Robo.cash: recenze plně automatizované P2P investiční platformy

Robocash uvodka

V srpnu roku 2017 jsem se rozhodl vyzkoušet jednu z nových P2P investičních platforem – Robocash. Již v říjnu téhož roku jsem však svoje investice – po neodsouhlasení nových obchodních podmínek – stáhnul zpět. Co mě nakonec přesvědčilo se letos na platformu vrátit? V čem se Robocash posunul dopředu a co mu naopak stále k dokonalosti chybí? Svoje postřehy jsem se pokusil zachytit v následující recenzi.

Jako obvykle pro nové čtenáře před samotnou recenzí uvedu, že na P2Ptrhu recenzujeme vždy jen platformy, na kterých jsme sami aktivní a jak se našemu portfoliu daří můžete na čtvrtletní bázi sledovat v našich P2Preportech.


Robocash Group, aneb kdo za platformou stojí

Platforma Robocash je typickou ukázkou platformy, kterou si jako vlastní vybudovala finanční skupina poskytující úvěry po celém světě. Na platformě tak nenajdete žádného poskytovatele, který by nespadal pod Robocash Group. To s sebou samozřejmě nese určité plusy, ale i mínusy (velmi pravděpodobně nižší zastání u investorů v případě problémů).

Robocash Group facts
Robocash Group – základní informace

Robocash Group vznikla v roce 2013 a dne působí na trzích ve Španělsku, Rusku, Kazachstánu, Indii (Srí Lance), Vietnamu, Filipínách a Indonésii.

Protože však buyback garance i garance skupiny platí pro všechny půjčky bez rozdílu, tak než věnovat čas detailnímu výběru subposkytovatelů, je lepší čas strávit sledováním výsledků celé skupiny.

Garance/obligace pro investory, teoreticky i prakticky

Buyback garance znamená, že v případě, kdy je půjčka po splatnosti více než 30 dní, tak nebankovní společnost od investora jeho podíl vykoupí a přidá i částku, která odpovídá úroku za celou dobu držení. U všech garancí – a nejen na Robocash – ale pozor. Řada začátečníků v oblasti P2P investic si koncept garancí vykládá tak, že investicí prakticky nelze přijít o peníze. Každá garance je tak silná jako ten, kdo ji dává, a tak – byť Robocash Group hlásí dobré výsledky – se může stát, že poskytovatel svému závazku nedostojí a investoři utrpí ztráty.

Garance skupiny pak znamená, že jednotlivé divize skupiny (země) v rámci skupiny si vzájemně ručí za své závazky. V případě potíží například ve Vietnamu tedy garantují splnění závazků členové skupiny z dalších zemí. Selským rozumem je ovšem jasné, že pokud se dostane do potíží například ruská část skupiny, která je svým výkonem stěžejní, pak garanci ostatní těžko utáhnou.

Finanční výsledky skupiny Robocash Group

Robocash Group - financials
Robocash Group – finanční ukazatele

Nutno říct, že skupině se velmi daří. Za prvních 6 měsíců roku 2021 vygenerovala zisk 14,2 milionu USD. Tržby za stejné období vzrostly o závratných 96% až na úroveň 144,4 M USD. To je dokonce více, než tržby za celý rok 2020. Loňské výsledky už také překročil letošní napůjčovaný objem – 326,5 M USD (78% nárůst oproti druhému pololetí 2020).

Financování si skupina zajišťuje většinově mimo P2P (nedávno například upsala dluhopisy za 11M USD na burze v Moskvě). Na své platformě pak získává financování na úrovni 12-13% svého úvěrového portfolia.

Robocash pravidelně každé čtvrtletí prezentuje výsledky své platformy i celé skupiny v rámci webové prezentace. V rámci ní také zodpovídá nejčastěji kladené dotazy od investorů. Celou ji můžete shlédnout níže. Dovolím si zde jen drobnou poznámku, že v době, kdy jsem recenzi psal, byl počet shlédnutí prezentace 130. To je při počtu 18000+ investorů na platformě zoufale málo a značí to, že se investoři o své vložené prostředky moc nezajímají.

Aktuální statistiky platformy pak najdete schované pod záložkou About us. Finanční skupina pak své výsledky pravidelně uvádí zde.

Na platformě bez automatizace ani ránu

Základním mottem celé platformy je heslo „Automatizace nade vše“. Robocash je postavený tak, aby investor zadal základní parametry půjček, které chce kupovat, založil Autoinvest a dále se nestaral.

Oproti jiným platformám také nedochází tak často ke změně nabízených úroků (byť samozřejmě aktuální situaci reflektují) a pokud už k ní dojde, je každému investorovi odeslán informativní email. Investor tak ví, že si má případně upravit nastavení Autoinvestu a nehromadily se mu nezainvestované prostředky.

Robocash - úrokové sazby od 1.4.2021
Robocash – úrokové sazby od 1.4.2021

Platforma jde v přístupu „Převeďte k nám penízem, zapněte AI a dál nic neřešte“ až tak daleko, že manuální investování je na platformě nemožné. Ono důvody, proč by někdo měl chtít investovat ručně, se skutečně hledají špatně. U půjček je totiž zveřejněno pouze nutné minimum informací (velikost půjčky, délka splatnosti, národnost dlužníka) a investor tak nemá důvod preferovat jednu půjčku před druhou.

Sekundární trh, věrnostní program

Snaha o maximální automatizaci platí i pro sekundární trh, který je na Robocash k dispozici. Při prodeji vámi nakoupených půjček je jednoduše naklikáte a zmáčknete tlačítko sell. Pak již jen čekáte, kdy se najde protistrana, která má v Autoinvestu navolené právě takové parametry půjček, které vy prodáváte. Následně proběhne automatický prodej. Ruční nakupování půjček na sekundárním trhu opět není možné.

Bezstarostně pak probíhá i zařazení investora do věrnostního programu. Ten má čtyři stupně a jediné kritérium, které se zohledňuje je výše investovaných prostředků. Jakmile investor překoná příslušnou hranici, naskočí mu v profilu bonusový štítek a ke všem dále nakupovaným půjčkám se mu připočte bonusová sazba.

Robocash - Loyalty Program
Robocash – věrnostní program

Na co si dát pozor

Odlišností od jiných P2P platforem je na Robocash limit maximálního měsíčního, respektive ročního vkladu. Ten je stanoven na 15 tisíc EUR měsíčně (roční maximum tedy 180k EUR). Limit je zavedený z důvodů snadnějšího dodržování pravidel AML (anti-money laundering = praní špinavých peněz). Menším investorům pravidlo vrásky nepřidělá, ale při snaze převést větší balík peněz je třeba si na něj dát pozor.

Druhou nepříjemností, která vás může potkat jsou nespolupracující banky.

“Please be informed that AS BlueOrange Bank, which serves our account, does not cooperate with the following banks: Santander Group, ING BELGIUM, Keytrade Bank (Belgian branch), Banco de finanzas, S.A., Hrvatska Narodna Banka. Therefore we recommend you to send funds from another bank account of yours.“

V případě, že máte svůj bankovní účet u některé z těchto institucí a na  Robocash chcete investovat, nezbývá vám nic jiného, než si založit svůj druhý účet u jiné banky.

Naopak mohu uklidnit ty, kteří znali Robocash ze začátku jeho existence. Cash drag (aneb nedostatek půjček, do kterých investovat, a tudíž nezhodnocované prostředky ležící na investorském účtu) již není problém a na tržiště umisťovaných půjček je dostatek.

Investiční strategie

Jako jednu z funkcionalit, které nejsou na P2P poli běžné, je zvolení strategie pro vámi vytvořené portfolio. Možnosti jsou celkem 4, přičemž můžete reinvestovat veškeré prostředky, reinvestovat pouze jistinu bez úroků, veškeré vracené prostředky shromažďovat na investorském účtu anebo si nechávat splátky automaticky posílat na účet. Při zapnutí této možnosti necháváte portfolio tak nějak na dojezd a Robocash vás sám při každém nahromadění 50 EUR a více pošle prostředky na registrovaný účet. Investování na platformě je bez poplatků.

Robocash - Investments strategies
Robocash – investiční strategie

Naše portfolio na Robocash

Na Robocash jsem měl od začátku roku pouze menší zkušební částku bez nějaké ambice na její navyšování. O platformě jsem věděl jako o vhodné možnosti k diverzifikaci v rámci svého P2P portfolia a touto částkou jsem si chtěl také udržovat přehled, co se na Robocash děje. V létě nicméně pokračoval sešup nabízených úroků na platformě Mintos a zejména růst tamních neúročených období. To na Robocash je hezky vše úročené od data investice až po její splátku a tato jednoduchost a transparentnost je něco, co se mi hodně líbí. Část prostředků jsem tedy převedl a svoji pozici na Robocash navýšil tak, abych si sáhl na první věrnostní bonus – +0,3% ke každé investici.

Pro porovnání dávám screenshot svého portfolia na konci 1. pololetí a nyní. Pravidelný vývoj mého portfolia můžete také na čtvrtletní bázi sledovat v rámci P2Preportů.

Robo.cash 2Q2021 report
Robocash – stav portfolia k 06/2021
Robocash - stav portfolia
Robocash – stav portfolia k 08/2021

Robocash bonus pro nové investory

Platforma Robo.cash nabízí novým investorům cashback bonus 1% k proinvestované částce po dobu 30 dní. K uplatnění bonusu se stačí prokliknout skrze tlačítko s unikátním odkazem níže.

Registrací níže podpoříte tento projekt a přidružené fórum.

Shrnutí platformy Robocash – výhody, nevýhody

Výhody

  • Plná automatizace platformy – téměř nulová údržba.
  • Možnost diverzifikace k tradičním aktivům, popřípadě k jiným P2P platformám.
  • Pravidelně a včas reportované výsledky platformy i skupiny.
  • Silná skupina Robocash Group za platformou.

Nevýhody

  • Méně informací ke konkrétním nabízeným půjčkám. Platforma není vhodná pro mikromanagement investic.
  • Mladé odvětví P2P lendingu, řada poměrně nepředvídatelných rizik.
  • Slabší možnost diverzifikace v rámci platformy (půjčky pouze ze skupiny Robocash).

Závěr

Není náhodou, že Robocash ve své prezentaci uvádí, že typickým investorem na platformě je člověk, který má své P2P portfolio diverzifikované mezi 5 a více platforem. Robocash je totiž na toto zcela ideální. Skupina v pozadí má solidní výsledky, investování je plně automatické a díky již mnoha letům fungování má i historii, o kterou se může opřít. Platforma je zároveň tak jednoduchá k obsluze, že je vhodná i pro ty, kteří nechtějí věnovat svůj čas podrobnějšímu sledování řady poskytovatelů a nastavování autoinvestů. Na druhou stranu sami bychom Robocash jako svoji primární P2P platformu nevolili a máme ho – přesně jako většina v průzkumu dotazovaných – jako jednu z platforem, na kterých jsme aktivní.

Přejít na Robocash můžete zde.


Další odkazy

Robo.cash: recenze plně automatizované P2P investiční platformy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek