Bondster: recenze české P2P platformy po 2,5 letech investování

Recenzí na platformu Bondster najdeme jen na českém rybníčku poměrně dost. Sám jsem před pár lety jednu takovou sepsal na svém blogu hoopoo.cz. A možná si teď říkáte, proč nosit dříví do lesa a psát pod hlavičkou jiného webu.

Bohužel, v P2P lendingu se rozmohl takový nešvar, a to je zkreslování reality na straně recenzentů. Toto je bohužel celoevropský trend, který se děje prakticky u každé platformy.

Dle našeho názoru právě absence nestrannosti celému P2P prostředí výrazně škodí. Proto jsme se rozhodli vyzkoušet nový formát recenze, která nebude nadměrně zatížena promo kódy a která bude naopak místem, kde svou zkušeností i konkrétním hodnocením bude moci přispět více investorů. Pokud tedy máte pozitivní či negativní zkušenost, budeme rádi, když si ji nenecháte pro sebe a podělíte se s ostatními. Jednak tím zvýšíte nestrannost informací, ale hlavně nám pomůžete formovat celé prostředí k lepšímu.

Bondster a jeho filozofie

Platforma Bondster je, co se týče objemu poskytnutých úvěrů, druhou největší platformou svého druhu v ČR, hned za dobře známým portálem Zonky. Bondster však funguje na odlišné filozofii než Zonky, tyto dvě platformy prakticky nelze srovnávat.

Zonky využívá P2P princip v poměrně čisté podobě, kdy platforma na tržišti sama zajišťuje nabídku úvěrů i poptávku investorů. V praxi je tento případ velmi vzácný, protože je náročné vyvážit požadavky obou stran. Bondster nabízí investorům k profinancování úvěry nebankovních společností. Schéma fungování je tak o něco složitější, protože mezi žadatele o úvěr a platformu vstupují poskytovatelé úvěrů se svou nabídkou, které jsou co do škály kvality každý trochu jinde.

Investor si tak může koupit podíl na úvěrech nebankovních společností, dostávat pravidelně odpovídající úrok, avšak rovněž přejímat i některá rizika, která z tohoto vztahu plynou. Celý P2P lending na Bondsteru funguje již od velmi malé částky 100 Kč na participaci, lze tedy i s malým vkladem diverzifikovat. To ostatně patří mezi největší výhody tohoto konceptu. Malý investor se obejde bez složitého zařizování a může začít investovat v krátkém čase a pomalu se učit ze svých chyb.

Princip fungování tržiště Bondster

Nabídka úvěrů na portálu Bondster

Bondster je rozdělen na dvě tržiště – české a zahraniční (CZK a EUR trh). Na českém tržišti lze investovat v českých korunách a na zahraničním v eurech. Zajímavé je, že v začátcích Bondster vyrůstal zejména na českém trhu a po letech existence se zaměřuje na zahraniční investory i poskytovatele. Právě v minulé a současné nabídce lze spatřit největší vývojové rozdíly této platformy.

Struktura Bondsteru dle poskytovatel a typů půjček (viz statistiky portálu)

České tržiště je v současnosti z pohledu objemu velmi malé, až zanedbatelné. Dříve však tvořilo většinu nabídky. ACEMA, která je největším poskytovatelem CZK trhu se na velikosti zainvestovaného objemu v rámci celé platformy podílí asi z 1,2 %.

Na zahraničním tržišti můžeme najít celou řadu poměrně zajímavých a kvalitních poskytovatelů, kteří nabízejí úvěry i na několika platformách současně. K takovým subjektům je snazší si dohledat i potřebná data a výsledky hospodaření. V tabulce níže si můžete poskytovatele na Bondsteru seřadit např. dle ratingu na platformě Mintos či ratingu, které poskytovatelům přidělil web ExploreP2P. Zadáním klíčového slova „ČR“ nebo „Zahraničí“ lze dále filtrovat. Kliknutím na jméno poskytovatele se lze na samostatné stránce dozvědět další, podrobnější informace a odkazy. Mezi zajímavější zahraniční poskytovatele patří Lime Zaim, Kviku, Ibancar či Stik Credit.

Aktuální poskytovatelé půjček

Bondster – aktuální poskytovatelé půjček

PoskytovatelP2PtrhExploreP2PMintosZeměŠtítky
Acema 0.6 /5 (1 hlas) 66SWČRBondster; Mintos
Bez banky 0 / (0 ) --ČRBondster
CreditGO 0 / (0 ) --ČRBondster
Ibancar 0 / (0 ) 52-ZahraničíBondster; Grupeer; Iuvo Group; Viventor;
Kviku 0 / (0 ) 576ZahraničíBondster; Iuvo Group; Kviku Finance; Mintos; Viventor
Lime Loan South Africa 0 / (0 ) --ZahraničíBondster
Lime MX 0 / (0 ) --ZahraničíBondster
Lime Zaim 0 / (0 ) 527ZahraničíBondster; Mintos
RapiCredit 0 / (0 ) 386ZahraničíBondster; Mintos
Right Choice Finance 0 / (0 ) --ZahraničíBondster
SIM půjčka 0.5 /5 (1 hlas) --ČRBondster
Stik Credit 0 / (0 ) 65ZahraničíBondster; Mintos; Viventor
Tez Lombard 0 / (0 ) --ZahraničíBondster; Robocash
Yaris 0 / (0 ) --ČRBondster

Již neaktivní poskytovatelé půjček

Bondster – již neaktivní poskytovatelé půjček

Na českém trhu jsou nejaktivnějšími poskytovateli ACEMA a SIM půjčka.

My využíváme zejména nabídek společnosti ACEMA a trochu nás mrzí, že za roky fungování Bondsteru došlo k poklesu jejich atraktivity. Dříve se na tržiště dostávaly kvalitní hypotéční úvěry s velmi dobrou platební morálkou. Nyní se jedná spíše o nezajištěné podnikatelské úvěry, kde je riziko zesplatnění mnohem vyšší a zajištění většinou chybí. Nevýhodou CZK trhu je také poplatek 1 % z proinvestované částky, který je účtován v poměrné výši měsíčně.

Platební morálka napříč typy úvěrů.
Pohled na portfolio v 01/2021, složeno výhradně z úvěrů ACEMA, převládají starší hypotéční úvěry.

Dovolíme si ještě jeden postřeh ke statistikám, protože se tu nabízí i zajímavý pohled na popularitu portálu. Největší růst investorské základny se odehrál v počátcích, kdy nabídku táhla zejména česká ACEMA. V době, kdy je na portálu aktivní celá řada zahraničních poskytovatelů a teoreticky se nabízí násobně větší prostor pro růst v zahraničí, Bondster adekvátně zatím své potenciální investorské základně neroste.

Velikost tržiště dle počtu investorů.

Zčásti je to způsobeno koronavirem, který je v grafu dobře vidět, nicméně průměrné výnosy okolo 7 % p.a. (již po odečtení 1% poplatku v ČR) a téměř 15 % p.a. pro zahraničí jsou atraktivnější než u srovnatelných platforem. Pravdou je, že zahraniční úvěry se po splatnosti neúročí a reálný výnos bude nižší. O tom, proč je řada investorů s Bondsterem opatrnější si povíme dále.

Garance pro investory, teoreticky i prakticky

Součástí konceptu P2P lendingu bývají nejrůznější typy garancí vykoupení.

V případě, že je úvěr nějakou dobu po splatnosti (nejčastěji 60 dní), nebankovní společnost podíl od investora vykoupí a přidá i částku, která odpovídá úroku za celou dobu držení.

Řada začátečníků si koncept garancí vykládá tak, že investicí prakticky nelze přijít o peníze. Opak je samozřejmě pravdou, protože platí, že každá garance je tak silná jako ten, kdo ji dává. Z tohoto důvodu dává smysl dělat si napříč poskytovateli vlastní průzkum a možná se i držet užšího počtu kvalitních společností napříč platformami s podílem, který v rámci diverzifikace odpovídá riziku nebankovnímu P2P lendingu, které považujeme za vyšší, než u akcií.

Garance na Bondsteru

Bondster nabízí pestřejší škálu garancí než většina konkurentů.

 • Pravidelné vystoupení z investice – pravidelně za určité období je investorovi nabídnuta možnost vybrat zbylou jistinu za předem definovaný poplatek (0-2 %). Investor má okno 5 dní na provedení výstupu. Nepříjemností však je, že v případě stovek participací si investor musí lhůty hlídat a realizovat ručně.
 • Garance likvidity – Úvěr lze za předem definovaný poplatek prodat kdykoliv. Tyto nabídky mají nižší zhodnocení.
 • Garance zpětného odkupu – navrácení zbývající jistiny i úroků v případě že dojde k nesplácení. Více v detailu každé nabídky, nejčastěji se jedná o lhůtu 60 dní.

Dlouhou dobu fungovaly garance dobře, bohužel právě v době problémů s moratoriem a COVID-19 se projevily značné problémy. Na jednu stranu je pravda, že tato situace byla silně nepředvídatelná a znamenala pro P2P lending největší možný zátěžový test. Na druhou stranu, ani na konci roku 2020 nedošlo k žádné úpravě garancí směrem k udržitelnější a realističtější cestě.

Produkt, který to odnesl nejvíce byl výnosná rezerva – úvěry s výnosem 3,9 %, garancí likvidity a nulovým poplatkem za vystoupení. Tyto úvěry mohly být velmi zajímavým prodloužením spořícího účtu, částečnou rezervou, která teprve čeká na zainvestování. Bohužel, ztráta likvidity ACEMY v průběhu COVID-19 způsobila, že tento produkt zcela přestal fungovat přičemž řada investorů v něm měla na dlouhou dobu blokované peníze a ztratila příležitost je investovat jinde.

Na CZK trhu se změnila podoba vystoupení z participace. Oproti původnímu stavu musí investor před vystoupením odsouhlasit 10-denní lhůtu na proplacení. Na P2P fóru řada investorů avizovala porušení garance 60 dnů.

Vystoupení z investice, 10 pracovních dní.

Z našeho pohledu by se mnoho těchto kroků v době COVID-19 dalo pochopit. Řada platforem zaváděla jistou obdobu pending payments či podnikala jiné cesty k nastolení rovnováhy. Tyto kroky byly nepochybně kompromisem mezi poskytovateli úvěrů i investory. Bohužel však nikdy nebyly platformou férově, plošně a transparentně komunikovány. Blog namísto toho fungoval více pro účely PR, což vyústilo v určitý nesoulad mezi webovou prezentací a realitou.

Nástroje pro investory – Auto Invest, konverze mezi měnami, UX

Po stránce funkcí a nástrojů Bondster vždy fungoval a funguje téměř na výbornou. Při zadání výběru či vkladu jsou peníze k dispozici ve většině případů do 24 hodin v obou směrech. Dle našich zkušeností připisování vkladu zrychluje na všech platformách, Bondster však v tomto ohledu stále patří mezi lepší.

Nástroj Auto Invest funguje dobře. Nicméně na českém trhu procházíme nabídky spíše ručně a snažíme se do výběru zahrnout i další informace jako je zajištění úvěru, lokalita. Zahraniční úvěry nabízí mnohem méně dat, a tak je AI prakticky nepostradatelný.

Nástroj na konverzi mezi měnami má velmi kvalitní, prakticky středové kurzy a Bondster si účtuje v obou směrech poměrně přijatelný poplatek 0,4 %, podobně jako to má platforma Mintos. Konverze funguje okamžitě.

FX konverze mezi CZK a EUR

Uživatelské rozhraní je jinak přehledné, bez zákeřností. Samotná registrace na platformu je otázkou minut. Pokud to shrneme, tak Bondster po technické stránce a po stránce nabízených nástrojů funguje velmi dobře.

Bondster – zkušenosti investorů, odkazy

V rámci P2Ptrhu sbíráme zkušenosti ostatních investorů. Rovněž hromadíme i další zajímavé informace a odkazy o platformách i nebankovních společnostech, aby si potenciální investor v krátkém čase udělal slušný obrázek. Pokud máte vlastní zkušenost s platformou Bondster, budeme rádi, pokud ji nasdílíte ostatním investorům. V tabulce naleznete i odkazy na jiné zdroje a rozhovory. Další strukturované zdroje o Bondsteru naleznete na této stránce.

Hodnocení investorů

Bondster – zkušenosti a hodnocení investorů

Bondster
{{ reviewsOverall }} / 5 Hodnocení uživatelů (3 hlasů)
Nabídka investic
Platforma
Komunikace
Osobní hodnocení
Hodnocení uživatelů: Zanechat hodnocení
Order by:

Zatím tu není žádné hodnocení. Buď první, kdo napíše recenzi.

User Avatar User Avatar
Uživatel P2Pfóra
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Zanechat hodnocení

Recenze, odkazy

Bondster – recenze a odkazy na další zdroje

Informace z P2Ptrhu:

Informace odjinud:

Zajímavosti

Bondster – zajímavosti

Ke stažení

Bonus

Bondster – bonus k první investici

Platforma Bondster nabízí novým investorům bonus 1% k proinvestované částce po dobu 90 dní. Tato akce se nevztahuje na produkt výnosná rezerva. K uplatnění bonusu se stačí prokliknout skrze tlačítk s unikátním odkazem níže.

Registrací zároveň podpoříte i tento projekt a přidružené fórum.

V případě, že budete chtít zaslat aktuální informaci o bonusu či si ověřit zda v danou chvíli neexistuje lepší nabídka, napište nám a my vám rádi dáme vědět na email.

Shrnutí

Výhody

 • Vysoký výnos na českém i zahraničním trhu.
 • CZK trh bez měnového rizika. Lze najít i zajímavé příležitosti, je však třeba vybírat.
 • Možnost investice s již malou částkou od 100 Kč.
 • Možnost diverzifikace k tradičním aktivům.
 • Fungující nástroje jako AI a FX konverze.
 • Široká nabídka na EUR trhu.
 • Česká podpora i platforma.

Nevýhody

 • Mladé odvětví P2P lendingu, řada poměrně nepředvídatelných rizik. K P2P je vhodné přistupovat jako k alternativě, okořenění portfolia.
 • Po zkušenostech z roku 2020 se nelze plně spolehnout na fungování a uplatňování garancí. To platí pro Bondster i jiné portály.
 • Absence sekundárního trhu, což má vliv na likviditu.
 • Zajištěné nabídky na CZK trhu přibývají pomalu, může být složitější a zdlouhavější zainvestovat vyšší vklad. V počátcích byly úvěry od ACEMY z našeho pohledu kvalitnější.
 • Poplatek 1% na CZK trhu, dále 15% za vymáhání.

Závěr

Platforma Bondster má na českém trhu své místo. Oproti Zonky jsou tu v nabídce zajištěné úvěry a portál má již svou širší investorskou základnu. Bondster je také svým způsobem průkopnický projekt, který do ČR přináší fungující zahraniční koncept.

Nám osobně trochu vadí vyšší důraz na marketing a akvizici nových investorů, namísto zvyšování spokojenosti těch stávajících, což lze vidět například na blogu platformy. Rok 2020 také ukázal, že Bondster má mezery v komunikování problémů širší skupině investorů, kteří pak využívají pro sdílení zprav například Facebook či P2P fórum, což působí velmi nekoncepčně. To se týkalo záležitostí v oblasti COVID-19, ale třeba i změnách ve vedení které vůbec odkomunikovány nebyly. Affiliate partneři, kteří dostávají podíl z odměny za doporučení roli objektivního informačního kanálu neplní a ani nemohou, protože informacemi nedisponují.

Komunikaci (i blog) tedy vnímáme jako zásadní aspekt, který by měla platforma do budoucna zlepšit, zvláště v prostředí fintech, které se rychle vyvíjí. Bondster tím zcela zbytečně přichází o důvěru. I v ČR vzniká celá řada menších (avšak zajímavých) hráčů, kteří mohou být za několik let Bondsteru vážnou konkurencí.

My osobně zůstáváme aktivní na CZK trhu u poskytovatele ACEMA, který umožňuje investovat do P2P bez měnového rizika a občas lze narazit na zajímavou nabídku. Na zahraniční trh využíváme platformu Mintos, která má širší investorskou základnu (lze tedy dohledat i více dat). Napříč jednotlivými portály se pak snažíme vybírat spíše menší počet zajímavých poskytovatelů, kde lze využít i reálného zajištění a nikoliv jen garance.

Aktualizace 13.1.2021:

Po napsání recenze Bondster aktualizoval podmínky pro investory, bohužel výrazně k horšímu. Dáváme tak na vědomí i potenciálním zájemcům. Více informací naleznete v příslušném vláknu na P2P fóru. Časem zkusíme recenzi aktualizovat.

Přejít na web Bondsteru

Bondster: recenze české P2P platformy po 2,5 letech investování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek