prodlužováno ručně (kde se snáze stane chyba). Na technickém řešení se pracuje a bude představeno brzy. Pokud tedy na půjčku prodlouženou v součtu o více než 180 dní, jedná se o bug.
- Potenciální ztráty investorů na Mintosu a celkově investování zde bylo zmíněno také v porovnání s akciovými trhy, kdy podle Janise někteří investoři na Mintosu naskočili v „nejhorší možnou chvíli“ a jsou tak nyní v mínusu. Ti déle investující mají ohroženou pouze část zisků (tedy analogie špatného načasování nákupu akcií před propadem).
K jednotlivým poskytovatelům bylo zmíněno:
- Capital Service
- Mintos se snaží řešit situaci dohodou, a to kvůli časové náročnosti právního procesu. Do dohody se snaží prosadit zejména splacení 100% dlužné částky a nulovou grace period (v původním návrhu Capital Service bylo odpuštění 40% dluhu, 2 roky grace period a postupné splácení 8 let).
- Capital Service bude končit státem schválená legislativní ochrana “Covid Shield Legislation 4.0” v polovině listopadu. Dle slov Janise zde ale existuje reálné riziko, že Capital Service okamžitě požádá a o některou z dalších ochran, které polská legislativa nabízí.
- Alexcredit
- Mintos po dohodě s Alexcredit vybral třetí stranu, která přebere portfolio Alexcredit a bude pokračovat ve výběrech od dlužníků.
- Akulaku
- Zde dochází k pomalému postupnému splácení, Mintos se snaží dohodu s Akulaku zvýšit výši úhrad.
- Aforti
- Mintos zde má ve smlouvě podchycenou určitou záruku, kterou Aforti ručí, nicméně dohoda se nepodařila, následuje soudní řízení.
- Cashwagon
- Cashwagon hledal nového investora, ale to se mu nepodařilo.
- Aktuální situace vypadá na wind-down Cashwagonu.
- Některé prostředky budou investorům vyplaceny po rozmrazení zablokovaných vietnamských účtů policií.
- Přiznány ale byly „significant loses“, které zde investoři utrpí, což odpovídá úvodní tabulce, kde Mintos předpokládá návratnost méně než 50%.
- Getbucks
- Závazky investorům by zde měly být uhrazeny z prodeje aktiv skupiny Getbucks. Zabere to nějaký čas, ale s úhradou celého dluhu by neměl být problém.
- Monego
- Stále není dokončen audit společností PricewaterhouseCoopers, příčinou je výskyt COVIDu přímo v auditorském týmu.
- Mintos čeká na informace kolik prostředků a kdy bude splaceno.
- Alternativní možnost je obrátit se přímo na centrální banku Kosova, což Mintos zváží podle dalšího vývoje.
- Finko Arménie (Varks)
- Pravidelné splátky běží, jejich další výše závisí na splátkách dlužníků – zde je problematická situace v Arménii – COVID, válka.
Celkově bylo zdůrazňováno, že soudní řešení situace je ve většině případů běh na velmi dlouho trať a s nejistým výsledkem. Proto Mintos vždy preferuje se s poskytovatelem v problémech dohodnout.
Důraz byl také kladen na delší dobu návratnosti investic v In recovery (tzn. apel na investory, aby byli trpěliví).
Komentář P2Ptrhu:
Celá seance na nás působila pozitivně – ve smyslu výrazně zlepšené komunikace od Mintosu a v některých případech i přiznání, že investoři nemohou očekávat 100% návratnost svých prostředků. To sice může řada investorů kritizovat, ale konečně je z videa patrné, že investování v P2P má svá rizika a i přes různé buyback garance může investor ztratit velkou část nebo i všechny vložené prostředky.
Kdo by se chtěl podívat na hodinové video sám, může tak učinit zde:
Autor je investorem P2P (a vlastně i na Mintosu) od roku 2017 a něco víc k jeho portfoliu si můžete přečíst na P2Pfóru v sekci deníky.
Jste investorem na Mintosu? Pomozte začínajícím investorům a sepište recenzi, jak se vám na platformě líbí.