Afranga

Afranga logo

Afranga – popis platformy

Afranga je další z P2P platforem, které jsou zřízené některým z poskytovatelů půjček – v tomto případě bulharským Stikcreditem. Ten se rozhodl opustit tržiště Mintos a většinu půjček nyní umisťuje – s pro investory vyšším nabízeným úrokem – právě na portále Afranga, který se rozběhl v roce 2020.

Na rozdíl od třeba Lendermarketu a silného Creditstaru v pozadí je zde nutné zmínit, že Stikcredit je relativně malým poskytovatelem a tudíž za celým portálem nestojí tak robustní skupina. Možná i proto Afranga na webu neuvádí Stikcredit jako jediného poskytovatele, ale evidentně plánuje postupem času přidávat i další.

Stikcredit byl založený v roce 2013 a poměrně kvalitním reportingu ukazuje solidní výsledky – včetně covidového období. ExploreP2P Stikcreditu přiřadili rating 65/100, na Mintosu těsně před jeho opuštěním v březnu 2021 měl udělených 5 bodů z 10. Více o Stikcreditu se dozvíte na naší stránce poskytovatele nebo z reportů v sekci ke stažení.

Aktuálně lze na Afranze nalézt půjčky se splatností od 5 až do 24 měsíců, s pravidelnými splátkami anebo krátkodobé jednorázově splatné půjčky do 30 dní. Nabízený výnos dosahoval až závratných 18% p.a., což při uváděné buyback garanci vyvolávalo otázky o udržitelnosti modelu. Jak se však ukázalo, šlo o jakousi promo akcí na začátku života platformy a při aktuálních nabídkách v rozmezí 13% – 14% probíhá pozvolný sešup výnosů dolů.

Afranga - primární trh
Afranga – ukázka rozhraní a nabídka primárního trhu

Rozhraní platformy je jednoduché, můžeme ho přirovnat k počátkům Mintosu. Platforma je vybavena autoinvestem, investoři tedy mohou nastavit a o vložené prostředky se dále starat jen minimálně. Sekundární trh je také k dispozici a celá platforma funguje pro investory bez poplatků.

Afranga – časté dotazy investorů

Sesbírali jsme několik častých dotazů investorů a přinášíme zde rychlý přehled.

 • Platí platforma úroky i za dobu, kdy je půjčka v prodlení?

Ano, investorovi náleží úroky i za dobu prodlení půjčky (Afranga User Agreement, General terms and conditions).

 • Je definována grace period (období několika dní po datu splatnosti půjčky, které umožňuje splatit půjčku bez penále a úroků z prodlení)?

Grace period není definovaná a uplatňována ve smluvním vztahu.

 • Kolikrát a na jak dlouhou dobu smí být půjčka maximálně prodloužena?

Krátkodobé půjčky mohou být prodlužovány neomezeně, půjčky s pravidelnou splátnou naopak nesmí být prodlužovány (Stikcredit’s loan agreements).

 • Pokud půjčku dlužník poskytovateli uhradí, ale transfer peněz od poskytovateli investorovi se opozdí (tzv. pending payment), vzniká investorovi nárok na úročení této doby?

Ne, toto období není úročené.

 • Řada půjček na platformě je předčasně vykupována. Čím je to dané? Provádí sám StikCredit výkupy půjček s vyšším výnosem?

Povaha půjček, které StikCredit poskytuje je krátkodobá. Řada z nich je splacena před jejich plánovanou splatností. Průměrná délka půjčky do plného splacení je 5-6 měsíců. To není v chování dlužníků nic nového a výkonnost půjček je stejná jako u těch, které StikCredit umisťoval na jiné platformy. Nemůžeme zaručit, že půjčka nebude splacena dříve než v původním harmonogramu. Afranga uvádí, že nikdy systém předčasných výkupů nezneužívala, protože by to mohlo poškodit její reputaci. Také úspora 2-3% by v celkových číslech neznamenala výrazný rozdíl. Podpora také vyzývá všechny, kteří by měli pochybnosti o tom, zda StikCredit nevykupuje půjčky s vyšším úrokem a vzápětí je zalistuje s úrokem nižším, aby se na ni obrátili. U zmíněných půjček pak investorům podpora nasdílí důkazné dokumenty.

Za sdílené informace děkujeme Namorovi z P2Pfóra (originální příspěvek zde).

Afranga – základní data

 • Rok založení: 2020
 • Podporované měny: EUR
 • Průměrný roční výnos: 13 - 14%
 • Splatnost nabídek: 30 dní – 24 měsíců
 • Minimální výše participace: 10,- EUR
 • Poplatky pro investora: ne
 • Auto Invest:
 • Sekundární trh:
 • Garance vykoupení:
 • Možnost předčasného vystoupení z investice:
 • Web platformy: https://afranga.com/

Afranga – lidé

Yonko Chuklev
Yonko Chuklev

Yonko Chuklev – COO

S Yonkem jsme nedávno připravovali rozhovor a využili jsme příležitost, aby nám také řekl něco o svých zkušenostech.

„V současné době jsem provozním ředitelem společnosti Afranga. Mezi mé zkušenosti patří práce v oblasti podnikových financí, právní a compliance poradenství. Podařilo se mi získat zkušenosti z více oborů při pracovních projektech v Sofii, Londýně a New Yorku. Také jsem vystupoval jako analytik v některých předních bulharských médiích zabývajících se ekonomikou a financemi. Dvě z mých největších vášní jsou finance a technologie a mám radost, že obě můžu skloubit v podobě rozvoje platformy Afranga.“

LinkedIn

Hodnocení investorů

Afranga – zkušenosti investorů

Afranga
{{ reviewsOverall }} / 5 Hodnocení uživatelů (0 hlasů)
Nabídka investic
Platforma
Komunikace
Osobní hodnocení
Hodnocení uživatelů: Zanechat hodnocení
Order by:

Zatím tu není žádné hodnocení. Buď první, kdo napíše recenzi.

User Avatar User Avatar
Uživatel P2Pfóra
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Zanechat hodnocení

Recenze, odkazy

Afranga – recenze a odkazy na další zdroje

Informace z P2Ptrhu:

Další důležité odkazy:

Zajímavosti

Afranga – zajímavosti

 • Afranga pouhé 2 měsíce po spuštění platformy dosáhla 1 milion EUR v investovaných půjčkách.

Ke stažení

Bonus

Afranga – bonus k první investici

Platforma Afranga bohužel aktuálně pro nové investory bonus nenabízí. Odměněna je pouze doporučující strana.

Registrací přes odkaz níže však podpoříte tento projekt a přidružené fórum.

V případě, že budete chtít zaslat aktuální informaci o bonusu či si ověřit zda v danou chvíli neexistuje lepší nabídka, napište nám a my vám rádi dáme vědět na email.

Afranga – alternativy

Lendermarket logo
Lendermarket
Mintos logo
Mintos
Robocash logo
Robocash

Afranga – diskuse

Diskusi k portálu naleznete na přidruženém P2P fóru.

Poslední aktualizace 03/2022

Přesunout se na začátek