Esketit: recenze investiční P2P platformy s půjčkami od poskytovatele Creamfinance

Esketit - intro

Esketit je nově vzniklá P2P platforma od vlastníků zavedeného poskytovatele spotřebitelských půjček Creamfinance. Nabízí výnos až 14% ročně a k investici půjčky poskytované například v České republice. Jak si mladá platforma stojí v zavedené konkurenci, co nás zaujalo a co bychom jí vytkli, jsme popsali v následující recenzi.

Leader investičního P2P odvětví – Mintos – letos investory moc nepotěšil. Mnohým poskytovatelům se podařilo získat financování přes dluhopisy a snížili proto svoji nabídku. Výnosy proto na Mintosu rychle klesají. A nejen tam. Několik poskytovatelů se navíc rozhodlo založit si vlastní platformu a nabídku na těch cizích zredukovat. Hledali jsme proto alternativu, kam část svých P2P investic umístit a kde stabilní poskytovatel s víceletými zkušenostmi z trhu nabízí alespoň 12% p.a.. Esketit všechny tyto body splňuje.

Jako tradičně přidám ještě upozornění, že recenzujeme pouze platformy, na kterých sami investujeme. Stav našeho portfolia můžete transparentně sledovat v rámci čtvrtletních P2Preportů.


Kdo za tím stojí – Creamfinance Holding LTD Financial

Creamfinance Holding je lotyšská nebankovní společnost zaměřená na spotřebitelské úvěry. Společnost vznikla v roce 2012 a působí v 7 státech – Lotyšsku, České republice, Polsku, Dánsku, Španělsku, Gruzii, Mexiku, přičemž IT infrastrukturu s týmem má v Rakousku.

Pro platformy vlastněné jednou finanční skupinou jsou její výsledky extrémně důležité, a tak zmiňme, že skupina Creamfinance Holding LTD Financial skončila v roce 2020 i díky vlivům Covid-19 se ztrátou 0,8 milionu EUR. Dle informace od ředitele platformy Vitalijse Zalovse však již v prvním pololetí roku 2021 skupina hospodařila se ziskem 1,375 milionu EUR. Společnost má finanční výsledky každoročně auditované známou společností BDO.

V rámci ratingů mu ExploreP2P udělilo 55 bodů ze 100 a Mintos, na kterém Creamfinance s některými pobočkami i nadále působí, ho hodnotí známkou 5/10 pro Španělsko, respektive 7/10 pro Lotyšsko.

Creamfinance Holding LTD Financial Reports
Creamfinance Holding LTD Financial Reports [Zdroj: https://p2p.holdings/]

Skupině se tedy daří dobře a dle čísel by v nejbližších měsících nemělo dojít k jejímu defaultu. Co bychom Esketitu vytknuli, je fakt, že platforma zatím nezveřejňuje čtvrtletní výsledky poskytovatelů tak, jak bylo avizováno. Transparentnost a pravidelnost ve zveřejňování výsledků považujeme za velmi důležitou a doufáme, že vedení platformy do budoucna zapracuje na nápravě.

Detail poskytovatele půjček Creamfinance
Esketit – detail poskytovatele půjček Creamfinance

Registrace

Založení účtu na Esketitu funguje ve spolupráci s pro mnohé již známou společností Veriff. Ta zajišťuje, aby se vaše osobní informace nedostaly tam, kam nemají.

Samotný proces se sestává z vyplnění základních osobních údajů, jejich ověření přes Veriff (požadováno je foto obou stran osobního dokladu, např. občanského průkazu) a krátký čtyř otázkový dotazník k plánovaným investicím (původ prostředků, váš roční příjem, kolik plánujete investovat).

Ověření investorského účtu - Veriff
Ověření investorského účtu přes Veriff

Ověření v mém případě proběhlo během několika minut a nenastal v něm žádný problém.

Funkcionality platformy

Esketit v P2P pohybujícího se investora ničím nezaskočí a je vybaven všemi moderními funkcionalitami. Autoinvest je jednoduchý, nastavitelný na pár kliknutí. Investovat je možné od 10 EUR a Euro je jedinou měnou, ve které lze investici provést. Pokud by se investor z nějakého důvodu rozhodl vybírat své investice ručně, je mu to také umožněno.

Esketit -autoinvest
Esketit – ukázka nastavení našeho autoinvestu

Platforma nabízí i sekundární trh, který zvyšuje likviditu. Na něm si investor může nastavit, zda své půjčky nabídne se slevou nebo naopak přirážkou. Aktuálně se na sekundárním trhu nachází pouze půjčky za par (bez přirážky a bez slevy) nebo s přirážkou. To je za nás dobrý stav, protože nabídka na primárním trhu je bohatá a pro investory, kteří rychle potřebují peníze vybrat, stačí nastavit malá sleva. Půjčky se jim tak rychle prodají.

Investování je pro investory bez poplatku, a to včetně sekundárního trhu. Určitě potěší i to, že se na platformě nesetkáte s žádnými neúročenými obdobími (jako jsou grace period či pending payments) a investice je úročena od dne jejího nakoupení až po její splacení (či prodej na sekundárním trhu).

Co mi na platformě chybí je podrobnější stránka se statistikami složení svého portfolia. Investor si může vyjet seznam půjček, ve kterých má zainvestováno, ale další přehled si již musí vytvořit sám, třeba v excelu. Pár koláčů s rozložením portfolia dle poskytovatelů, úrokové sazby, délky investice a jejího stavu, by bylo prima.

Nabídka půjček

Na platformě Esketit najdete půjčky ze společností spadající do skupiny Creamfinance a také dva poskytovatele, kteří technicky do skupiny nespadají, mají však stejné vlastníky – pány Matisse Ansviesulisa a Davise Baronse. Aktuálně tak lze vybírat z nabídky půjček z České republiky, Jordánska, Španělska, Srí Lanky a Mexika. Nabízené úroky se pohybují od 12% p.a. až po 14% p.a, splatnost se pohybuje od několika dní až po maximální 3 měsíce. Půjčky však mohou být dlužníkem prodlužované, je proto třeba brát splatnost jen jako orientační předpoklad.

Esketit - poskytovatelé půjček
Esketit – poskytovatelé půjček

Esketit zatím funguje pouze krátkou chvíli a daří se mu rychle růst. Nabízených půjček je zatím k dispozici dostatek, ale je zde na místě vzpomenout také případ Afrangy, která obrovský zájem investorů nedokázala pokrýt odpovídající nabídkou. Řada investorů tak měla na platformě volné nezainvestované peníze, které se nijak nezhodnocují. Doufejme tedy, že Esketit dokáže být v řízení trhu pružnější.

Esketit - nabídka půjček k 10.11.2021
Esketit – nabídka půjček k 10.11.2021
Esketit - statistiky platformy
Esketit – statistiky platformy k 10.11.2021

Garance zpětného odkupu

Všechny na platformě nabízené půjčky mají závazek zpětného odkupu v případě, že půjčka spadne do prodlení delšího než 60 dní. V případě potíží poskytovatele však nemusí být závazek ctěn, takže je dobré sledovat i skupinovou garanci. Tu zde nabízejí pouze poskytovatelé spadající do holdingu Creamfinance.

Buyback garance (aneb garance zpětného odkupu) znamená, že v případě, kdy je půjčka po splatnosti více než 60 dní, tak nebankovní společnost od investora jeho podíl vykoupí a přidá i částku, která odpovídá úroku za celou dobu držení.

Garance skupiny, kterou má na Esketitu skupina Creamfinance, pak znamená, že jednotliví poskytovatelé v rámci skupiny si vzájemně ručí za své závazky. V případě potíží jednoho subposkytovatele za něho tedy garantují splnění závazků další členové skupiny.

Řada recenzentů a blogerů však až příliš přechází fakt, že každá garance je právě tak silná jako ten, kdo ji dává. Rozhodně na ně tedy nelze slepě spoléhat a vykládat si je ve smyslu, že prakticky není možné o svoji investici přijít.

Naše portfolio na Esketit

Původní záměr byl na Esketitu vložit pouze nižší částku a investovat zde prostředky, které by jinak skončili také v Creamfinance, ale s nižším výnosem na Mintosu. U záměru ale nevydrželo dlouho, protože vzhledem k masivním výkupům poskytovatelů Iute Credit a Delfin Group na Mintosu, bylo třeba umístit více volných prostředků. Protože Esketit nabízí solidní procenta, Creamfinance funguje již téměř desetiletí, a co si budeme povídat – jako novému investorovi nám zde stále platí +1% cashback na nově vložené prostředky (ten platí až 90 dní po registraci) – náš účet je nyní daleko vyšší, než jsme plánovali.

Esketit - account overview
Esketit – přehled našeho portfolia

Z nabídky půjček investujeme naprostou většinu (80+%) do českých půjček. Zbytek pak zkušebně do výše úročeného Jordánska.

Pravidelný vývoj mého portfolia můžete také na čtvrtletní bázi sledovat v rámci P2Preportů.

Esketit bonus pro nové investory

Platforma Esketit nabízí novým investorům bonus 1% k proinvestované částce po dobu 90 dní. K uplatnění bonusu se stačí prokliknout skrze tlačítko s unikátním odkazem níže.

Registrací zároveň podpoříte i tento projekt a přidružené fórum.

Shrnutí platformy Esketit – výhody, nevýhody

Výhody

  • Esketit působí svižným, přehledným dojmem. Snadná obsluha.
  • Solidní nabízený výnos – 12% až 14% ročně.
  • Možnost diverzifikace k tradičním aktivům, popřípadě k jiným P2P platformám.
  • Zavedený Creamfinance Holding stojící za platformou a nabízející své půjčky. Finanční výsledky Creamfinance auditované spolehlivou společností.

Nevýhody

  • Platforma je velmi mladá, funguje necelý rok.
  • Esketit je malou platformou, kterou snáze rozhodí větší zájem investorů nebo jiné vlivy.
  • Slabší možnost diverzifikace v rámci platformy, závislost na jednom velkém poskytovateli.
  • Oficiální zveřejňování výsledků Creamfinance zatím pouze 1x ročně.

Závěr

Esketit bereme jako vhodnou platformu pro diverzifikaci svého P2P portfolia a platformu také využíváme při poklesu nabízených úroků jinde na trhu. Jedná se o začínající platformu se vším všudy. Podpora je okamžitá, vše funguje jednoduše. Na druhou stranu některá řešení by si zasloužila více času programátorů. Pro investora zde však zůstává zásadní hospodaření skupiny Creamfinance, které rozhodne o tom, jak platforma pošlape dál.

Pokračovat ve čtení můžete také v krátkém rozhovoru s CEO Esketitu Vitālijsem Zalovsem.

Přejít přímo na Esketit můžete zde.


Další odkazy:

Esketit: recenze investiční P2P platformy s půjčkami od poskytovatele Creamfinance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek