Chateau Figeac a Petit Figeac, 2020 (18.11. 18:00)

Portu Gallery - Chateau Figeac a Petit Figeac, 2020
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Čím je Chateau Figeac a Petit Figeac, 2020 unikátní?

Chateau Figeac patří mezi historicky nejvýznamnější usedlosti v oblasti Saint-Émilion v Bordeaux, jež je největší a nejdůležitější vinařskou oblastí nejen Francie, ale i celého světa. Jedinečný terroir charakteristický třemi terénními vlnami čtvrtohorních nánosových štěrků, které místy sahají až do hloubky sedmi metrů, je podstatou věhlasu Figeacu a má zásadní vliv na kvalitu a senzorický výraz jeho vín. Půdy mají výjimečný vinohradnický potenciál, který přestavuje téměř vyrovnaný poměr tří pěstovaných odrůd: Merlot, Cabernet Franc a Cabernet Sauvignon, což je unikát v celém regionu Bordeaux.

Château Figeac je nejrozsáhlejší vinařská usedlost v kraji Saint-Émilion. Tvoří ji 40 ha vinohradnické plochy a 14 ha parků, pastvin lesních porostů a malebný rybník. S pravidelnou „revizí“ zámků v oblasti Saint-Émilion očekáváme změnu v klasifikacích. U zámků, které budou povýšeny, lze předpokládat skokové zdražení, které jsme zažili při poslední revizi v roce 2012 u zámků Chateau Angelus a Chateau Pavie, které byly povýšeny z Premier Grand Cru Classe B do Premier Grand Cru Classe A. S ohledem na rozsáhle renovace výrobních sklepů a technologií, které Chateau Figeac aktuálně provedl, lze toto povýšení více než očekávat.

Chateau Figeac 2020

Proslulé víno Chateau Figeac, jedno z nejvýznamnějších vín nejen v oblasti Bordeaux, je známé na celém světě. Každý ročník je přitom specifický – rok 2020 byl, co se týká klimatických podmínek, velmi rozdílný, ale pro víno ve finále velice přívětivý a ročník je tak opravdu jedinečný.

Víno se vyznačuje barvou tmavě rubínovou, kardinálově tmavou a lesklou. V první fázi má velmi příjemný aromatický výraz, nabízí vůni květů, tmavého červeného ovoce a koření – zejména bílého pepře. V ústech je víno jemné, harmonické a převládá chuť černého rybízu a lesních jahod.

Vývoj tohoto vína bude pozitivně pokračovat až do roku 2060, pocity z něj však budou vždy jedinečné.Petit Figeac 2020

Petit Figeac se na zámku Chateau Figeac produkuje již od roku 1945. Od roku 2012 tvoří druhou část výroby produkce celého zámku. Víno je velice specifické. Hrozny se rodí jak v srdci vinohradu na vzácné parcele o rozloze 1,5 ha, tak na dalších mladých keřích v jednotlivých částech vinohradu. Víno má nejen svoji osobitost, ale také půvab, který převzalo od hlavního vína Chateau Figeac.

Barva je rubínově tmavá s odlesky fialové. Květnatou vůni komponují noty rudé růže a pivoňky, ovocné vůni pak ostružina, borůvka, švestka. V chuti dominují půvabné ovocné tóny lesního ovoce, peckovitých plodů a také tříslovin. Ovocná struktura je pevná, ale ne tak výrazná jako u Chateau Figeac.

Odrůdová skladba je rozdílná pro každý rok. Petit Figeac je velmi atraktivní už nyní, díky menšímu podílu Cabernetu Franc a Cabernetu Sauvignon a dominantnímu zastoupení Merlotu se odhaduje kratší pozitivní vývoj, a to v následujících 15–20 letech.

Chateau Figeac a Petit Figeac, 2020 (18.11. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek