Kolekce vína En Primeur 2021 #2 (20.10. 18:00)

Portu Gallery - Kolekce vína En Primeur 2021
 • Výnos: Investiční certifikát
 • Minimální výše investice: 1 Kč
 • Start úpisu: 20. 10. v 18:00
 • Cílová částka: 4 215 000 Kč
 • Země: Francie 
 • Oblast: Bordeaux
 • Vinařství: Chateau Figeac
 • Apelace: Saint Emilion Grand Cru A.O.C.
 • Klasifikace: 1er Grand Cru Classé „A“
 • Ročník: 2021
 • Počet kusů: 2 x 480 kusů
 • Objem 1 kus: 0,75 l

Čím je Kolekce vína En Primeur 2021 #2 unikátní?

Chateau Figeac patří mezi historicky nejvýznamnější usedlosti v oblasti Saint-Émilion v Bordeaux, jež je největší a nejdůležitější vinařskou oblastí nejen Francie, ale i celého světa. Jedinečný terroir charakteristický třemi terénními vlnami čtvrtohorních nánosových štěrků, které místy sahají až do hloubky sedmi metrů, je podstatou věhlasu Figeacu a má zásadní vliv na kvalitu a senzorický výraz jeho vín. Půdy mají výjimečný vinohradnický potenciál, který představuje téměř vyrovnaný poměr tří pěstovaných odrůd: Merlot, Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon, což je unikát v celém regionu Bordeaux. Château Figeac je nejrozsáhlejší vinařská usedlost v kraji Saint-Émilion. Tvoří ji 40 ha vinohradnické plochy a 14 ha parků, pastvin, lesních porostů a malebný rybník.

S pravidelnou „revizí“ zámků v oblasti Saint-Émilion se očekávaly změny v klasifikacích. U zámků, které budou povýšeny, lze předpokládat skokové zdražení, které jsme zažili při poslední revizi v roce 2012 u zámků Chateau Angelus a Chateau Pavie, které byly povýšeny z Premier Grand Cru Classé B do Premier Grand Cru Classé A. Chateau Figeac je jediným výrobcem, který v klasifikaci St.Emilion 2022 získal prestižní povýšení do třídy Premier Grand Cru Classé A. Klasifikace St.Emilion se aktualizuje každých 10 let a odborníci z regionu naznačili, že letošní klasifikace měla více přihlášek než kdykoli předtím. Tyto klasifikace mohou způsobit, že hodnota vinařství prudce vzroste. Podle údajů společnosti Liv-ex vzrostla již průměrná tržní cena Chateau Figeac za poslední tři roky o 47%.

Chateau Figeac 2021

Proslulé víno Chateau Figeac, jedno z nejvýznamnějších vín nejen v oblasti Bordeaux, je známé na celém světě. Víno se vyznačuje barvou tmavě rubínovou, kardinálově tmavou a lesklou. V první fázi má velmi příjemný aromatický výraz, nabízí vůni květů, tmavého červeného ovoce a koření – zejména bílého pepře. V ústech je víno jemné, harmonické a převládá chuť černého rybízu a lesních jahod. Z triptichu odrůd Merlot (37 %) zajišťuje ovocnost, jež je pro toto víno velmi charakteristické, Cabernet Franc (32 %) doplňuje víno jemností a Cabernet Sauvignon (31 %) dotváří strukturu hedvábnými taninami. Vývoj tohoto vína bude pozitivně pokračovat až do roku 2060, pocity z něj však budou vždy jedinečné.

Petit Figeac 2021

Petit Figeac se na zámku Chateau Figeac produkuje již od roku 1945. Od roku 2012 tvoří druhou část výroby produkce celého zámku. Víno je velice specifické. Hrozny se rodí jak v srdci vinohradu na vzácné parcele o rozloze 1,5 ha, tak na dalších mladých keřích v jednotlivých částech vinohradu. Víno má nejen svoji osobitost, ale také půvab, který převzalo od hlavního vína Chateau Figeac. Barva je rubínově tmavá s odlesky fialové. Květnatou vůni komponují noty rudé růže a pivoňky, ovocné vůni pak ostružina, borůvka, švestka. V chuti dominují půvabné ovocné tóny lesního ovoce, peckovitých plodů a také tříslovin. Ovocná struktura je pevná, ale ne tak výrazná jako u Chateau Figeac. Odrůdová skladba je rozdílná pro každý rok. Petit Figeac je velmi atraktivní už nyní, díky menšímu podílu Cabernetu Franc a Cabernetu Sauvignon a dominantnímu zastoupení Merlotu se odhaduje kratší pozitivní vývoj, a to v následujících 15–20 letech.

Kolekce vína En Primeur 2021 #2 (20.10. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek