Platforma Bondster spustila sekundární trh

Počátkem července spustila platforma Bondster sekundární trh, kde mohou investoři předčasně odprodat své participace, případně je od jiných investorů nakoupit se slevou či přirážkou. Sekundární trh je z našeho pohledu u každé větší platformy prakticky nutností a v této mini-recenzi se podíváme, jakým způsobem tento trh funguje aktuálně na Bondsteru.

Základní charakteristiky sekundárního trhu

Poměrně dobře je sekundární trh popsán v sekci FAQ.

Základní charakteristiky jsou tyto:

  • Poplatek činí 0,5 % z hodnoty prodané půjčky. Tento poplatek platí prodávající a strhává se až v momentě uskutečnění prodeje.
  • Prodat lze jakýkoliv úvěr mimo kategorie zesplatněných, odepsaných nebo ukončených.
  • Sleva/přirážka může nabývat hodnot od -50 % po +10 %.
  • Úvěry jsou nabízeny k prodeji po dobu 90 dní. Pak je nutné je vystavit k prodeji znovu. Mezi 90denními cykly není žádné časové okno.

Z našeho pohledu jsou podmínky nastavené dobře. Poplatek je akceptovatelný a nižší než u řady s Bondsterem srovnatelných platforem. Ostatní podmínky pro investory také žádné výrazné omezení neznamenají a slouží buď k ochraně kupujícího (např. v případě nemožnosti prodat půjčky v defaultu) nebo z důvodů zachování svižnosti systému (vyřazení 90 dní neprodaných půjček).

Další charakteristikou je, že pokud má investor více investic v jedné participaci, odprodej probíhá vždy za celou investici dohromady. Nelze tedy odprodat jen část držené participace, ale vždy je nutné odprodat investici celou. Takto je tomu však i u jiných platforem. Naopak kupující zde má větší volnost a při nákupu na sekundárním trhu si může zvolit přesnou částku (nejméně však 100,- Kč), kterou chce do participace vložit.

Sekundární trh po technické stránce

Po týdnech testování lze konstatovat, že sekundární trh funguje dobře a ve většině případech tak, jak by investor očekával. Samozřejmě – při nasazování celé funkcionality došlo k několika drobným bugům – např. nesrovnalosti v přehledů účtu nebo několik „visících“ půjček, které nelze koupit. Ty však tým Bondsteru průběžně opravil. Na žádný zásadnější zádrhel jsme ovšem nenarazili a Bondster přidal i pár drobností navíc. Jedním tlačítkem lze například odprodat všechny vyfiltrované úvěry v sekci „Moje investice“. Během pár vteřin tak může investor umístit na sekundární trh například nízko úročené úvěry. Případně si vyfiltrovat ty s nejvyšším LTV a nabídnout je okamžitě k prodeji.

Další výhodou je, že na sekundární trh je napojen v základu i Auto Invest, což u jiných platforem není úplně běžné. Lze si tak nastavit jednoduchý příkaz a v zásadě budoucí nákupy automatizovat. V dřívějším článku jsme avizovali že se nám líbí hypoteční úvěry od ACEMY z počátků fungování Bondsteru, které jsou navíc ověřené několika léty splácení.

Takto nějak vypadá v našem případě AI:

AI je nastaven na úrok 7 %+, Slevu/přirážku od maxima po 1 %. Typ půjčky – hypoteční úvěry, stav půjčky splácený + čeká na zaúčtování. LTV do 70 %.

Trošku schované v hlavním řádku nastavení je pak možnost určit maximální výši portfolia v daném autoinvestu a také maximální výši částky, kterou vkládat do konkrétní participace. Do té se počítají i přechozí nákupy, takže můžete snadno vyřadit půjčky, ve kterých již zainvestováno máte.

Co funguje rovněž na výbornou je filtrování úvěrů v sekci moje investice. Tak si lze snadno najít příležitosti, které AI našel a zainvestoval do nich. Takto to například vypadá v mém případě za poslední dva týdny, což jsou určitě zajímavější koupě v rámci ČR, než ty, které jsou aktuálně na primárním trhu. Celá řada investorů využila sekundárního trhu k odprodání svých participací. Pro nás naopak Bondster tímto nástrojem stoupl na atraktivitě, byť přiznáváme, že primárním poskytovatelem je ACEMA a další diverzifikace probíhá na jiných platformách.

Závěr

V tiskové zprávě Bondsteru lze najít prohlášení Pavla Klemy:

„Sekundární trh investorům přináší větší manévrovací prostor při investování a dále zvýší atraktivnost portálu Bondster nejen v českém, ale i evropském měřítku. V poslední době zaznamenáváme velký zájem hlavně ze strany zahraničních investorů, kteří u nás aktuálně tvoří zhruba 40 % z celkového počtu investorů,“ říká Pavel Klema, generální ředitel Bondsteru.

Z tohoto pohledu bude Bondster brzy více zahraniční než českou platformou a takováto technická inovace dává o to větší smysl. Tím spíše pokud zahraniční konkurenční platformy nabízí podobné funkce již v základu. Za nás se těšíme zda Bondster zveřejní nějaká data o fungování SM, které ledascos napoví.

Aktuální investiční příležitosti na primárním trhu

Platforma Bondster spustila sekundární trh

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek