P2P platformy v roce 2022

P2P platformy v roce 2022, 2023

Krátké ohlédnutí, jak si které P2P platformy vedly z hlediska svého růstu v roce 2022. Se spoustou grafů.


Řada P2P investorů jistě po očku sleduje newslettery jednotlivých platforem a vnímá, jak si kdo stojí, co se investorské popularity týče. Návštěvníci P2Pfóra dost možná znají měsíční reporty P2P-banking, které zveřejňují, jaký objem půjček se podařilo na té které platformě měsíčně „udat“.

Profinancovaný objem dle jednotlivých platforem - prosinec 2022
Profinancovaný objem dle jednotlivých platforem za prosinec 2022 [Zdroj: P2P-banking.com]

Problém je, že takové údaje jsou poměrně nevypovídající. Jako příklad si vezměme P2P platformy Peerberry a Mintos. Peerberry se specializuje na nabídku půjček s velmi krátkou splatností. Často v řádu pouhých dnů. Takové půjčky jsou na Mintosu samozřejmě taky. Jenže kromě nich na platformě najdeme i půjčky mnohaměsíční, či dokonce mnohaleté. Pokud bude investor na Peerberry pravidelně reinvestovat svoje prostředky do 14-denních úvěrů po dobu 3 let, pomůže vykazovanému zafinancovanému objemu platformy každý měsíc v dvojnásobku investované částky. Za 3 roky se tedy jeho vklad ve výkazu objeví 72 krát! Naopak investor do 3-leté půjčky na Mintosu do této statistiky přispěje pouze jednou.

Zainvestovaný měsíční objem tak vypovídá spíše o trendu než velikosti celé platformy. Z mého pohledu je pak daleko důležitější statistikou velikost úvěrového portfolia. Tou je míněn součet všech prostředků investorů zainvestovaných v určitý moment do půjček na platformě.

Protože se mi nepodařilo takový přehled na internetu dohledat, prošel jsem statistiky vybraných platforem sám a dal dohromady krátké shrnutí.

Velikost úvěrovho portfolia vybraných P2P platforem k 31.12.2022
Velikost úvěrového portfolia vybraných P2P platforem k 31.12.2022 (v tisících EUR)

Ve velikosti P2P platforem je velký rozdíl

Je to již rok, co celkový zainvestovaný objem na platformě Mintos klesá. Ať už je to vinou zkrachovalých poskytovatelů, zamrzlých plateb z Ruska anebo chtít investorů diverzifikovat na vícero platforem, tak výsledek je jasný. Meziroční pokles 30%. To není málo.

Velikost úvěrového portfolia na Mintosu
Velikost úvěrového portfolia na Mintosu
Mintos - počet investorů 2022
Vývoj počtu uživatelů na Mintosu

To je za A). Důležité je tady ovšem zmínit i za B). Mintos je totiž stále více než 3x větší, než druhá největší evropská P2P platforma podobného typu (se zaměřením na spotřebitelské půjčky) – Peerberry. To sice v roce 2022 vyrostlo o téměř 20% (a to i přes potíže s ukrajinskými a ruskými poskytovateli), ale pořád je na míle daleko. Takže ano, v měsíčním zainvestovaném objemu se může zdát, že Peerbery se svými 50M EUR je už Mintosu se 70M EUR na dostřel. Skutečnost je ale taková, že Mintos v nejbližších letech jako jedničku na trhu nikdo neohrozí.

Velikost úvěrového portfolia na Peerberry
Velikost úvěrového portfolia na Peerberry

Pro pořádek pak ještě doplňuji, že pokud bychom nebrali v úvahu povahu platformy, druhý největší tržní podíl by obsadilo Estateguru. Tomu bobtná portfolio díky zaměření na dlouhodobé real estate projekty přeci jen o něco snáz a rychleji. Na konci roku 2022 dosáhlo 288M EUR.

Rozdělení P2P trhu podle velikosti úvěrového portfolia na konci roku 2022
Rozdělení P2P trhu podle velikosti úvěrového portfolia na konci roku 2022

Rok 2022 přál raketovým růstům menších platforem

Typickým zástupcem prudce rostoucí P2P platformy je Esketit. Ten zvýšil své portfolio téměř 3x, přičemž počet investorů na platformě se zvýšil 5x. Samozřejmě, z menšího základu se lépe roste, ale i tak je toto mimořádný úspěch. O to víc, že se jedná o platformu s poskytovateli pouze jednoho vlastníka, nabídka není rozmanitá a Creamfinance ani nepatří mezi ty top hodnocené společnosti.

Velikost úvěrového portfolia na Esketitu
Velikost úvěrového portfolia na Esketitu
Počet investorů na Esketitu
Počet investorů na Esketitu

Před Esketitem ale klobouk dolů, klidně už jen z toho důvodu, že ustát při takto překotném růstu vybalancování nabídky a poptávky není vůbec snadné. O tom by mohli dlouze hovořit zástupci Afrangy. Té se také podařilo nalákat velké počty investorů, daleko vyšší, než si zřejmě sami při spuštění portálu představovali. A tak se stalo, že poptávka vykoupila všechny volné půjčky a Stikcredit nestíhá doplňovat dostatečné množství těch nových. Afrangu bohužel v přehledech nenajdete, data se mi nepodařilo dohledat.

Počet uživatelů jednotlivých platforem
Počet uživatelů/investorů jednotlivých platforem a jejich změna za rok 2022

Zveřejňování statistik

Ono dostupnost podkladových dat je obecně problém. Většina platforem sice nějaké ty statistiky zveřejňuje, ale třeba u takového Mintosu víme, že počet investorů = počet registrovaných uživatelů. Že řada z nich nikdy žádnou investici neprovedla nebo platformu letmo vyzkoušeli a už dávno na ní nejsou, to zohledněno není.

Některé platformy se zase rády pochlubí měsíčně proinvestovaným objemem, ale jaká je celková výše portfolia raději tají.

Nakonec, když se jako nezaujatý zájemce podíváte na stránky statistik jednotlivých platforem, často vám to napoví, jak profesionálně a transparentně vedená ona platforma je. Přehled statistických stránek vytipovaných platforem:

Limity růstu

Z hlediska dalšího vývoje jednotlivých platforem je důležité rozdělení, zda se jedná o tržiště s více poskytovateli nebo platformu s jedním poskytovatelem půjček (článek s dělením jednotlivých platforem najdete tady). Ty s pouze jedním poskytovatelem/skupinou mají omezení jasná. Skupina platformu často používá jako doplňkový zdroj kapitálu (kromě dluhopisů, IPO apod.). Platforma tak může růst pouze ruku v ruce s celou skupinou. To je hezky vidět na skupině Robocash, která má za sebou úspěšný rok, výrazně expanduje a bilance P2P platformy se tak za rok téměř zdvojnásobila.

Velikost úvěrového portfolia na Robocash
Velikost úvěrového portfolia na Robocash
Počet uživatelů na Robocash
Počet registrovaných investorů na Robocash

To platformy s vícero poskytovateli mohou do budoucna růst daleko snáz. Rozšířená spolupráce s již stávajícími partnery nebo zařazení zcela nových poskytovatelů na tržiště jsou alternativami, pokud by poptávka začala převyšovat nabídku. Zde mě trochu mrzí, že u Bondsteru se mi velikost portfolia dohledat nepodařilo. Možná je to úmysl, protože i nárůst počtu investorů mi přijde spíše skromný a Bondsteru se nedaří získat větší tržní podíl.

Počet investorů na Bondsteru
Počet investorů na Bondsteru

Jaký je výhled P2P odvětví?

Křišťálovou kouli samozřejmě nemám. Zajímavou analýzu ale zveřejnil Robo.cash. Ten v základním scénáři pro celé P2P odvětví v roce 2023 drobný růst.

Předpověď dalšího směřování P2P trhu od analytiků Robocash
Předpověď dalšího směřování P2P trhu od analytiků Robocash [Zdroj: Robocash]

Já sám jsem zvědavý, jestli bude pokračovat trend rychlého růstu drobnějších platforem single poskytovatelů anebo se investoři začnou více vracet ke klasickým tržištím. Sám letos čekám otočku na Mintosu a opětovný nárůst investovaného objemu. Naopak v případě, že by některý z menších poskytovatelů neustál situaci a jeho platforma přestala splácet, bych se nedivil, pokud by se nedůvěra investorů přelila i jinam a vyvolalo to potíže s financováním pro ty poskytovatele, kteří jsou na P2P až příliš závislí.

Přehled vývoje úvěrového portfolia a počtu investorů na vybraných P2P platformách
Přehled vývoje úvěrového portfolia a počtu investorů na vybraných P2P platformách
*Čísla jsou přibližná, jelikož přesné údaje nejsou zveřejněny.
**Počet investorů na konci roku pro Lendermarket je údajem ke konci října. Novější údaje Lendermarket zatím nezveřejnil.

Závěrem těm, kteří si rádi projdou shrnutí předešlého roku a výhled na rok nový, doporučím hezký článek od kolegů na Welfio. Ten rekapituluje hlavní trendy v roce 2022 zase trochu jiným způsobem, než jsem pojal já.

Zbyněk


Začtěte se u nás dál:

P2P platformy v roce 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek