Tanzanity – lot 21 ks (27.10. 18:00)

Portu Gallery - Tanzanity - lot 164 ks
 • Výnos: Investiční certifikát
 • Minimální výše investice: 1 Kč
 • Start úpisu: 27. 10. v 18:00
 • Cílová částka: 1 930 000 Kč
 • Typ: tanzanit
 • Počet ks v lotu: 21
 • Hmotnost v lotu: 135.47 ct
 • Tvar: ovál
 • Brus: fazetový
 • Ošetření: tepelně ošetřeno
 • Původ: Tanzanie
 • Certifikát: T.G.L.

Čím jsou Tanzanity – lot 21 ks unikátní?

Tanzanit je modrá odrůda minerálu zoisitu. Byl takto pojmenován firmou Tiffany na počest jeho jediného naleziště, které se nachází v Tanzanii. Jedním z důvodů zvolení tohoto jména byl i ten fakt, že vedení Tiffany si myslelo, že zoisit nebude mít dostatečný mediální ohlas. Vedla je k tomu domněnka, že zoisit se v anglickém jazyce blíží slovu suicide (sebevražda) a tak se rozhodli pro zvolení více komerčního názvu. Zoisit byl přitom pojmenován po nálezci minerálu Baronu von Zois, který objevil tento minerál v Rakousku. Starší název pro zoisit je též saualpit podle místa prvního nálezu v lokalitě Saualpen v Rakousku.

Ačkoli je tanzanit v porovnání například se safírem poměrně měkký, tak je pořád velmi dobře použitelný do šperků. Jeho barva, která se rozděluje na dvě základní barvy: modro-fialové a fialovo-modré, je ve světě velmi žádaná. U tanzanitů je zcela běžná úprava zahříváním. Tato úprava zajišťuje sytější barvy a částečně eliminuje barvy jiné v rámci pleochroismu (barva se měnící na základě pohledu z jiných stran). Zahříváním se eliminují hlavně barvy jako je hnědá, žlutá nebo červená. V drahokamu poté zůstane pouze modrá a fialová.

Cena tanzanitů roste exponenciálním růstem. Jedním z důvodů je nabídka a poptávka, kdy poptávka převyšuje nabízený materiál. Dalším důvodem je neustále dražší těžba v Tanzanii. Doly jdou do větších hloubek, kde nejsou jednoduché podmínky pro těžbu. Musí se tedy investovat do drahých technologií, které dokáží v dolech snížit teplotu, dopravit více čerstvého vzduchu a efektivněji dopravit těžený materiál zpět na povrch.

Raritu tanzanitů lze přirovnat například k českému vltavínu, kdy se vltavíny nachází pouze zde v České republice a na hranicích s Rakouskem. Tudíž investiční potenciál tanzanitů je celosvětově uznávaný a největší zhodnocení přijde po uzavření těžebních prostor v Tanzanii. Jejich procentuální zhodnocení lze těžce odhadnout kvůli neregulovaném trhu, ale u nejvyšších kvalit a velikostí to může být 15–35 % ročně.

FAQ:

Proč je vhodná investice do drahokamu Tanzanit?


Tanzanit je má speciální postavení na trhu díky své unikátnosti, díky kterému je velmi atraktivní pro investice a jeho exkluzivita činí z Tanzanitu a tanzanitových šperků vynikající investiční možnosti. Je to jeden z nejvzácnějších drahokamů světa, který se nachází na jednom místě – v krátké oblasti na úpatí hory Kilimandžáro v Tanzanii zvané Merelani. Vědci a gemologové se domnívají, že právě jedinečné podmínky vyvolané erupcí hory Kilimandžáro vedly k jeho vzniku a nelze ho proto nalézt na žádném jiném místě. Kombinace prvků a chemikálií přítomných v zemi spolu s extrémním tlakem a vysokými teplotami vytvořila jeden z nejkrásnějších drahokamů světa. Kvůli specifickým podmínkám, které vedou ke vzniku Tanzanitu, se vědci domnívají, že je vysoce nepravděpodobné, že by Tanzanit byl někdy objeven na jiném místě.

Jak se vyvíjí trh s Tanzanitem?

Odhaduje se, že Tanzanit během našeho života bude zcela vytěžen. V roce 2013 provedli nezávislí geologové výzkum, který odhadl, že TanzaniteOne, největší společnost na těžbu Tanzanitu v Clock, stejným tempem těžby vyčerpá zásoby do 25- 30 let. Díky tomu byl označen jako „drahokam generace“, protože v budoucnu pravděpodobně zmizí z trhu šperků a šperky s tímto kamenem budou velmi vzácné.

Čím se výrazně liší Tanzanit od ostatních modrých drahokamů?

Nejpůsobivějším aspektem tohoto drahokamu je bezpochyby jeho zářivý odstín, který se může pohybovat od sytě modré a modrofialové až po zářivě fialovou. Nejvíce je srovnávaný se svým drahým kolegou – modrým safírem. Co má tento kámen ale opravdu unikátního, je pleochroický charakter, což znamená, že má schopnost zobrazovat různé barvy při pohledu z různých úhlů. Navíc díky menší známosti tohoto drahokamu v minulosti jsou cenové intence zatím úplně někde jinde než u proslulého modrého safíru.

Proč nyní investovat do Tanzanitu?

Kvůli celosvětové pandemii způsobující omezení cestování jsou ceny Tanzanitu nižší o 20–30 % a očekává se, že s mizejícím restrikcemi stoupnou ceny zpět na svoje maxima. Čína od roku 2021 začala projevovat větší zájem o Tanzanit a s obrovským trhem v Číně by rostoucí poptávka mohla mít dramatický dopad na cenu a dostupnost Tanzanitu.

Na cenu budou také působit opatření tanzanské vlády, která se pokouší zastavit pašování z těžební oblasti a ze země. Armáda za tímto účelem postavila zeď kolem těžební oblasti snaží se kontrolovat aby veškeré obchodování se surovým materiálem bylo řešeno prostřednictvím vládního úřadu v dolech. Velká část surového materiálu byla dříve vyvážena do sousední Keni (aby se vyhnula zdanění) a byla vyvážena také do Indie k dalšímu zpracování. Po narušení těchto kanálů a nastavení větší kontroly se očekává, že cena Tanzanitu bude růst dynamičtěji.


Kam dále?

P2Ptrh: exkluzivní rozhovor s Martinem Jarošem, projektovým manažerem Portu Gallery

Tanzanity – lot 21 ks (27.10. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek