Janja Prokić – prsteny (5.5. 18:00)

Portu Gallery - Janja Prokić - prsteny
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Čím jsou Janja Prokić – prsteny unikátní?

Janja Prokić vytváří jedinečné kolekce šperků, které se věnují různým motivům. Součástí každé kolekce jsou originály, tzn. šperky a předměty vytvořené pouze v jednom exempláři. Jedná se o sběratelské kusy. Svá díla vystavuje po celém světě, od Prahy přes Florencii, Stockholm až po New York. Díla Janji byla zakoupená do různých sbírek a instituci, v neposlední řadě do sbírek Moravské Galerie v Brně, kde je v současné době k vidění koruna z kolekce Homa v rámci stálé expozice v UPM. Šperky Janji Pokić se nacházeji i ve sbírce Ellen Maurer-Zilioli v Mnichově, která patří mezi nejznámější kurátorky současného šperku a je opravdovou kapacitou v oboru. Každoročně se zúčastní prestižní přehlídky Schmuck právě v Mnichově, kde jsou vystavující vybíráni pod strohým kurátorským dohledem významných instituci a galeristů. Pod kurátorským výběrem Evy Eisler se Janja zúčastnila výstav v Londýně, New Yorku a Nijmegenu. V Nizozemsku šlo o Galerii Marzee. Jedná se o jedničku v oboru, která je pověstná objevováním nových talentů. Tvorba Janji není jenom předmětem designu, ale má přesah i do volného umění. Díky použití drahých kovů, precizně vybíraných kamenů nejvyšší kvality a jiných ušlechtilých materiálů, roste nejenom její umělecká hodnota, ale i finanční ocenění. V tomto roce vznikne nový prostor na Malé Straně, součástí kterého bude i galerie s programem volného umění. Janja patří mezi sběratele umění, a to je důvodem, proč v tomto prostoru plánuje dělat výstavy umělců, kteří jsou v její sbírce nebo jí je jejich tvorba něčím blízká. Cílem je i prohlubování vztahů mezi klienty, sběrateli a současnými umělci.


Kolekce Homa:

Kolekce výtvarnice a šperkařky Janji Prokić Homa letí na ptačích křídlech přes Arafurské moře na Papuu Novou Guineu. Vychází tentokrát z kultury, mýtů a unikátního přírodního dědictví tohoto ostrova, na kterém jako na jediném na světě žijí ptáci ráje. Tato nebesky křehká stvoření a jejich peří symbolizují ochranu shůry a nedotknutelnost ve své bazální podstatě. V kráse, která zasahuje hloubkou a nedovolí zlu ji ovládnout. Jako ve většině kolekcí svébytné autorky i nyní hraje velký význam tradice a rituály. Šperky vznikly v inspiraci obřadními maskami papuánských kmenů.

Dalším symbolem je oko jako ochrana od zlých duchů, souvisí opět s pradávnými rituály obyvatelů této země. Místo mezi nebem a zemí. Korunami stromů a letem ptáků. V tichém oparu pradávných lesů. Oba symboly se propojují. Textura ptačích křídel tvořívá oko. Kameny v kolekci navíc mají barvu skutečného zabarvení ptačích křídel těchto ojedinělých stvoření.

Kolekce Mitmem:

Janja se inspirovala lučními květy, shluky květin, které působí jako luční zátiší. Kyticemi, které lidé rádi sbírají třeba na procházce, i věnečky, co je pletou děti z pampelišek, sedmikrásek, hvozdíků, zvonků a z různých dalších květin, které je nějak uhranou nebo okouzlí ve své subtilnosti.

Designérka ve své kolekci chtěla tentokrát zdůraznit decentnost a drobné zdobení. „Jemnost a křehkost má být něco, co má význam jen pro nositele šperku. Může to skrýt do dlaně. Zná nejmenší detaily, které jsou jen osobní, ale navenek a pro okolí nejsou tak lehce postřehnutelné. Šperk má svého nositele svádět, aby se mu věnoval zblízka,“ vysvětluje. O to větší důraz bylo třeba klást při zpracování na tvoření detailů. Aby se zachoval půvab tvarů, bylo složité řešit nejen komponenty, ale i technické zpracování.

Janja se setkala také s výzvou nového materiálu. „Už delší dobu jsem chtěla pracovat s opály. Jsou to takové disco kameny a baví mě, jak vznikaly,“ říká autorka o nerostu, který se tvoří tlakem skal na vodu ve skulinách, kde postupně kapalina zkamení do křehkého, světlo odrážejícího polodrahokamu. „Je to pro mě celé taková metafora covidu i toho, v jaké situaci jsme se ocitli. Pod těžkým tlakem mas působících ze všech stran vznikne něco pohádkově krásného. Něco, co na sílu odpovídá křehkostí,“ vysvětluje. Celý proces autorčiny šperkařské práce provázel právě jemnocit. Opál potřebuje citlivý přístup, pod prsty se jinak ve své křehkosti rozpadá. Hlavní polodrahokam pak doplňují opály, vzácný zelený granát, brilianty a olivíny.

Kolekce Sadalsuud:

Hlavním motivem nové kolekce Sadalsuud české designérky Janji Prokić jsou hvězdy a jejich síla. Autorka se inspirovala hvězdou stejného názvu, která je nejjasnější ze souhvězdí Vodnáře. Sadalsuud v překladu znamená nejšťastnější ze šťastných, a proto i šperky z nové kolekce mají nositelkám přinést štěstí a vnitřní sílu na jejich cestě. Šperky jsou vyrobené ze zlata a stříbra, doplněné diamanty a drahými kameny.

Růženín, který otevírá srdeční čakru, je nositelem vnitřní lásky sama k sobě. „Společnost si vytváří mnoho hvězd, ke kterým vzhlížíme, ale měli bychom si uvědomit, že jsme sami sobě také hvězdy,“ poznamenává Janja Prokić. Zlatavý až červený sagenit, kterému se příznačně lidově říká Venušiny vlasy, je symbolem souladu ženské křehkosti a síly. Drobná vlákna sagenitových krystalů prorůstají křišťály. Jsou pravým významem oné křehkosti v masivu. Posledním z trojice poslů Sadalsuud je zelený vltavín. Vesmírný kámen, který Zemi s hvězdami pojí a který najdete na jediném místě. V Česku.


Kam dále?

P2Ptrh: exkluzivní rozhovor s Martinem Jarošem, projektovým manažerem Portu Gallery

Janja Prokić – prsteny (5.5. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek