Zambijské smaragdy (3.3. 18:00)

Portu Gallery - Zambijské smaragdy
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Čím jsou Zambijské smaragdy – lot 43 ks unikátní?

Zambijské smaragdy vznikly před více než 500 miliony let vzácnou kombinací minerálů a tepla z hlubin zemské kůry, díky čemuž jsou východoafrické smaragdy geologicky starší než smaragdy jiného původu. Smaragdová ložiska byla v Zambii nalezena ve 20. letech 20. století, ale komerčně se těžila až v 70. letech 20. století, což se časově shodovalo s rozvojem vyhledávacích a těžebních technik.

Smaragdy patří do tzv. Velké trojky a zároveň mezi nejvýnosnější barevné drahokamy. Více než jiné drahokamy je smaragd typický právě svými vnitřními inkluzemi, dutinkami, drobnými prasklinami, které mu dodávají onu nezaměnitelnost. Proto se mu také někdy říká zelený led. Další důležitý faktor – sytost zelené barvy – udává obsah chromu a vanadu. Čím více těchto prvků smaragd má, tím intenzivnější zelená je jeho barva. Nejžádanější barvy jsou přitom modrozelená až čistě zelená, s živou sytostí barev a tónem, který není příliš tmavý. Nejoceňovanější smaragdy jsou vysoce průhledné, jejichž barva je rovnoměrně rozložena, bez okem viditelného barevného zónování. Pokud je odstín příliš nažloutlý nebo příliš namodralý, kámen není smaragd, ale jiná odrůda berylu a jeho hodnota podle toho klesá.

Barevná škála smaragdů je někdy spojována s umístěním dolu. Kolumbijské smaragdy mají údajně teplejší a intenzivnější čistě zelenou barvu, zatímco zambijské smaragdy mají žádanější a chladnější modrozelenou barvu.

Označení smaragd pravděpodobně pochází z řeckého slova „smaragdos“, které lze přeložit jako „zelený drahokam“. Původně však pod tímto názvem byly označovány všechny minerály zelené barvy z odrůdy berylu. Až postupem času, kdy gemologové shromáždili více poznatků o těchto drahých kamenech, začali název smaragd využívat jen pro minerály berylu obsahující oba dva již zmíněné prvky, tedy vanad a chrom.

Kvůli stoupající poptávce se za poslední pět let zvýšila cena kvalitních smaragdů téměř stoprocentně a pořád stoupá. Sejfy obchodních společností bývaly naplněné kvalitními smaragdy, nyní jsou prázdné, nejde jen o stoupající poptávku, ale každým rokem je produkce smaragdů nižší – nitro země vydává čím dál méně kvalitních smaragdů. Zatímco ještě před několika lety se daly i kvalitní drahokamy najít téměř na povrchu, nyní se musí jít do velkých hloubek a těžba se tím hodně prodražuje. Je nutné si uvědomit, že smaragdy netěží stroje, ale lidé. Práce je tak zdlouhavá a namáhavá. Není nic neobvyklého, že se v odlehlých místech daleko od civilizace otevře nový důl, dva tři roky probíhá těžba a horníci za tu dobu nevydolují jediný smaragd. Důl se pak musí zavřít a majitel prodělává miliony. Tuto skutečnost si dnes už uvědomuje hodně obchodníků a proto investují do zelených drahokamů ve velkém.

FAQ:

Jsou zambijské smaragdy kvalitní?


Zambijské smaragdy jsou extrémně vysoké kvality. Mají vyšší úroveň jasnosti než jejich kolumbijské protějšky kvůli nižšímu výskytu „okem viditelných inkluzí“ – jako je přítomnost znatelných krystalů, prasklin nebo kapalin, takže lépe odrážejí světlo a zvýrazňují jejich barvu.

Jsou zambijské smaragdy opravdu cenné?

Nachází se v oblasti obklopené sousedy proslulými svými nalezišti drahokamů – vzpomeňte si na tanzanské tanzanity a mosambické rubíny – Zambie se rychle rozrostla a stala se jedním z nejcennějších zdrojů smaragdů na světě.

Je v nabídce smaragdů ještě nějaký další rozdíl?

Zambijské smaragdy mají obvykle mnohem vyšší obsah železa než jiné smaragdy, což má za následek pevnější strukturu, často vyšší než kolumbijské smaragdy na Mohsově stupnici tvrdosti (Zambie 7,5–8 vs. Kolumbie 7–7,5). Jejich chemické složení je činí méně křehkými nebo porézními, což vede k menším, vysoce kvalitním drahokamům.


Kam dále?

P2Ptrh: exkluzivní rozhovor s Martinem Jarošem, projektovým manažerem Portu Gallery

Zambijské smaragdy (3.3. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek