Sbírka známek z Britské Guyany (27.01. 18:00)

Portu Gallery - Sbírka známek z Britské Guyany
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Čím jsou Známky z Britské Guyany unikátní?

Nabízená sbírka obsahuje 3 raritní známky z Britské Guyany z období 1850-1862.

Je známo, že Britská Guyana je po ostrově Mauritius ve filatelii nejdůležitější kolonie a známky z této bývalé britské zámořské državy dosahují při prodejích již od poloviny 19. století rekordních čísel. Ne nadarmo je nejdražší známka světa, 1c magenta, taktéž z Britské Guyany.

V roce 1851 bylo v Britské Guyaně rozhodnuto o vydání nových známek pro právě zavedené jednotné tarify – 1c červená (magenta) pro novinové zásilky a 4c modrá pro dopisy do váhy 1/2 unce, přepravované v kolonii bez rozdílu vzdálenosti. Známky zvané Tall Ships (SG.9 -10), platné od 1.1. 1852, byly obdélníkové s obrázkem plachetnice, s názvem kolonie a nápisem Damus Patimus Que Vicissim. Tištěné narychlo v londýnské tiskárně Waterlow, coby jednoduchý kamenotisk na tzv. surfaced paper (křídová obarvená vrstva nanesená na svrchní stranu papíru), s typickou lámavostí a abrazemi barvy. Již po necelém roce musely být nahrazeny dokonalejšími tisky z Waterlow SG.11-20.

Tall Ships byly distribuovány z hlavní pošty v Georgetownu, jež do roku 1862 používala podací razítka se jménem celé oblasti – Demerara. Zmíněné přirozené lomy a odpadání barvy zapříčinily, že se z celého, už tak velmi omezeného nákladu, zachovalo pouze několik desítek kusů v bezvadném stavu. Tyto exempláře pro jejich vzácnost mohli od počátků filatelie vlastnit jen ti největší sběratelé. Každý skutečně kvalitní kus Tall Ship má tedy zaručeně skvělý rodokmen.

V čem jsou naše 3 známky výjimečné?

1) 12c ČERNÁ NA MODRÉ

Nejrannější použití známky britské kolonie na americkém kontinentu, vydání z let 1850-51, katalogové číslo SG 5. Tento exemplář nemá díky své unikátnosti ani žádný katalogový cenový záznam. Autenticita položky je zaručena certifikátem od BPA z roku 2014.

Tato známka má hned několik NEJ. Je to nejranější použitý exemplář jakékoliv známky Britské Guyany a zároveň, což je ještě důležitější, je to nejranější exemplář jakékoliv známky britských kolonií na celém americkém kontinentě! Neexistuje dochovaná známka jakékoliv britské kolonie ať už z Jižní nebo Severní Ameriky, která by byla použita dříve (vyjma Lady McLeod z Trinidadu, což ale byla soukromá lodní vydání). Ze dvou položek zaznamenaných s tímto datem je tato kvalitativně s výrazným odstupem lepší (další položka je 4c na oranžovém papíru, ex Champion, Gilbert a „Tatiana“), protože u tohoto exempláře je vidět zcela jasně datum na razítku. Navíc má tento exemplář zcela nepřekonatelnou provenienci, však posuďte sami:

Philipp von Ferrary (hs na zadní straně, také zmínil Townsend)

William Augustus Townsend (los 11, Harmer’s, říjen 1969)

Maurice Burrus (los 4, Robson Lowe, listopad 1963)

John E. du Pont (los 60018, David Feldman SA, červen 2014)

Majitelem tohoto exempláře byl v posledních letech člen katarské vládnoucí dynastie šejk Saud bin Mohammed Al-Thani, který za ni v roce 2014 zaplatil (včetně aukčních poplatků) přes 60 000 EUR.

2) 4c ČERNÁ NA TMAVĚ MODRÉ

Známka 4c černá na tmavě modré byla vytištěna v tiskárně Waterlow & Sons, London v roce 1852. Tento exemplář pochází z horního okraje archu, má velmi široké okraje po zbývajících třech stranách a je na výstřižku s kompletním razítkem Demerera 4 April 1853. Všechny tyto vlastnosti mu přidávají na hodnotě. Jedná se o jeden z nejhezčích dochovaných kusů, jehož katalogová hodnota dle SG je £12 000 a více. Známka byla ve sbírce dědice amerického chemického impéria, Johna e. du Ponta, a následně taktéž v již zmíněné katarské sbírce. Poslední majitel za ni tehdy zaplatil přes 13 000 EUR. Její pravost je opět garantována atestem BPA z roku 2014.

3) 1c ČERNÁ NA RŮŽOVÉM PAPÍŘE

Známka 1 c černá na barevném papíře, stříhaná třípáska z emise roku 1862 obsahuje několik chyb vzniklých chybnou přípravou tiskařských desek. Prostřední známka je s číslem 1 místo I ve slově BRITISH, dále s nesprávným ornamentem vlevo nad písmenem A, levá známka je taktéž s číslem 1 místo I ve slově BRITISH. Jedná se o velmi hledané a mezi sběrateli oblíbené chyby, které se na trhu občas objevují jako samostatné známky. Ovšem v tomto stavu (jako třípáska) v excelentní kvalitě na trhu dostupná není. Katalogová čísla jsou SG 116ac, 117acd, 118a, cena v něm uvedena dosahuje £4 300 a více.

Sbírka známek z Britské Guyany (27.01. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek