Ještě před rokem touto dobou se o Mintosu pěly oslavné ódy a investoři byli nadšení „garantovanými“ dvoucifernými výnosy. Rok 2020 přinesl vystřízlivění, řada investorů odešla a někteří v pohledu na Mintos (nebo P2P lending obecně) zapškli. Jaký je objektivní pohled na leadera P2P investic? Vyplatí se dnes na Mintosu investovat a má pro začínajícího investora smysl zřizovat si na Mintosu účet?
Princip fungování tržiště Mintos
Na tržiště jsou každý den umisťovány již profinancované půjčky od poskytovatelů, které tvoří nabídku. Ta je opravdu široká a počty půjček k dispozici se běžně pohybují ve statisících. Z těchto půjček si investoři mohou zvolit dle řady kritérií (typ půjčky, výnos, země, zajištění, délka splatnosti…) ty, do kterých chtějí investovat.
Od svého vzniku v roce 2015 zažil Mintos masivní expanzi a dařilo se mu růst ve stovkách procent ročně. Na jaře roku 2020 na začátku korona situace však přišla zatěžkávací zkouška a drastický propad zainvestovaných prostředků s tím, jak investoři začali své peníze z platformy stahovat. Došlo k defaultům některých poskytovatelů, začaly se zdržovat některé doposud rychlé platby a komunikace ze strany Mintosu ze začátku nebyla nejpružnější.
Postupně se však situace začala uklidňovat a proinvestovaná částka po stabilizaci opět růst. Za velký plus se dá považovat zlepšený přístup Mintosu, který nyní klade na informovanost investorů daleko větší důraz a např. pravidelně pořádá tzv. AMA (Ask Mintos Anything = Zeptej se Mintosu na cokoliv), kde CEO Martins Sulte odpovídá na dotazy investorů kladené přes sli.do. Shrnuté závěry z takové poslední seance si můžete přečíst také na našem webu.
Důležité je zmínit také fakt, že Mintos i přes pokles v roce 2020, zůstává zdaleka největší P2P lending platformou a např. v roce 2020 růstová Peerberry (která je druhým největším portálem v Evropě) stále ztrácí neuvěřitelných 1,3 miliardy EUR.
Nabídka úvěrů na portálu Mintos
Na Mintosu své půjčky nabízí přes 60 poskytovatelů a přehled, jaké půjčky a s jakými výnosy jsou aktuálně v nabídce můžete sledovat i bez registrace díky pravidelně aktualizovaným přehledům v příslušném vláknu na P2Pfóru.
Největší porce půjček je k dispozici v eurech, ale nakupovat se dá také v rublech, kazašském tenge, české koruně a řadě dalších lokálních měn. Veškeré směny je možné jednoduše převést díky na platformě přítomnému konvertoru měn, který funguje instantně a jen s nízkým poplatkem (odvislým od směňovaného měnového páru).
Komu by nestačilo investování na primárním trhu, může se po vhodných půjčkách poohlédnout také na trhu sekundárním, který zajišťuje likviditu vložených prostředků.
Investování je možné od 10 EUR nebo jejich ekvivalentu v jiné měně, a to na primárním trhu. Na trhu sekundárním je minimální částka do jedné půjčky 0,1 EUR.
V posledních měsících se nabídka půjček na primárním tržišti pohybuje nad 200 tisíc, vybírat je tak z čeho. Že o možnosti diverzifikace není v rámci platformy nouze, pak ukazují grafy níže.
Investiční strategie na Mintosu
Investor má na Mintosu možnost zvolit si ze 3 způsobů investování. Rozhodnutí, jakým způsobem budete investovat, má pak poměrně významný vliv zejména na časovou náročnost, rizikovost, ale i výši výnosu.
Nejpohodlnější, ale zároveň i nejméně rozšířená varianta investování, spočívá ve zvolení jedné z Mintosem předpřipravených strategií. Ať už investor zvolí konzervativní, diverzifikační nebo rizikovější strategii s vysokým výnosem, tak jediné, co v tomto případě musí udělat, je určení částky, která se mu má do zvolené strategie investovat. O vše ostatní se postará sám Mintos, který částku rozdělí mezi poskytovatele a jednotlivé půjčky podle nastavení.
Investorům, kteří se nechtějí nechat připravit o svobodu a přesně si určit, z čeho se jejich portfolio na Mintosu bude skládat, pak Mintos nabízí možnost využít autoinvest. Těch je možné si nastavit neomezené množství a do nejmenšího detailu nastavit, kam se mají volné prostředky vložit. Investoři na P2Pfóru například hodně využívají možnost mít pro každého poskytovatele půjček autoinvest samostatně, popřípadě jich mít i více a u každého poskytovatele ještě odstupňovat například výnos nebo země.

Těm, kteří nechtějí ponechat automatu ani investování podle určených kritérií, mají možnost investovat zcela ručně po jednotlivých půjčkách. Kromě časové náročnosti tím ale také riskují, že jim ty lépe úročené půjčky od poskytovatelů s vyšším ratingem vykoupí automaty.
Poskytovatelé půjček
Protože investor by se mohl v množství poskytovatelů snadno ztratit, vytvořil Mintos nedávno jednoduchý rating, kde zohledňuje kritéria jako je finanční zdraví, schopnost dostát svým závazkům, kvalita obsluhy klientů a řada dalších, a vytvořil zjednodušený číselný Mintos rating. Ten udává – perspektivou Mintosu – o jak solventního poskytovatele se jedná a jaké riziko investor v případě využití jeho nabídky nese.
Z našeho pohledu se jednoznačně jedná o chvályhodnou iniciativu, ale rozhodně doporučujeme při rozhodování se, kam své peníze umístit, vycházet i z dalších dat jako je rating ExploreP2P, sledování finančních výkazů anebo personální provázanosti jednotlivých poskytovatelů. Mnohé informace k poskytovatelům můžete najít také na našem webu.
My investujeme v poslední době zejména do společností Delfin Group, Iute Credit, Mogo, Wowwo a v ruských rublech pak do Kviku a Dozarplati.
Pro ty, kteří trpí rozhodovací paralýzou a chtějí mít maximum informací v jedné pomůcce, nabízíme využití tabulky P2Ptrhu, kde integrujeme řadu informací ke každému poskytovateli – od ratingu Mintosu či ExploreP2P až po informace o skupinové garanci nebo proplácení úroků v prodlení.
Mintos a daně
Co investory v souvislosti s Mintosem také často zajímá, je danění zisků. Jisté je, že investor danit musí a pokud tak nečiní, koleduje si o malér. Dle dosavadních zkušeností neexistuje striktní metodika, ale investor zde může zvolit ze dvou přijatelných metod, jak postupovat – danit podle paragrafu 8 nebo dle paragrafu 10. Oběma postupům, včetně příkladů, jsme se věnovali na P2Pfóru, a proto než se opakovat, doporučíme projít si první post a následnou diskuzi tam.
Garance pro investory /obligace pro poskytovatele – teoreticky i prakticky
Součástí konceptu P2P lendingu bývají nejrůznější typy garancí vykoupení.
I na Mintosu se lze setkat s garancí (nově pro menší zmatení investorů pojmenovanou obligace poskytovatele) v případě, že je takto vybavený úvěr 60 dní po splatnosti. Nebankovní společnost pak podíl od investora vykoupí a přidá i částku, která odpovídá úroku za celou dobu držení.
Řada začátečníků si koncept garancí vykládá tak, že investicí prakticky nelze přijít o peníze. Každá garance je ovšem jen tak silná jako ten, kdo ji dává, a tak se v minulosti již stalo, že poskytovatel svému závazku nedostál a investoři utrpí ztráty.
I z tohoto důvodu dává smysl dělat si napříč poskytovateli vlastní průzkum a možná se i držet užšího počtu kvalitních společností napříč platformami s podílem, který v rámci diverzifikace odpovídá riziku nebankovnímu P2P lendingu. Toto riziko považujeme za vyšší, než u akcií.
Likvidita na Mintosu
Likvidita je na Mintosu zajištěna funkčním sekundárním trhem, kde prodávající aktuálně platí Mintosu v případně úspěšného prodeje půjčky poplatek 0,85%. Dále může zvolit přirážku/slevu, za kterou chce půjčku na trh umístit.
Pokud zvolíte prodej svých participací v době paniky na trzích, je proto potřeba počítat s rizikem velké konkurence půjček „ve slevě“, které vás mohou donutit zvýšit svou slevu a utrpět vyšší ztrátu. Na druhou stranu jsme nikdy neviděli, že by se půjčka s dvoucifernými slevami delší časový úsek nemohla prodat. Likvidita tedy funguje – otázka je, zda za cenu, kterou jste ochotni podstoupit.
Pokud nechcete být na sekundárním tržišti aktivní, můžete si na primárním trhu vybírat půjčky s takovou splatností, kterou preferujete. Od krátkodobých do 1 měsíce, až po mnohaleté. Ani tady ale 100% neplatí, že půjčka nebude prodloužena (dle podmínek tak poskytovatel smí učinit až 6x na dobu maximálně 180 dní) nebo naopak splacena dříve.
Naše čísla z Mintosu
Na Mintosu investujeme od poloviny roku 2017 a máme tak výhodu oproti investorům, kteří naskočili později a naplno nevyužili (s výjimkou poskytovatele Eurocent) bezproblémového období, kdy se naše prostředky zhodnocovaly. Na grafu ukazujeme náš průměrný procentuální roční výnos – počítaný ve vlastním excelu.
Nutné je ovšem zmínit, že výnos v uvedené podobě je zkreslený tím, že Mintos zatím neodepsal některé z defaultů poskytovatelů a varianta výše by tak platila pouze v případě, že se nakonec podaří vymoct veškeré pohledávky a investoři neutrpí ztráty. To, vzhledem k počtu problematických poskytovatelů není pravděpodobné, a proto jsme si připravili i model portfolia, kde výnos očišťujeme o ohrožené prostředky na Mintosu evidované v „In recovery“. V tomto pesimistickém modelu nám výnos klesá na 9,52% ročně.
Reálně se samozřejmě budeme pohybovat někde mezi optimistickým a pesimistickým scénářem, průměrný roční výnos by měl překročit dvoucifernou hodnotu. S tím jsme spokojeni, nicméně je na každém investorovi, aby si zhodnotil rizika, která v P2P nejsou malá.
Mintos – zkušenosti investorů
V rámci P2Ptrhu sbíráme zkušenosti ostatních investorů. Rovněž hromadíme i další zajímavé informace a odkazy o platformách i nebankovních společnostech, aby si potenciální investor v krátkém čase udělal slušný obrázek. Pokud máte vlastní zkušenost s platformou Mintos, budeme rádi, pokud ji nasdílíte ostatním investorům.
Zatím tu není žádné hodnocení. Buď první, kdo napíše recenzi.
Závěr recenze – shrnutí platformy Mintos – výhody, nevýhody
Výhody
- Leader trhu s obraty několikanásobně převyšujícími své konkurenty.
- Vysoký výnos, relativně likvidní.
- Široké možnosti diverzifikace nabídek v rámci platformy.
- Možnost investice s již malou částkou od 10 EUR.
- Možnost diverzifikace k tradičním aktivům.
- Fungující nástroje jako autoinvest, sekundární trh a měnová konverze.
Nevýhody
- Mladé odvětví P2P lendingu, řada poměrně nepředvídatelných rizik. K P2P je vhodné přistupovat jako k alternativě, okořenění portfolia.
- Po zkušenostech z roku 2020 se nelze plně spolehnout na fungování a uplatňování garancí/obligací/záruk. To platí pro Mintos i jiné portály.
- Po zavedení prostředků v „In recovery“, možnosti prodloužení půjček atp. je Mintos pro uživatele složitější platforma než někteří konkurenti (např. Robo.cash, Lendermarket).
- Pokud investor neobětuje část výnosů a neinvestuje přes Mintos strategie, tak není investování bezúdržbové a je nutné správě a udržení si přehledu věnovat čas.
- Poplatek 0,85% na sekundárním trhu.
Suma sumárum
Platforma Mintos je průkopníkem P2P investic a obrovskou šíří poskytovatelů a typů půjček dominuje trhu. V turbulentním roce 2020 si prošla masivním odlivem investorů, situaci ale ustála, zlepšila komunikaci a některé procesy. Bohužel tím došlo i ke zkomplikování některých postupů.
My v investicích na Mintosu pokračujeme (aktivní jsme v eurech a rublech), prostředky zde nenavyšujeme, ale ani nestahujeme. Dosavadní výnos je z našeho pohledu atraktivní a pokud nedojde k defaultům některého z větších poskytovatelů a Mintosu se podaří prostředí kultivovat a vystupovat transparentně, pak by měl letošní slabší rok bez problémů ustát.
Vzhledem ke svému zázemí a rozšíření, je Mintos pro toho, kdo chce P2P investice vyzkoušet, dobrou volbou. Nevěřte však na 100% garance a další rizika, která s sebou P2P lending přináší.
Jak to na webu Mintos vypadá, můžete omrknout tady. A v případě, že si nejste něčím jistí, neváhejte a napište nám třeba do komentářů pod příspěvek nebo soukromě.