Peerberry: recenze spolehlivé investiční P2P platformy [2023]

Peerberry úvodka

Peerberry se z nenápadné odnože Mintosu založené jedním poskytovatelem nebankovních půjček stalo druhým největším P2P tržištěm v kontinentální Evropě. Co za tím stojí a vyplatí se na platformě investovat?


Peerberry vzniklo v roce 2017 pod hlavičkou Aventus Group, která dříve působila na platformě Mintos jako jeden z poskytovatelů a rozhodla se vytvořit si vlastní platformu. V roce 2018 však došlo k prodeji platformy a nyní na platformu umisťují svoje půjčky 4 poskytovatelé (Aventus, Gofingo, Lithome, SIBgroup), přičemž ovšem půjčky z Aventusu tvoří téměř 3/4 objemu.

Peerberry se podařilo projít krizovými roky covidu bez jakéhokoliv defaultu a na rozdíl od jiných P2P platforem dokonce růst. V roce 2020 na platformě investoři proinvestovali o 36% vyšší částku než v roce 2019. To je mezi P2P platformami velký unikát a je zde vidět, že investoři si cení transparentního a komunikativního přístupu. Právě v tomto totiž Peerberry udělalo velký pokrok a kromě pravidelných informací, jak si platforma vede, dává investorům k dispozici také své finanční výkazy (za rok 2022 zde) nebo na platformě přítomných poskytovatelů (po prokliknutí na konkrétního poskytovatele zde). I v dalších letech má platforma rostoucí trend, jak názorně ukazuje graf níže.

Úvěrové portfolio Peerberry
Úvěrové portfolio Peerberry stále roste

Druhým „milníkem“ ukazujícím spolehlivost Peerberry je zvládnutí ruských dluhů po agresi na Ukrajině. Zatímco někteří poskytovatelé na jiných platformách se při nejlepším pokusily ukázat dobrou vůli a splatili část portfolia, na Peerberry vznikla komise složená i z investorů a dohlížející na proces splácení při uplatnění marketingově často zneužívané group guarantee. Po 18 měsících je tak splaceno 89% závazků a není jediný důvod, proč pochybovat o tom, že do 2-3 měsíců nebude splaceno vše. S dostatečnou komunikací, rychlým vypořádáváním a bez jakékoliv kontroverze.

I přes tyto dílčí úspěchy je však nutné zmínit, že Peerberry za tržní jedničkou Mintosem stále velmi výrazně zaostává.

Porovnání úvěrového portfolia mezi Peerberry a tržním leaderem Mintosem
Porovnání úvěrového portfolia mezi Peerberry a tržním leaderem Mintosem

Investování na portálu Peerberry

Tak jako na jiných P2P tržištích i na Peerberry jsou každý den umisťovány půjčky dle typu (krátké, dlouhé, podnikatelské, nemovitostní…), země (Polsko, Lotyšsko, Rumunsko…), délky splatnosti (od několikadenních až po mnohaleté) a řady dalších kritérií, podle kterých je lze i filtrovat. Do těchto půjček následně může investor vložit do nich své prostředky.

Peerberry - nabídka půjček k dispozici
Přehled půjček k investici je přehledný a nabízí řadu filtrů

Investice jsou možné pouze v Eurech s minimální částkou 10,- EUR na půjčku. Investor může vybírat mezi manuálním nebo autoinvest přístupem.

Na nastavení autoinvestu v posledních měsících v Peerberry zapracovali a ačkoliv je zjevnou inspirací Mintos, tak výsledek funguje dobře. Investor se neztrácí v řadě nastavení a zvolit požadované podmínky je otázkou pár kliknutí.

Nastavení autoinvestu je intuitivní po vzoru Mintosu
Nastavení autoinvestu je intuitivní po vzoru Mintosu

Průměrný výnos na platformě je o něco nižší, než by mohli být investoři zvyklí odjinud a v letošním roce osciloval od 9% až po 12%. Web Peerberry pak aktuálně uvádí průměrný výnos 11,23%.

Peerberry v několika číslech
Peerberry v několika číslech

Platforma nabízí investorům možnost si výnos navýšit díky jejímu věrnostnímu bonusu. Jedinou podmínkou pro zařazení do věrnostního programu je pak výše investovaných prostředků a bonus je odstupňovaný do 3 úrovní.

Na náš vkus je bohužel výše limitů posazena poměrně vysoko a není snadné na ni dosáhnout.

Věrnostní bonusy
Věrnostní bonusy

Poskytovatelé půjček na Peerberry

Na první pohled se může zdát, že na Peerberry je aktivních desítky poskytovatelů. Po hlubším prozkoumání však zjistíte, že na platformě působí 5 skupin, které zde nabízí půjčky řady svých poboček.

PoskytovatelP2PtrhExploreP2PMintosZeměŠtítky
Aventus Group 0 / (0 ) 75-ZahraničíPeerberry
Gofingo 0 / (0 ) 60-ZahraničíPeerberry
Lithome 0 / (0 ) 31-ZahraničíPeerberry
SIBgroup 0 / (0 ) --ZahraničíPeerberry

Například největší Aventus Group má na platformě namátkou zastoupeny značky:

Značky poskytovatele Aventus Group přítomné na Peerberry
Značky poskytovatele Aventus Group přítomné na Peerberry

Kdo by tedy nechtěl vkládat vyšší částku do jedné skupiny, má možnosti diverzifikace na platformě omezené.

Z hlediska geografické diverzifikace jsou již možnosti na platformě daleko lepší. Investovat můžete například do půjček českých, filipínských, indických, kazašských, keňských, rumunských nebo španělských.

Jak to vypadá s aktuálním rozložením půjček je názorně vidět z grafů, které Peerberry uvádí.

Rozložení půjček dle skupiny a země
Rozložení půjček dle skupiny a země

K jednotlivým subposkytovatelům poskytuje platforma řadu informací, ohledně jejich velikosti i pravidelně aktualizovaných finančních výkazů.

Peerberry - detail poskyotvatele Credit7 z Rumunska
Stránka (sub)poskytovatele půjček obsahuje řadu informací

Další informace pak může poskytnout známý web ExploreP2P, kde ale nimi sestavený rating zdaleka nedosahuje komplexnosti toho z Mintosu. Dáno je to hodně skupinovou garancí Aventus Group, kterou skupina všech svým poskytovatelům propůjčuje.

Garance/obligace pro investory, teoreticky i prakticky

Součástí konceptu P2P lendingu bývají nejrůznější typy garancí vykoupení.

Na Perberry tomu není jinak a setkat se zde lze s „buyback garancí“ a „garancí skupiny“.

Buyback garance znamená, že v případě, kdy je půjčka po splatnosti více než 60 dní, tak nebankovní společnost od investora jeho podíl vykoupí a přidá i částku, která odpovídá úroku za celou dobu držení.

Garance skupiny, kterou má na Peeberry například skupina Aventus, pak znamená, že jednotliví poskytovatelé v rámci skupiny si vzájemně ručí za své závazky. V případě potíží jednoho subposkytovatele za něho tedy garantují splnění závazků další členové skupiny. Jak celý koncept skupinové garance funguje hezky popsal na blogu Peerberry Andrejus Trofimovas, CEO Aventusu.

Řada začátečníků v oblasti P2P investic si koncept garancí vykládá tak, že investicí prakticky nelze přijít o peníze. Každá garance je ovšem tak silná jako ten, kdo ji dává, a tak – byť Peerberry se zatím podobnému příběhu dokázalo vyhnout – se může stát, že poskytovatel svému závazku nedostojí a investoři utrpí ztráty.

Funkcionality na Peerberry

Platforma těží z jednoduchosti celé obsluhy, samozřejmostí je již zmíněný autoinvest. Společně s ním bylo zapracováno i na grafickém rozhraní a platforma tak splňuje i požadavek na moderní a přehledné prostředí.

Account overview na Peerberry
Základní přehled pro investora o jeho portfoliu

Co je jednoznačně nutné vytknout je absence sekundárního trhu, která výrazně snižuje likviditu investovaných prostředků. Investor tak řídí své cash-flow pouze pomocí výběru délky splatností půjček, do kterých investuje, a to je případě nenadálé nutnosti výběru nedostatečné.

To, že na platformě chybí grace period, pending payments z Mintosu naopak kvitujeme. Absence podobných „háčků“ vyvolává dojem vyšší transparentnosti.

Naše čísla z Peerberry

Na Peerberry investuji od srpna roku 2018, tedy cca s ročním zpožděním od vzniku platformy. Po dlouhou dobu jsem však měl vložený a investovaný pouze první zkušební vklad. Ten jsem v roce 2020 lehce navýšil přesunem prostředků z jiných p2p platforem.

Výnos mám nižší než například u Mintosu. To je dáno zejména tím, že na Peerberry v určitých obdobích docházelo k jevu „cash drag“, tedy nedostatku půjček a tím pádem nezainvestování volných prostředků na účtu. Množství nabízených půjček se v poslední době zvýšilo, oscilace výnosů v průběhu roku však zůstává. Na grafu níže je výnos počítaný ve vlastním excelu a cash drag zohledňuje. V současné době je půjček dostatek, ale nepříjemností je, že autoinvest nefunguje 100% a tak nezbývá nic jiného, než naklikat půjčky ručně. To není problém, pokud sedíte u počítače. V opačném případě je to ale více zatěžující.

Rok 2022 je pak poznamenaný zablokováním prostředků investovaných do ruských půjček. Ty se sice postupně splácí, ale dále se již neúročí a tím pádem spadl i průměrný výnos.

Mé výsledky za 5-leté působení na platformě
Mé výsledky za 5-leté působení na platformě

Peerberry se v současné době jeví jako dobrá alternativa k diverzifikaci od Mintosu. Od ještě vyšších investic zde mě ale odrazuje absence sekundárního trhu a omezená míra výběru poskytovatelů, kdy interně beru všechny poskytovatele spadající do skupiny Aventus za jednoho.

Pro vždy aktuální vývoj mého portfolia a souhrn novinek, co se na té které P2P platformě odehrálo za poslední týdny, nezapomeňte sledovat mé čtvrtletní reporty, kde zcela otevřeně rozebírám své portfolio.

Peerberry bonus

Platforma Peerberry nabízí novým investorům bonus 0,5% k úrokové sazbě na 90 dní. K uplatnění bonusu se stačí prokliknout skrze tlačítko s unikátním odkazem níže.

Registrací zároveň podpoříte i tento projekt a přidružené fórum.

V případě, že budete chtít zaslat aktuální informaci o bonusu či si ověřit zda v danou chvíli neexistuje lepší nabídka, napište nám a my vám rádi dáme vědět na email.

Peerberry – zkušenosti investorů

V rámci P2Ptrhu sbíráme zkušenosti ostatních investorů. Rovněž hromadíme i další zajímavé informace a odkazy o platformách i nebankovních společnostech, aby si potenciální investor v krátkém čase udělal slušný obrázek. Pokud máte vlastní zkušenost s platformou Peerberry, budeme rádi, pokud ji nasdílíte ostatním investorům.


Peerberry
{{ reviewsOverall }} / 5 Hodnocení uživatelů (1 hlas)
Nabídka investic
Platforma
Komunikace
Osobní hodnocení
Hodnocení uživatelů: Zanechat hodnocení
Order by:

Zatím tu není žádné hodnocení. Buď první, kdo napíše recenzi.

User Avatar User Avatar
Uživatel P2Pfóra
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Zanechat hodnocení


Shrnutí platformy Peerberry – výhody, nevýhody

Výhody

  • Zavedená platforma s respektem ke skupinové garanci, jak již ukázala v minulosti.
  • Způsob komunikace směrem k investorům, transparentnost.
  • Možnost investice s již malou částkou od 10 EUR.
  • Možnost diverzifikace k tradičním aktivům, popřípadě k jiným P2P platformám.
  • Jednoduchost investice.

Nevýhody

  • Odvětví P2P lendingu, řada poměrně nepředvídatelných rizik. K P2P je vhodné přistupovat jako k alternativě, okořenění portfolia.
  • Slabší možnost diverzifikace v rámci platformy.
  • Menší výnos než u některé konkurence.
  • Ne 100% fungující autoinvest – pro plné rozinvestování prostředků je nutné investovat ručně.

Závěr

Peerberry je dobrou volbou pro investory, kteří chtějí stabilní platformu s důvěryhodným vedením a letitou historií ukazující, že investoři jsou zde respektování a jejich práva dodržována nez obezliček. Také je vhodné pro toho, kdo by nechtěl mít všechna P2P vajíčka ve stejném košíku a hledal doplnění některé z dalších platforem.

Naopak pro investory, kteří chtějí zvolit pouze jednu P2P platformu, nalít do ní větší částku a v rámci oné platformy diverzifikovat vychází z porovnání hůře. Jasná dominance Aventus Group a nízký počet dalších poskytovatelů toto neumožňuje. Rizikově naladěné investory pak může odradit nižší výnos než na některých konkurenčních platformách.

Podívat se na web Peerberry můžete zde.


Další odkazy, které by vás mohly zajímat:

Peerberry: recenze spolehlivé investiční P2P platformy [2023]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek