Modrý safír 6,53 karátu (7.10. 18:00)

Portu Gallery - modrý safír
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Čím je Modrý safír 6,53 karátu unikátní?

Safír patří mezi velmi tvrdé minerály, na Mohsově stupnici dosahuje tvrdosti 9. Tím se řadí na druhé místo na světě, a to hned za diamanty. Svou tvrdostí a houževnatou pevností má ideální předpoklady k brusům různých tvarů. Nejvíce zajímavým brusem pro tyto drahé kameny zůstává oválný tvar, díky němuž vynikne jeho krásný hvězdicový efekt, lesk a barva.

Samotný název tohoto drahokamu vznikl pravděpodobně z hebrejského slova „sappire“, což v překladu znamená modrá. Intenzita a sytost modré barvy představuje nejvýznamnější faktor určující jeho cenu. Modrá barva je současně nejvyhledávanější barvou tohoto drahokamu. Je však třeba si dát pozor na intenzitu. Safír, který je příliš tmavý, až do inkoustových odstínů, není na trhu až tak vyhledávaný v porovnání se safíry světlejší intenzivní modré. Drahé kameny nejtemnější modré barvy totiž ztrácejí preferovaný lesk a jsou tedy méně cenné.

Modrá barva je tradičně spojována s aristokracií, romantikou a je vnímána také jako barva loajality. Proto jsou modré safíry často vybírány jako zásnubní a svatební šperky. Nejznámější je bezesporu zásnubní prsten s modrým safírem, , který princ William daroval své snoubence Kate Middletonové, budoucí vévodkyni z Cambridge. Nosila ho totiž jeho matka, princezna Diana. Tím se stal modrý safír zasazený do osmnáctikarátového bílého zlata s diamanty nejslavnějším šperkem na světě.

Traduje se také, že lidé v minulosti věřili na nadpřirozené schopnosti drahých kamenů, v případě safíru se říkalo, že tento kámen dopřeje jeho nositeli sílu, čistotu a věčný život. Od středověku se pak schopnostem safírů přisuzovaly ty nejvyšší duchovní hodnoty jako věrnost, upřímnost a moudrost. Pravděpodobně proto byl v minulosti hojně využíván pro zdobení prstenů církevních hodnostářů, aby jim pomohl očistit srdce a posílit víru v Boha. Své pevné místo má také od nepaměti na špercích a korunovačních klenotech nejvyšší šlechty a královských rodin. Nechybí ani na českých svatováclavských korunovačních klenotech, konkrétně je umístěn na koruně a jablku.

Safíry se řadí mezi jedny z nejvzácnějších a také nejcennějších drahokamů. Spolu s rubíny a smaragdy patří mezi tři nejvýnosnější barevné drahokamy. Jejich cena se za posledních deset let prakticky zdvojnásobila, což je dané rostoucí světovou poptávkou při současném úbytku zásob. Jedná se o historicky prověřené a likvidní aktivum, které se obchoduje již více než 5 000 let a předpokládá se, že trend bude i nadále pokračovat. Co se týče míst, odkud pocházejí nejcennější a nejkrásnější safíry, jsou jimi naleziště v Myanmaru, Kašmíru a na Srí Lance.

Modrý safír 6,53 karátu (7.10. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek