Kolekce whisek Sherry Butt, 2012-2015 (4.11. 18:00)

Portu Gallery - Kolekce whisek Sherry Butt, 2012-2015
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Čím je Kolekce whisek Sherry Butt, 2012-2015 unikátní?

Aktuální úpis do investičního alkoholu sestává ze setu 14 sudů skotské whisky čtyřech různých destilerií z let 2012–2015. Jedná se o sudy typu Sherry Butt, které byly původně použity ke zrání sherry a dodávají whisky nasládlou chuť i sytou barvu. Tyto sudy patří k těm nejvyhledávanějším a nejžádanějším jak mezi investory, tak mezi nezávislými prodejci whisky. Láhve whisky z těchto sudů mají pak největší poptávku na asijském trhu. Kombinace sudů z těchto palíren bude znamenat, a to i přes podobný věk všech whisek a různé vhodné doby zrání, postupné rozprodání, a tedy i postupnou návratnost investice.

Zrání whisky v sudech po sherry je ve světě skotské whisky velmi oblíbené. Vzhledem k faktu, že whisky získává 60–70 % chuti v průběhu zrání, není divu, že skotští výrobci věnují výběru sudů velkou péči. Dub se na výrobu sudů používá tradičně kvůli tomu, že ze dřeva neprýští pryskyřice ani míza, která by negativně ovlivnila chuť nápoje. Španělská sherry, jakési fortifikované a následně kvašené víno ze speciálních bílých hroznů, tradičně zraje za použití systému solera v sudech, tzv. buttech, o objemu 0,475–⁠0,5 l ze španělských dubů zimních. Originální sudy se sherry pochází z tzv. sherry triangle“ v okolí města Jerez de la Frontera. Než se dopraví do Skotska k výrobě whisky, zraje v nich sherry po dobu minimálně tří let. Výroba a příprava sudů trvá od pokácení stromu přes schnutí dřeva a zrání sherry po přepravu do Skotska 74 měsíců.

Jaké whisky kolekce obsahuje?


Fettercairn

Fettercairn palírna byla postavena v roce 1824 a patří k jedné z prvních, které platily daně, odváděly poplatek za produkci a distribuci alkoholu, a byly tedy plně legálním podnikem. Finanční zodpovědnost ale neuchránila palírnu před velkými finančními potíži, které ji prováděly při požárech, pádech trhu a válkách od roku 1890 až do prohibice, která následovala po konci první světové války.

Neustálé změny zapříčinily nestabilní produkci v průběhu 19. století až do první poloviny 20. století a utrpěla především reputace Fettercairn. Od roku 1973 však spadá pod vlastnictví společnosti Whyte & Mackay (nyní Vija Mallaya’s United Spirits Group), která silně investovala do moderního vybavení, nových a kvalitnějších sudů a postavila palírnu zpět na nohy. V dnešní době se roční produkce pohybuje okolo 1,5 milionu litrů whisky a typickou charakteristikou je bohatá oříšková chuť s podtóny tropického ovoce. Nejčastěji používané sudy jsou Bourbon (po americké whiskey) a Sherry Butt (po španělské sherry), výjimečně se objeví tzv. finish v sudu po portském víně.

Potenciál dlouhodobého zrání Fettercairn je nesmírně velký, a kromě standardní 12leté whisky narazíte ve specializovaných obchodech také na 28, 35, 40 i 50leté edice.

Benriach

Skotská palírna Benriach, patří k jedné z těch nejoblíbenějších z oblasti Speyside, a to zejména mezi nezávislými prodejci whisky. Palírna byla dostavěna v roce 1898, původně jako rozšíření už existující palírny whisky Longmorn Distillery. Krátká železniční trať (několik set metrů) se zasloužila o perfektní logistický systém mezi Benriach a Longmorn ve chvíli, kdy přišlo na přesun sudů, uhlí, ječmene a rašeliny.

Nic ale nešlo podle plánu a Benriach prošla v následujících sto letech několika velkými změnami, od dlouhodobého pozastavení výroby po nové majitele. Šest let po uzavření palírny v roce 1900 ji vzkřísila známá společnost Glenlivet Distillery a přidala ji do svého portfolia prominentních skotských palíren (Alt A’Baine, Caperdonich, Braevel). Whisky z Benriach se v této době používala především jako součást míchaných whisek (Blends) a jen málokdy byla vydána jednosladová (single malt) edice. To se změnilo s novými majiteli v roce 2004, kdy se Benriach Distillery Company v čele s whisky legendou Billy Walkerem zasloužila o výraznou image kvality a exkluzivity, kterou má palírna dnes.

Od roku 2004 se soustředí téměř výhradně na produkci jednosladové whisky a nebojí se experimentovat s nepříliš typickými metodami pro oblast Speyside. Klasická chuťová charakteristika Benriach whisky je ovocná a jemná, ale ani kouřové podtóny nejsou palírně cizí. Společně s využitím široké škály sudů (po španělské sherry, francouzském víně, karibském rumu) se odlišuje od svých konkurentů a její sudy jsou tak vyhledávány jak investory, tak i nezávislými prodejci.

Glenburgie

Glenburgie patří k jedné z těch méně známých skotských palíren a to proto, že je využívána především k míchané whisky (Blends), například v populární značce Ballantines. Říká se, že najít na trhu jednosladovou whisky Glenburgie je stejně vzácné jako spatřit Lochness příšeru. To se však začíná pomalu měnit, zásluhy na tom mají především nezávislí prodejci whisky, kteří vytváří limitované single malt edice ze sudů, které se jim podaří ukořistit v aukcích anebo od soukromých investorů. Přijít k celému sudu Glenburgie ale není vůbec jednoduché.

Palírna byla postavena v roce 1829, prošla několika změnami vlastnictví, jak už bývá u skotských palíren zvykem, a dodnes si udržela stabilitu v produkci i vysoký standard. V roce 2005 si palírnu do svého portfolia přidala společnost Chivas Brothers, která investovala do vybavení, dnešní kapacita roční produkce je tak přes 4 miliony litrů whisky.

Macduff

Macduff je jednou z těch nejmladších skotských palíren, které si ještě byly schopné zachovat skotskou tradici, přestože se od začátku produkce soustředí na jihoevropský trh. Palírna byla postavena v roce 1960 a tehdejší italský majitel, společnost Martini Rossi, se soustředil na lehkou chuť vhodnou pro italské zákazníky. Od roku 1995 je Macduff i Martini Rossi součástí portfolia společnosti Bacardi-Dewar’s.

Ukázalo se, že pěti i osmileté edice slavily obrovský úspěch a dodnes jsou 18leté whisky (až na pár výjimek) ty nejstarší, které v obchodech najdete. Chuťová charakteristika této whisky je jemná až hedvábná a zároveň plná chuti oříšků a ovoce. Na policích ji můžeme najít jako jednosladovou (single malt) i jako míchanou (blended) pod vlastní značkou palírny – Deveron. 85 % veškeré produkce jde do míchaných whisek, přijít tedy k celému sudu určenému pro jednosladovou edici je skvělá příležitost pro každého nezávislého prodejce i investora. Láhve od nezávislých prodejců, většinou single malt i single cask, jsou pak prodávané pod názvem Macduff.

Kolekce whisek Sherry Butt, 2012-2015 (4.11. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek