P2Preport: 1Q2023 – P2P portfolio pod drobnohledem

P2Preport 1Q2023

Sazby dolů, kam se podíváš. Tak by se s nadsázkou dalo shrnout první čtvrtletí letošního roku na investiční P2P scéně. Mezi investory je obrovské množství peněz, řada platforem bojuje s nedostatkem nabídky, a to vše vede k logickému snížení sazeb. Pokud stejné půjčky koupí investoři i o 1-2 procenta levněji, proč by si poskytovatel (popřípadě i platforma samotná) nezvýšil své marže?

O tom, že se platformám podařilo nabrat velké množství investic a další financování v tuto chvíli nepotřebují, svědčí také hromadné omezování bonusů za přivedení nového investora nebo affiliate programů.


Mintos

Po zaběhnutí systému Notes a také daňových úpravách se Mintosu podařilo obrátit nepříznivý trend a objem vkladů na platformu opět roste.

Mintos - objem zainvestovaných prostředků investorů
Množství zainvestovaných peněz investorů na platformě se opět pomalu šplhá nahoru.

Jako obvykle, ruku v ruce s tím, klesá atraktivita nabízených úroků. Eleving Group nebo Delfin Group za 16% a více procent je minulostí a co 14 dní, tak nějaké to procento, či alespoň desetinky, ubývají. Bohužel s tímto jevem se vrátila i nepříjemnost spojená s výkupy. Notes nabídnuté jen před pár týdny s vysokým procentem, jsou u některých poskytovatelů postupně vykupovány a nahrazovány Notes s nižším výnosem. Zde se tedy bohužel oproti předchozí praxi s půjčkami vůbec nic nezměnilo.

Mintos také „zakouzlil“ s přehledy půjček v „in recovery“ a „pending payments“. Protože ani do jedné z těchto kategorií se nehodilo prodlení v platbách od s likviditou bojujících společností (Creditstar ID Finance, ID Finance Eurasia), přepracoval Mintos celý koncept na tzv. „Overdue“.

Mintos - poskytovatelé v "dočasných" problémech
Mintos – poskytovatelé v „dočasných“ problémech

To je možná ve výsledku přece jen přehlednější, rozděluje předchozí případy v in recovery a ty nové nazývá dočasnými. Vzhledem k mé vyšší expozici na IDFE jen doufám, že dočasnými opravdu zůstanou.

U starších případů zde pak investor najde grafický přehled splácení, rozepsaný předpoklad a stav u každého případu. Smutné je, že v mém případě jsou sloupky s navrácenými prostředky zajímavé jen prvních několik měsíců a poslední roky je potřeba dívat se ně lupou, aby člověk něco našel…

Mintos - přepracované vymáhané případy
Přepracovaná stránka „In recovery“ odstraňuje předchozí nedostatek, že investor vlastně nevěděl, kolik mu bylo v kterém měsíci splaceno.

Přes relativně negativní vyznění toho výše uvedeného jsem na Mintosu svoje investice navyšoval, Notes považuju za lehce spolehlivější instrument než předchozí Claims a protože Mintos má zkušenost s defaulty jako jedna z mála platforem, tak věřím, že i tady jsou vyhlídky investora lepší než na platformě vlastněné třeba přímo poskytovatelem.

Zpětným zrcátkem ovšem nejsou mé procentuální výnosy žádná hitparáda a to i přesto, že nejnižší sazby, za které mám investováno jsou 13,5%. Téměř třetinu portfolia mám totiž v overdue, kde se prostředky neúročí vůbec anebo nabíhají úroky se značným zpožděním, což výsledek značně ovlivňuje.

Mintos P2Preport 1Q2023
Mintos P2Preport 1Q2023

O své hodnocení platformy Mintos se můžete s dalšími investory podělit zde.

Peerberry

Dění na Peerberry nijak zvlášť nevykročilo ze svého zavedeného rámce. Každý měsíc byly opět splaceny dlužné částky z ruských půjček. Za zmínku stojí rozšíření poskytovatelů (respektive poboček Aventusu), které své půjčky na platformě nabízí. Patrioty tak potěší, že nyní mohou vybírat i z českých úvěrů.

Český poskytovatel na Peerberry - Půjčkaplus nově v nabídce s úroky 10,5%
Český poskytovatel Půjčkaplus nově v nabídce s úroky 10,5%

Protože potřeba financování některých poskytovatelů poklesla, investoři přibývají a ještě je tu potřeba „zahojit“ své marže po vícenákladech z (v rámci skupinové garance) splácených ruských půjček, nikoho nepřekvapí, že na Peerberry úrokové sazby klesaly.

Snížené úrokové sazby na Peerberry od 1.3.2023
Snížené úrokové sazby na Peerberry od 1.3.2023

Své portfolio nechávám s velké části dále pracovat, byť spokojený úplně nejsem. Nedostatek půjček a nutnost občas investovat manuálně, protože manuální investoři mají přednost a autoinvest nestihne sepnout včas, je otravná. Mnoho alternativ ale není a tak výraznější stahování prostředků zatím neplánuju.

Peerberry P2Preport 1Q2023
Peerberry P2Preport 1Q2023
Peerberry - detailní pohled na portfolio 1Q2023
Detailnější pohled na portfolio 1Q2023

Stránku se vším o Peerberry na P2Ptrhu najdete zde. Recenzovali jsme pak tady.

Lendermarket

Platformou, která se tak trochu vymyká obecnému poklesu nabízených úroků, je Lendermarket. Je to dáno již dobře známými problémy poskytovatele Creditstar s likviditou. Lendermarket tak sice změnil systém úročení, kdy je úrok odstupňován podle doby splatnosti (aneb další hezký trik, jak si zavázat investory na delší dobu), ale nabízené úroky až 18% jsou tím nejvyšším, co lze na P2P poli najít.

Rozdělení úrokových sazeb Creditstaru na Lendermarketu
Rozdělení úrokových sazeb Creditstaru na Lendermarketu od 17.3.2023

Kromě vysokých úroků se investoři dočkali také další cashback akce, kde si mohli přijít až na 3% extra.

Já jsem však v rámci opatrnosti začal prostředky stahovat a činil tak vlastně celý první kvartál. Přes 90% mých dřívějších investic směřovalo do krátkodobých (max. 3měsíčních) španělských půjček. Většina z nich již nějakou dobu běžela a výsledný fakt, že za 3 měsíce se mi podařilo portfolio zredukovat pouze o třetinu, je pro mě trochu zklamáním. V těch stovkách půjček se jen stěží najde nějaká, která by nespadla do prodlení a nebyla také prodlužována nad původní dobu splatnosti.

Kromě pomalejšího stahování prostředků ale vše funguje, jak má. Výběry jsou bezproblémové a radost dělá hlavně vysoké procento úročení, nejlepší ze všech platforem. S redukcí portfolia budu ještě pokračovat, ale část prostředků určitě na Lendermarketu nechám a na platformě budu v menším pokračovat.

Lendermarket P2Preport 1Q2023
Lendermarket P2Preport 1Q2023

Pro víc informací o Lendermarketu můžete přečíst naši recenzi nebo navštívit stránku o Lendermarketu.

Robo.cash

Robocash se také přidal do zástupu platforem, které v posledních týdnech snižovaly nabízené sazby. Navíc byl výrazně snížen i umisťovaný objem. Výsledkem je občasný cash drag. Naštěstí v mém případě to není nic výrazného a s nezainvestovanými prostředky se setkávám jen výjimečně.

Snížené úrokové sazby na Robocash od 8.2.2023
Snížené úrokové sazby na Robocash od 8.2.2023

Výrazně osekán byl také referral program, kdy nový uživatel může dosáhnout bonusu maximálně 10,- Eur. To samo o sobě jen těžko někoho do registrace namotivuje.  

Management již avizoval, že podobný stav lze očekávat i během druhého kvartálu, a tak jen můžeme doufat, že ekonomika se již brzy začne zvedat, potřeba financování se zvýší a na podzim se dočkáme atraktivnějších podmínek.

Buď jak buď, na Robocash jsem spokojený a všechny splácené prostředky zase reinvestuju.

Robocash P2Preport 1Q2023
Robocash P2Preport 1Q2023

K platformě máme i podrobnou recenzi. Informativní stránka na P2Ptrhu je pak tady.

Afranga

Afranga poprvé snížila nabízené sazby 20. ledna. Snížení bylo spíš kosmetické, ze 14% na 13% a jak diskutující investoři na P2Pfóru snadno odhadli, nevyřešilo to nic. Nedostatek půjček pokračoval, autoinvest mi spínal cca v týdenním intervalu a reálný výnos spadl na nějakých 12%. Protože ale Stikcredit patří mezi ty spolehlivé poskytovatele, prostředky jsem na platformě nadále nechával.

Lednové snížení sazeb na Afranze
Lednové snížení sazeb na Afranze ze 14% na 13% nic nevyřešilo, převis investorů zůstal

Druhé kolo snižování přišlo v březnu, tentokrát už razantnější. Sešup ze 13% na 11% je citelný a může vyústit v odchod některých investorů – nebo alespoň odlivu části jejich investovaného kapitálu. To by pak pomohlo najít balanc mezi nabídkou a poptávkou. Zda se to ale podaří, je zatím otázka. Autoinvest ale od snížení funguje pravidelněji a spíná 2x až 3x týdně.

Březnové snížení sazeb na Afranze
Březnové snížení sazeb na Afranze na 11% by už mělo problém s disbalancí nabídka x poptávka alespoň částečně vyřešit

Z Afrangy jsem zatím žádné prostředky nestahoval – částečně proto, že aktuálně není mnoho alternativ, kam s nimi. Ještě pár dní/týdnů počkám, zda se situace s častějším spínáním AI stabilizuje. Pokud se to povede, asi budu se stejnou sumou pokračovat. Pokud ne, pak je sazba 11% snížená o nazainvestované prostředky, tedy reálná okolo 10%, na rizikové P2P prostě strašně málo a svou expozici zde snížím.

Afranga P2Preport 1Q2023
Afranga P2Preport 1Q2023

Souhrnnou stránku o platformě Afranga máme na P2Ptrhu tady, a tady recenzi.

Esketit

I na Esketitu došlo ke snižování sazeb. Po obrovském růstu počtu investorů a přílivu kapitálu se ani nedalo čekat nic jiného. Nejprve byly sraženy jordánské půjčky na 12% – tedy stejnou úroveň jako půjčky z ČR nebo Španělska. Posléze ale došlo k poklesu úroku u všech ostatních zemí, nyní jsme na 11%.

Esketit - sazba pro jordánské půjčky
Snížená úroková sazba u jordánských půjček platí od poloviny února
Esketit - sazby poskytovatele Creamfinance
Sazby u půjček od Creamfinance pak byly sníženy od začátku března

Esketit také zredukovat vstupní bonus pro nové investory – o půl procentního bodu na 0,5%.

11% úrok tedy není žádná hitparáda, ale je to vyvážené zlepšenou pozicí a stabilitou poskytovatele Creamfinance. K němu jsem v minulém reportu zmiňoval několik otazníků. Skupina však reportovanými výsledky za rok 2022 rozptýlila mnohé pochybnosti a evidentně se jí daří.

„Creamfinance, the main lender on Esketit platform, has presented its audited financials for 2022. Creamfinance has closed the year with great results as compared to the prior year. Their net profit reached 8.3m vs 3.4m EUR in the prior year, which was achieved by growing their lending portfolio by almost 9.5m EUR, which stands at 44.5m EUR and becoming leaner by improving the margins. This is a positive sign and this has left also a positive impact on the liquidity side. Due to the decent net profit, Creamfinance has increased its equity stake to almost 23m EUR and reduced its leverage (liabilities/equity) to 2.6x, which previously was standing at a more aggressive 3.5x mark. As we had previously noted the company relies mostly on short-term financing and it is the same also for this year, however, there has been some improvement. We would love to see some proportion of funding shifted to a longer state, for instance, bonds, as that would reduce the strain in case of some cashflow issues would arise. Additionally, in the previous report, we pointed out that the company’s net portfolio currently doesn’t cover the liabilities, and this is also true now, however, there has been a significant improvement and it is close to being 1 to 1. There are two explanations for this, 1. the company has a significant intangibles position, and 2. the loans might be impaired a lot and thus reducing the net portfolio size (as a short-term lender, which Creamfinance is, that could be okay, since their loans earn big APR’s and offset the impairment cost). Similarly, as in the prior year, the company is shy with the notes and has excluded them from the report, as always we would love to see more details as some positions can’t be explained, for instance, 6.8m EUR ‚other operating income‘. To sum up, we are happy with the results we see and Creamfinance has earned a significant increase in our ranking.“

Komentář analytiků ze služby Welfio k auditovaným výsledkům skupiny Creamfinance za rok 2022

Větší část portfolia z platformy jsem stáhl již koncem minulého roku. Se zbylými prostředky v nejbližší době přesuny neplánuji. Pokud tedy sazby vydrží alespoň na těch 11%. Níž už opravdu nejdu.

Esketit P2Preport 1Q2023
Esketit P2Preport 1Q2023

Stránku o Esketitu můžete nastudovat tady nebo si můžete přečíst naši recenzi.

Bondster

Bondster a tamní investice v EUR mě mile překvapily poté, co jsem si udělal detailnější obrázek o tom, jak mi která platforma vynáší (graf na konci dnešního reportu). Bondster se totiž umístil hodně vysoko.

Ano, naprostá většina poskytovatelů tam je šrot a kdyby při nejbližší mini krizi popadaly jako mouchy, vůbec bych se nedivil. V nabídce se ovšem dá najít sem tam i něco solidnějšího. Já si vyhlídl bulharské ITF. To nabízelo půjčky v rozmezí 14-15%, má solidní hospodaření a i rating Welfio ho vyhodnocuje jako nejkvalitnějšího poskytovatele na celé platformě.

Využil jsem tedy výběrů na jiných platformách a svůj eurový vklad několikrát navýšil.

V českých korunách to, co se mi vrací ve splátkách, spíše vybírám. Kvituji, že v defaultu mi stále za celou historii skončily pouze 4 půjčky a zbytek běží víceméně tak, jak má.

Bondster CZK P2Preport 1Q2023
Bondster CZK P2Preport 1Q2023
Bondster EUR P2Preport 1Q2023
Bondster EUR P2Preport 1Q2023

Pokud jste na Bondsteru aktivní, můžete se podívat na naši stránku o něm a zanechat i krátké resumé pro ostatní uživatele. Najdete u nás i recenzi s našimi zkušenostmi.

Fundlift

Fundlift již nové projekty nezveřejňuje, platforma je v jakési hibernaci a čeká buď na obrodu nebo na definitivní konec.

Nadále po očku sleduji insolvenční řízení s Nafigate, kde mám nějaké prostředky. Očekávání na získání mých prostředků zpět mám dost nízká, ale doufám, že alespoň něco málo se zachránit podaří.

Stránku se vším o Fundliftu na P2Ptrhu, kde můžete nechat i své hodnocení platformy, najdete zde.

Upvest

Upvest na své platformě začal v uplynulém období nabízet také lehce odlišnou možnost investic. Jedná se o portfolio seniorních úvěrů Komerční banky, která je Upvestím většinovým vlastníkem. Úročení je pak variabilní – odvislé od aktuální sazby PRIBOR. Příležitost si našla své fanoušky, profinancovalo se 100 milionů korun a dá se očekávat, že se v budoucnu setkáme s druhou tranší.

I Upvest máme na P2Ptrhu zrecenzovaný. Další informace můžete najít třeba na naší přehledové Upvest stránce.

Lande

Minulý report jsem prezentoval svůj poslední přírůstek do svého P2P portfolia –  Lande. Ne zcela ideální načasování mého vstupu (nával nových investorů z německé kampaně) jsem zmiňoval také a na množství prostředků, které jsem platformě svěřil mělo toto podstatný vliv.

Většina nabídek je se sazbou 10%, bývají velmi rychle proinvestované a nastavení autoinvestu pro mě není komfortní (nenabízí dostatečné možnosti volby tak, abych si vybral jen mnou preferované typy půjček). Výsledkem je zatím útlé portfolio, které zatím nechystám rozšiřovat.

Popřít se nedá, že se Lande snaží platformu rozvíjet. Pozvolna zapracovává podněty investorů a i rozšiřuje svoji působnost (naposledy Rumunsko). Věřím proto, že platforma má svůj potenciál.

Lande P2Preport 1Q2023
Lande P2Preport 1Q2023

Recenzi na Lande pro P2Ptrh sepsal Cupi a užitečné je sledovat i vlákno na P2Pfóru.

Suma sumárum

Závěrem bych se ještě vrátil k roku 2022 a grafu, který jsem si dle svých dat v excelu sestavil. Ukazuje procentuální výnosy mého portfolia na jednotlivých platformách neočištěné o potenciální ztráty (ty hrozí zejména u Mintosu). Jsem zvědavý, jak se situace bude vyvíjet v letošním roce, ale letmým ohlédnutím za prvním čtvrtletím bude výnos téměř všude nižší.

Procentuální výnosy mého P2P portfolia spočítané v excelu za rok 2022
Procentuální výnosy mého P2P portfolia dle platformy spočítané v excelu za rok 2022 (do % je zahrnut vždy i cashback bonus pro nové uživatele, pokud ho platforma nabízela)

Jako obvykle platí, že v případě jakýchkoliv dotazů rád poradím, ať už tady v komentářích, soukromě nebo na P2Pfóru.

Ať se daří,

Zbyněk


Všechny předchozí P2Preporty naleznete tady.

P2Preport: 1Q2023 – P2P portfolio pod drobnohledem

5 komentářů u „P2Preport: 1Q2023 – P2P portfolio pod drobnohledem

  1. Dobrý den, takovéto recenze mi velmi pomáhají. Skvělé, děkuji.
    Referral odkaz na Bondster nefunguje, zkusím tedy ten, co je na foru.
    Pěkný den.

    1. Dobrý den Dano, díky za pochvalu a také za upozornění na nefunkční odkaz. Šotek zařádil, ale snad jsem ho už odchytil a nyní by už mělo být vše funkční. Odkaz na fóru je samozřejmě také možnost a děkujeme za jeho využití. Přeju, ať se daří, Zbyněk.

    1. Dobrý den Dano, jedná se o affiliate program. Referral slouží pro doporučování mezi známými (dvěma uživateli), affiliate pak pro bloggery a další média. V každém případě podmínky (a bonus) pro registrovaného jsou stejné:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek