Esketit recenze: investiční P2P platforma s půjčkami od poskytovatele Creamfinance [2023]

Esketit - intro

Esketit je nově vzniklá P2P platforma od vlastníků zavedeného poskytovatele spotřebitelských půjček Creamfinance. Nabízí výnos až 12% ročně a k investici půjčky poskytované například v České republice. Jak si – stále ještě relativně mladá platforma – stojí v zavedené konkurenci, co nás zaujalo a co bychom jí vytkli, jsme popsali v následující recenzi.

Po počátečním období P2P lendingu, kdy dominoval Mintos, se trh začal více drobit a vznikla řada menších P2P platforem. Investoři často hledali alternativu, kam část svých P2P investic umístit a kde stabilní poskytovatel s víceletými zkušenostmi z trhu nabízí alespoň 12% p.a.. Esketit všechny tyto body splňuje a tak není překvapením, že se mu v roce 2022 podařilo raketově růst.

Jako tradičně přidám ještě upozornění, že recenzujeme pouze platformy, na kterých sami investujeme. Stav našeho portfolia můžete transparentně sledovat v rámci čtvrtletních P2Preportů.


Kdo za tím stojí – Creamfinance Holding LTD Financial

Creamfinance Holding je lotyšská nebankovní společnost zaměřená na spotřebitelské úvěry. Společnost vznikla v roce 2012 a působí v 7 státech – Lotyšsku, České republice, Polsku, Dánsku, Španělsku, Gruzii, Mexiku, přičemž IT infrastrukturu s týmem má v Rakousku.

Pro platformy vlastněné jednou finanční skupinou jsou její výsledky extrémně důležité, a tak zmiňme, že skupina Creamfinance Holding LTD Financial skončila v roce 2021 v čistém zisku 3,4 milionu EUR. To dokazuje, že ztrátový rok 2020 byl do značné míry ovlivněn situací s Covid-19. Společnost má finanční výsledky každoročně auditované známou společností BDO. Dle průběžných neauditovaných reportů by měl být holding ziskový i v roce 2022.

Naše výtka ale směřuje jinam. Množství Creamfinance poskytovaných informací je totiž skoupé. Do určité míry je pochopitelné, že skupina nechce odkrýt karty a napomáhat tak konkurenci. Na druhou stranu z P2P známé skupiny Eleving, Delfin, Iute atp. mají reporting minimálně o level výše a také to jde. U Creamfinance známe pár hlavních čísel, ale rozklíčovat některé ukazatele podrobněji není možné.

V rámci ratingů mu ExploreP2P udělilo 67 bodů ze 100. U nás oblíbená služba Welfio pak 48%, přičemž nižší rating je z velké míry ovlivněn právě nedostatkem podrobnějšího reportingu.

Esketit - Creamfinance Holding LTD Financial Reports 2021
Creamfinance Holding LTD Financial Reports 2021

Na platformě má každý poskytovatel svoji přehledovou stránku, kde jsou k dispozici roční reporty ke stažení. Bohužel čtvrtletní reporty zde stále nenajdete a nejnovější informací je tak finanční zpráva za poslední zauditovaný rok.

Esketit - Esketit - detail poskytovatele půjček Creamfinance
Esketit – detail poskytovatele půjček Creamfinance

Registrace

Založení účtu na Esketitu funguje ve spolupráci s pro mnohé již známou společností Veriff. Ta zajišťuje, aby se vaše osobní informace nedostaly tam, kam nemají.

Samotný proces se sestává z vyplnění základních osobních údajů, jejich ověření přes Veriff (požadováno je foto obou stran osobního dokladu, např. občanského průkazu) a krátký čtyř otázkový dotazník k plánovaným investicím (původ prostředků, váš roční příjem, kolik plánujete investovat).

Ověření investorského účtu - Veriff
Ověření investorského účtu přes Veriff

Ověření v mém případě proběhlo během několika minut a nenastal v něm žádný problém.

Funkcionality platformy

Esketit v P2P pohybujícího se investora ničím nezaskočí a je vybaven všemi moderními funkcionalitami. Autoinvest je jednoduchý, nastavitelný na pár kliknutí. Investovat je možné od 10 EUR a Euro je jedinou tradiční měnou, ve které lze investici provést. Pokud by se investor z nějakého důvodu rozhodl vybírat své investice ručně, je mu to také umožněno.

Jako alternativa k investicím v EUR jsou pak na Esketitu, který je v tomto průkopníkem mezi P2P platformami, možné investice ve stablecoinech. Zde by mě velmi zajímala čísla, kolik investorů tuto možnost využívá a jaký je poměr oproti investicím. Data bohužel nejsou k dispozici a fráze typu „Jsme jediná P2P platforma, která umožňuje investice v kryptoměnách“, na mě subjektivně působí spíš jako marketingové promo a snahy odlišení se.

Esketit -autoinvest
Esketit – ukázka nastavení našeho autoinvestu

Platforma nabízí sekundární trh, který zvyšuje likviditu. Na něm si investor může nastavit, zda své půjčky nabídne se slevou nebo naopak přirážkou. Aktuálně se na sekundárním trhu nachází pouze půjčky za par (bez přirážky a bez slevy) nebo s přirážkou. To je za nás dobrý stav, protože nabídka na primárním trhu je bohatá a pro investory, kteří rychle potřebují peníze vybrat, stačí nastavit malá sleva. Půjčky se jim tak rychle prodají.

Investování je pro investory bez poplatku, a to včetně sekundárního trhu. Určitě potěší i to, že se na platformě nesetkáte s žádnými neúročenými obdobími (jako jsou grace period či pending payments) a investice je úročena od dne jejího nakoupení až po její splacení (či prodej na sekundárním trhu).

Co mi na platformě chybí je podrobnější stránka se statistikami složení svého portfolia. Investor si může vyjet seznam půjček, ve kterých má zainvestováno, ale další přehled si již musí vytvořit sám, třeba v excelu. Pár koláčů s rozložením portfolia dle poskytovatelů, úrokové sazby, délky investice a jejího stavu, by bylo prima.

Nabídka půjček

Na platformě Esketit najdete půjčky ze společností spadající do skupiny Creamfinance a také poskytovatele z Jordánska, který technicky do skupiny nespadá. Má však stejné vlastníky – pány Matisse Ansviesulisa a Davise Baronse. Aktuálně tak lze vybírat z nabídky půjček z České republiky, Jordánska, Španělska a Polska. Nabízené úroky se pohybují od 10% p.a. až po 14% p.a, splatnost se pohybuje od několika dní po až jednoleté půjčky zaměřené na rozvoj byznysu poskytovatele v Jordánsku. I krátkodobé půjčky však mohou být dlužníkem prodlužované, je proto třeba brát splatnost jen jako orientační předpoklad.

Esketit - poskytovatelé půjček
Esketit – poskytovatelé půjček

V roce 2022 zaznamenal Esketit rychlý příliv nových investorů a ten zapříčinil občasný nedostatek půjček na primárním tržišti. Situace, že by nebyla k dispozici žádná půjčka se sice stává jen velmi výjimečně, ale pravda je, že pokud by investor nechtěl například jordánské půjčky a čekal jen na ty české, může se mu stávat, že nebude mít všechny své prostředky rozinvestované. Došlo také k ponížení úroků ze 14% na 12%.

Outstanding portfolio
Z grafu je vidět, že suma vložená a zainvestovaná investory na platformě v roce 2022 raketově rostla.
Statistika počtu investorů na platformě
Růst počtu nových investorů nezastavuje ani počátkem roku 2023.

Garance zpětného odkupu

Všechny na platformě nabízené půjčky mají závazek zpětného odkupu v případě, že půjčka spadne do prodlení delšího než 60 dní. V případě potíží poskytovatele však nemusí být závazek ctěn, takže je dobré sledovat i skupinovou garanci. Tu zde nabízejí pouze poskytovatelé spadající do holdingu Creamfinance.

Buyback garance (aneb garance zpětného odkupu) znamená, že v případě, kdy je půjčka po splatnosti více než 60 dní, tak nebankovní společnost od investora jeho podíl vykoupí a přidá i částku, která odpovídá úroku za celou dobu držení.

Garance skupiny, kterou má na Esketitu skupina Creamfinance, pak znamená, že jednotliví poskytovatelé v rámci skupiny si vzájemně ručí za své závazky. V případě potíží jednoho subposkytovatele za něho tedy garantují splnění závazků další členové skupiny.

Řada recenzentů a blogerů však až příliš přechází fakt, že každá garance je právě tak silná jako ten, kdo ji dává. Rozhodně na ně tedy nelze slepě spoléhat a vykládat si je ve smyslu, že prakticky není možné o svoji investici přijít.

Naše portfolio na Esketitu

Na Esketitu investuji od listopadu 2021 a v prvních měsících jsem sem umisťoval zejména prostředky v té době uvolněné výkupy na Mintosu. Využil jsem tak nabízený bonus pro nové investory. Ten byl bohužel nedávno snížen z původního 1% na 0,5%, ale alespoň zůstalo nadstandardní 90 denní období, po které je započítáván. Na konci roku 2022 jsem pak cca polovinu investované částky vybral a vrátil ji zase zpět na Mintos.

Stav našeho portfolia k 4Q2022
Stav našeho portfolia 4Q2022

Z nabídky půjček investuji naprostou většinu (80+%) do českých půjček, zbytek do půjček španělských.

Pravidelný vývoj mého portfolia můžete také na čtvrtletní bázi sledovat v rámci P2Preportů.

Esketit bonus pro nové investory

Platforma Esketit nabízí novým investorům bonus 0,5% k proinvestované částce po dobu 90 dní. K uplatnění bonusu se stačí prokliknout skrze tlačítko s unikátním odkazem níže.

Registrací zároveň podpoříte i tento projekt a přidružené fórum.

Shrnutí platformy Esketit – výhody, nevýhody

Výhody

  • Esketit působí svižným, přehledným dojmem. Snadná obsluha.
  • Solidní nabízený výnos – 10% až 14% ročně.
  • Možnost diverzifikace k tradičním aktivům, popřípadě k jiným P2P platformám.
  • Zavedený Creamfinance Holding stojící za platformou a nabízející své půjčky. Finanční výsledky Creamfinance auditované spolehlivou společností.

Nevýhody

  • Platforma je mladá, založena byla v roce 2021.
  • Esketit je menší platformou, kterou snáze rozhodí větší zájem investorů nebo jiné vlivy.
  • Slabší možnost diverzifikace v rámci platformy, závislost na jednom velkém poskytovateli.
  • Oficiální zveřejňování výsledků Creamfinance zatím pouze 1x ročně a poskytnuté informace by měly být detailnější.

Závěr

Esketit bereme jako vhodnou platformu pro diverzifikaci svého P2P portfolia a platformu také využíváme při poklesu nabízených úroků jinde na trhu. Jedná se o menší platformu se vším všudy. Podpora je okamžitá, vše funguje jednoduše. Díky rostoucí popularitě mezi investory bude pro vedení Esketitu výzvou udržení dostatečné nabídky půjček. Pro investora zde však zůstává zásadní hospodaření skupiny Creamfinance, které rozhodne o tom, jak platforma pošlape dál.

Pokračovat ve čtení můžete také v krátkém rozhovoru s CEO Esketitu Vitālijsem Zalovsem.

Přejít přímo na Esketit můžete zde.


Další odkazy:

Esketit recenze: investiční P2P platforma s půjčkami od poskytovatele Creamfinance [2023]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek