P2Preport: 2Q2023 – P2P portfolio pod drobnohledem

P2Preport 1Q2023

Další relativně klidný kvartál v P2P je za námi, a tak je čas sčítat zisky, vyjíždět grafy a potvrdit si či pozměnit svoji investiční strategii.


Mintos

Kdo by to byl ještě rok zpátky čekal, že se Mintos opět stane P2P platformou s mojí největší expozicí a že budu s děním na ní relativně spokojený? Inu svět P2P je turbulentní, a ačkoliv novinek v odvětví je na můj vkus velmi málo, tak situace na platformách se dokáže měnit pěkně rychle.

Mintos nabízí obrovský výběr půjček, autoinvesty fungují, najde se zde několik zavedených poskytovatelů se slušnými finančními výsledky a sazby se často pohybují okolo 14%. Kdo z menších platforem tohle má?

Je až trochu paradoxní, že na malých platformách, které navíc provozuje sám poskytovatel, mu investoři mohou ruce utrhat za nabídky okolo 11%, když o kousek vedle máme Mintos. Ano, investoři nezapomínají a Mintos má kostlivců ve skříni hned několik. Na druhou stranu řada dalších platforem doposud neprošla zatěžkávajícími zkouškami a kdo ví, jak dalece by byli investoři v případě potíží chráněni?

Pojďme ale zpátky k Mintosu. Svůj vklad jsem několikrát navýšil, vždy po drobnějších částkách vybíraných především z Lendermarketu. Investiční strategie je jasná, dominantní částky putují do Delfin Group (aktuální sazby 14,5%), Iute Credit (albánské 14%) a sem tam něco do Eleving Group (Rumunsko, Albánie 13-14%). Další poskytovatele spíš jen testuji malými vklady nebo při větších slevách na sekundárním trhu.

Jednu nepříjemnost k Mintosu ale přece jen zmíním. Nedávno mi totiž na účtu vyskočila hláška, že mám znovu projít AML procesem (ověření totožnosti proti praní špinavých peněz). Platnost žádného z dokladů mi nekončila a částky, které navyšuji rozhodně nepřekračují žádnou (ne)rozumnou mez. Přesto, pravděpodobně automat mě vytipoval a já si kolečkem musel projít. To bych snad skousl i bez připomínkování. Nicméně po ověření dokladů a selfie jsem byl požádán o znovuvyplnění investičního dotazníku. Opět se u mě od posledního vyplnění nic nezměnilo, byť dotazník je tentokrát až zbytečně vlezlý a několik otázek bylo hodně konkretizováno do detailů alá uveďte vašeho zaměstnavatele a jeho adresu, nebo pro držitele akcií jména firem, ze kterých vám plynou dividendy a jaký podíl v dané firmě držíte. Po vyplnění dotazníku jsem čekal, že budu mít klid a hle, účet mi byl zablokován – údajně do doby, než kontrola dotazník projde a schválí. V této době jsem nemohl vybírat, vkládat, investovat, prostě jakkoliv manipulovat s účtem. Nebýt letitý investor, který podobné příběhy slyšel už od jiných a který tuší, že v tom bude spíš nějaký byrokratický balast než cokoliv jiného, tak zneklidněný jsem. Situaci jsem aktivně neřešil (na podporu nepsal) a účet mi byl nakonec se vším všudy odblokován za cca 3 pracovní dny.

Mintos P2Preport 2Q2023
Mintos P2Preport 1Q2023

O své hodnocení platformy Mintos se můžete s dalšími investory podělit zde.

Peerberry

Investoři na Peerberry se dočkali dalšího kola snižování úrokových sazeb. Otočka trendu je zatím v nedohlednu, letní „sucho“ trvá. Navíc došlo ke stažení vietnamských poskytovatelů, tamní boj úřadů/policie s nebankovními poskytovateli půjček se stupňuje a podnikání v tomto oboru se zdá být značně nepředvídatelné a problematické. Peerberry proto přestalo s vietnamskými pobočkami spolupracovat. Pochválit můžeme bezproblémové splacení všech stávajících závazků.

Peerberry pro nasycení investorů o to víc promuje svůj souběžný projekt Crowdpear. Ten je zaměřený na nemovitostmi zajištěné půjčky, zejména podnikové. Ačkoliv investorům na Peerberry společný management nabídl drobné bonusy (bonus +0,5% dostanete i při registraci přes tento link), tak mě – kromě zavedeného managementu – nabídka platformy ničím neoslovila. Platforem typu Crowdpear začíná být na trhu velké množství, navenek se tváří všechny podobně a spíš než cokoliv jiného zde v budoucnu čekám konsolidaci/problémy těch menších z nich. Crowdpear má alespoň zázemí, ale není třeba hrnout se do všeho.

Úrokové sazby na Peerberry od 15.6.2023
Úrokové sazby na Peerberry od 15.6.2023

Stále tak platí, že pro zainvestování prostředků je potřeba investovat ručně. V dopoledních hodinách se naštěstí nabídka docela objevuje a pokud už sedíte u počítače, tak máte řešení v separátní záložce prohlížeče. Komfortní to ale určitě není.

Peerberry P2Preport 2Q2023
Peerberry P2Preport 2Q2023

Protože moje v portfoliu hojně zastoupené vietnamské půjčky na Peerberry už nepořídím, byl jsem nucen začít kupovat v daleko vyšší míře půjčky kazašské. Na Mintosu mám již ale naštěstí většinu ID Finance Eurasia ze stejné země splaceno, a tak k nárůstu geopolitického rizika přílišnou expozicí na jednu oblast nenarůstá.

Detailnější pohled na portfolio Peerberry 2Q2023
Detailnější pohled na portfolio 2Q2023

Stránku se vším o Peerberry na P2Ptrhu najdete zde. Recenzovali jsme pak tady.

Lendermarket

Lendermarket čelí odlivu investorů. Řadě z nich totiž došla trpělivost s neustálými cash flow problémy dominantního poskytovatele Creditstar. Ten sice zažehnal největší problémy na Mintosu a podařilo se mu upsat dluhopisy, kterými zejména refinancoval dřívější emise, ale nyní dochází k průtahům na Lendermarketu.

Lendermarket - proinvestovaný objem
Lendermarket – proinvestovaný objem

Nabízené sazby jsou nadprůměrné, objevují se cashback akce, ale co naplat, když po zadání výběru se čeká týdny, než vám prostředky přistanou na účtu. Důvěra strmě padá, konzervativní investoři platformu opouštějí a ti s vyšším rizikovým apetitem alespoň redukují.

Sám doufám, že se problémy podaří zdárně vyřešit, platformu jsem si oblíbil. I přesto ale prostředky stahuju. Na pozdější návrat je čas vždycky.

Díky výše uvedeným problémům jde stahování pomalu. Krok za krokem se ale blížím cíli. Tím není nula, ale na platformě určitě nějaký menší vklad pracovat nechám, aby se mi snáze sledoval její další vývoj.

Lendermarket P2Preport 2Q2023
Lendermarket P2Preport 2Q2023 – pending withdrawal je položka, kterou je bohužel nově nutné sledovat a která snižuje výnos na platformě umístěných prostředků

Pro víc informací o Lendermarketu můžete přečíst naši recenzi nebo navštívit stránku o Lendermarketu.

Robo.cash

Na Robocash si někteří investoři na Telegramu stěžují, že mají volné nezainvestované prostředky a v nabídce není dostatečný počet půjček. Omezenou nabídku potvrdili ostatně i zástupci platformy a v letních měsících se bohužel nárůst nabídky nedá očekávat.

Já osobně si však nemůžu stěžovat. Kdykoliv se na platformu přihlásím, prostředky jsou buď zainvestované kompletně nebo mi na účtu svítí nízké desítky EUR. Autoinvest tedy spíná a já si stále chválím plnou automatizaci, kdy se nemusím do aplikace logovat každý den, ale bohatě stačí 2x za měsíc.

Diskutovanou událostí byla změna ve výkaznictví skupiny, kde došlo k vyčlenění ruského byznysu Robocash. V sekci reporting tak investoři mohou najít výsledky jen té části byznysu, která je spjatá přímo s platformou. Důsledků to má samozřejmě několik. Ruská část (Zaimer) je jednoznačně nejvýdělečnější divizí celé skupiny. Bez jejího příspěvku jsou finanční výsledky řádově horší. Skupina sice aktuálně roste, ale v případě problémů a uplatnění buyback garance si společnosti z platformy musí poradit sami, což navyšuje riziko. Na stranu druhou je zveřejnění hospodaření skupiny bez Zaimeru jednoznačně krokem k transparentnosti a zveřejnění nic nemění na tom, že podmínky jsou takto nastavené již delší dobu. Jakákoliv spojitost s Ruskem by navíc při současné geopolitice mohla platformě ublížit, a tak alespoň toto riziko již nemusí investory trápit.

Robocash P2Preport 2Q2023
Robocash P2Preport 2Q2023

K platformě máme i podrobnou recenzi. Informativní stránka na P2Ptrhu je pak tady.

Afranga

Afranga funguje po snížení sazeb na 11% poměrně stabilně. Autoinvest mi spíná zhruba každý 6 den, nezainvestovaná částka za nastřádané dny vychází zhruba na 5%.

To výnos dále snižuje, ale vzhledem k absenci atraktivních nabídek na jiných platformách a snaze o diverzifikaci od Mintosu a Robocashe, prostředky dále reinvestuju.

Afranga P2Preport 2Q2023
Afranga P2Preport 2Q2023 – lucky me, autoinvest sepnul právě včas, abych vám mohl ukázat plně zainvestováno:)

Souhrnnou stránku o platformě Afranga máme na P2Ptrhu tady, a tady recenzi.

Esketit

Esketit si po svém vzniku vybral raketový růst a ten se nyní podepisuje na stagnaci až útlumu.

Sazby sice již dál pod 11% neklesají, ale problémem je nedostatek půjček. Když se na svůj účet 1x týdně mrknu, pravidelně „nachytám“ volné prostředky na účtu a musím je manuálně nahánět zpátky do roboty. Ani to ale není snadné, půjčky se sice při pravidelném refreshování objevují, nicméně jen po pár kouscích a často jsou fuč než stihnete částku alokovat. To je otravné, neefektivní a dále to snižuje výnos na platformě.

Esketit se pokusil vyřešit to nabídkou nových hypotečních půjček z Lotyšska. Potíž u nich je ta, že nabízejí roční výnos 7%. V ČR máme aktuálně nabídku bezrizikových spořících účtů se 6% sazbou. ECB stále zvyšuje sazby. 7% proto považuju spíše za zaplácnutí úst investorům, aby si nemohli stěžovat, že na platformě není do čeho investovat, než adekvátní nabídku.

Vklady nyní nedávají smysl a výběry uskutečním podle míry své nespokojenosti s volnými prostředky.

Esketit P2Preport 2Q2023
Esketit P2Preport 2Q2023

Stránku o Esketitu můžete nastudovat tady nebo si můžete přečíst naši recenzi.

Bondster

Na Bondsteru jsem si nastavil EUR autoinvest na půjčky bulharského poskytovatele ITF s úrokovou sazbou 15+%. AI funguje spolehlivě, zainvestováno mám bez potíží a jako bonus je většina chycených půjček s alespoň o půl nebo procento vyšší sazbou.

Jako doložení mé spokojenosti jsem svůj vklad v EUR ještě navýšil, na teď již – alespoň na nějakou dobu finální – úroveň. Další vklad bych nyní zvažoval jedině v případě dalšího zajímavého vytipovaného poskytovatele. Takovým je třeba Ibancar za Španělska. Bohužel nabízené úroky jsou zde podstatně nižší (10%), což mě (byť se jedná o relativně spolehlivé a dobře zajištěné půjčky) k investicím nemotivuje.

Naopak u českých půjček se mi již delší dobu nepodařilo objevit žádnou půjčku, která by mě zaujala a tak pokračuji ve vybírání prostředků, které se mi vrací.

Kromě kondice vytipovaných poskytovatelů je také fajn čas od času kouknout na čísla platformy. A Bondsteru se tady evidentně nedaří. Navzdory tomu, že neprobíhá žádné P2P zemětřesení, nedošlo ke krachu žádného poskytovatele a makroekonomické prostředí je ve svém směru relativně stabilní, na Bondsteru dochází k docela výraznému snižování proinvestovaného objemu. Situaci budu určitě sledovat dál.

Bondster objem půjček na platformě
Objem nově zveřejněných a nově zainvestovaných půjček na platformě Bondster do 05/2023
Bondster CZK P2Preport 2Q2023
Bondster CZK P2Preport 2Q2023
Bondster EUR P2Preport 2Q2023
Bondster EUR P2Preport 2Q2023

Pokud jste na Bondsteru aktivní, můžete se podívat na naši stránku o něm a zanechat i krátké resumé pro ostatní uživatele. Přečíst si můžete i recenzi s našimi zkušenostmi.

Fundlift

Fundlift opět žádné novinky nenabídl a projekt dál spěje ke svému konci.

V insolvenčním řízení s Nafigate, se pokračuje malými krůčky ke zjištění, které nepotěší (ale dalo se předpokládat hned po zveřejnění problémů). Znalecký posudek totiž konstatuje, že při ocenění veškerého majetku by nedošlo ani k částečnému uspokojení nezajištěných pohledávek.

Stránku se vším o Fundliftu na P2Ptrhu, kde můžete nechat i své hodnocení platformy, najdete zde.

Upvest

Upvest představil za uplynulé 3 měsíce hned několik projektů. Nejvíce mě zaujal Comenius realizovaný J&T REAL ESTATE. I nabízený dvojciferný procentuální výnos nepostrádal atraktivitu. Bohužel jsem v daný moment neměl volné prostředky, zainvestováno bylo rychle a tak se z výnosů budou radovat jiní investoři.

I Upvest máme na P2Ptrhu zrecenzovaný. Další informace můžete najít třeba na naší přehledové Upvest stránce.

Lande

Poslední P2P platforma, na kterou jsem doposud aktivně vstoupil je Lande. Zhruba po půlročním oťukávání však musím konstatovat, že to nebyla šťastná volba.

Lande je typickou ukázkou, jaká výzva je dynamický růst počtu uživatelů (a tím pádem platformy jako celku). Růst je totiž značně nezvládnutý. Počet nabídek sice rychle roste, nabídka se stabilizuje, ale cenou je kvalita popisků, technické problémy a všemožné čachry se zůstatky na investorském účtu. Ty se totiž při jednom z updatů platformy podařilo rozhodit a náprava není zdaleka tak jednoduchá, jako vrátit se k bodu obnovy. Řada investorů si tak stěžuje, že jim zůstatky nesedí, Lande opravuje některé účty manuálně, dlouho to trvá a celé to působí dojmem amatérismu.

Platformě by rozhodně prospělo rozšíření týmu, byť na straně druhé naprosto chápu, že se jim do něčeho takového nechce. Podívejme se na jiné platformy, které svůj růst předimenzovaly a které pak zápolí s náklady.

Nepříjemné také je, že roste počet defaultů nebo pozdě splácených úvěrů. Opět – je to logické i vzhledem k růstu portfolia na platformě a zejména jeho stárnutí. Roste tím samozřejmě i agenda s komunikací s dlužníky, vymáhání, soudní kroky. Aktualizace k problematickým půjčkám jsou doplňovány ručně a často se zpožděním.

Lande bude mít plné ruce práce, aby odvrátilo ztrátu důvěry investorů a ustálo tlak, pod kterým se aktuálně nachází.

Sám veškeré investice na platformě pozastavuji a vrácené prostředky budu přesouvat jinam. Minimálně do doby, než vše nabere zase ten správný směr.

Lande P2Preport 2Q2023
Lande P2Preport 2Q2023 – jak je vidět z mého skromného portfolia, mám již 2 půjčky po splatnosti více než 60 dní. Jsem velice zvědavý na úspěšnost zástupců Lande při vyjednávání/vymáhání.

Recenzi na Lande pro P2Ptrh sepsal Cupi a užitečné je sledovat i vlákno na P2Pfóru.

Suma sumárum

Na závěr si popřejme, abychom se u příštího reportu setkali bez snížení průměrných výnosů o cca 0,1% tak, jak nedávno spočítali analytici Robocash.

Ti publikovali informace, že evropský trh P2P půjček roste průměrným měsíčním tempem 2,8 % (3,6 mil. eur). Současně se ovšem průměrná výnosnost každý měsíc snižuje o 0,03 p.b.. „V trendu dochází k určitým odchylkám způsobeným různými globálními událostmi,“ komentují statistiky analytici Robo.cash, „obecně však zjištěná dynamika pokračuje.“

Korelace zainvestovaného objemu a sazeb v evropském P2P lending sektoru
Korelace zainvestovaného objemu a sazeb v evropském P2P lending sektoru

Toť pro dnešní report vše, přeju vydařené léto.

Jako obvykle platí, že v případě jakýchkoliv dotazů rád poradím, ať už tady v komentářích, soukromě nebo na P2Pfóru.

Ať se daří,

Zbyněk


Všechny předchozí P2Preporty naleznete tady.

P2Preport: 2Q2023 – P2P portfolio pod drobnohledem

7 komentářů u „P2Preport: 2Q2023 – P2P portfolio pod drobnohledem

 1. Ahoj Zbyňku, prosím Tě, nemáš nějakou zkušenost s výběrem peněz z Lendermarket(u). Mě nic nepřišlo už více jak 14 dní. Dále se mi zdá, že přestávají aktualizovat údaje na platformě. Nic se nesplácí, nic neodkupuje, také tak 14 dní? Výběr se mi přesunul do pending.

  Jak to vidíš Ty? Nějaké novinky. Díky moc za odpověď.

  Petr

  1. Ahoj Petře, zkušenost s výběry na LM v poslední době mám, prostředky stahuju (realokuju jinam). Z původního stahování v limitu 3 dnů se bohužel díky problémům Creditstaru s cashflow stal nejdříve týden, pak dva a aktuálně jsou výběry zpožděné cca o 3 týdny. Pozitivní je, že peníze stále chodí. Lendermarket také nedávno rozesílal mail, kde informuje o zavedení pending payments, které tak nějak kopíruje jejich tehdejší zavedení na Mitnosu. Pokud PP nepřesáhne 10 dní, jsou neúročené, pokud je přesáhne, je sazba 18%. LM teď bojuje s velkým množstvím výběrů, hodně investorů se stajhuje, došla jim trpělivost s neustálým prodlužováním půjček od Creditstaru. Ani nabízený vysoký cashback nepomáhá. Situace je složitá a podle hesla lepší vrabec v hrsti… také vybírám a až na nějakou nižší částku se na LM nevrátím dřív, než se tyhle potíže vyřeší. Ať už umírněnější politikou Creditstaru (méně půjčovat, jen bonitnějším klientům) anebo získáýním zdroje financování jinde (dluhopisy atp.) Každopádně je tohle velký zásek pro celou platformu, situace může poškodit její reputaci na delší období a někteří konzervativní investoři se již třeba nikdy nevrátí. Držím palce. Zb.

   1. Ahoj Zbyňku, díky za odpověď. Dnes je poprvé na výpisu z LM nějaký pohyb. Peníze ale nemám a výběr potvrzený nemám. Jsem hodně zvědav, jak se to bude vyvíjet a každopádně sem dám feedback, jak vše probíhá. Možná to bude zajímat i další lidi. Zdraví P.

    1. Ahoj Petře, určitě nasdílej, díky. Někteří kolegové investoři z P2Pfóra dávají své přehledy do tohoto vlákna. Třeba Jan zadává hodně výběrů a na jeho příspěvku tady je hezky vidět, jak postupně nabírá vyplácení zpoždění. Zb.

 2. Ahoj Zbyňku, moc děkuji za vlákno, jinak dnes jsem dostal Withdrawal confirmation. Dodržím slib a dám tady i kdy mi přišly peníze. Ještě jednou moc díky za informace. Kdyby si náhodou přišel na náhradu za Welfio, tak budu úplně šťastný jak blecha. Mám už větší portfolio. Chci se také zeptat, zda nemáš zkušenosti s koupi dluhopisů od Eleving Group, či zda by Tě to zajímalo. Rád se následně o info podělím. Zdraví a pěkné léto přeje Petr

  1. Ahoj Petře, díky za info, splátky z výběrů tedy sice se zpožděním, ale chodí. Horší už to je s kupením pending payments… Welfio mě taky mrzí, bohužel se ukazuje, že postavit si na P2P podobný byznys, který by byl rentabilní, je nereálné. ExploreP2P určitě znáš, o jiné službě bohužel aktuálně nevím. Na fóru jsme před časem řešili nákup dfluhopisů Iute Credit, někteří kolegové nakupovali přes Degiro. Je to taková stabilnější půjčka poskytovateli. Však Mintos sám v budoucnu plánuje dluhopisy vybraných poskytovatelů nabízet. Ty sám jsi už držitelem nebo plánuješ? Zb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek