Obrazy Zdeňka Buriana (9.12. 18:00)

Portu Gallery - Obrazy Zdeňka Buriana
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Úpis sestává ze dvou Burianových děl doplňujících zahraniční dobrodružné tituly.

Obraz bez názvu, olej na plátně, rozměry 50,5 x 35,5 cm (65 x 60 cm včetně rámu), 1937/1938

Tento bezejmenný obraz byl použit jako obálka dobrodružné knihy Zayna Greye Na Západ od Pekosu, konkrétně jejího prvního českého vydání pod nakladatelstvím Novina. Podpis Zdeňka Buriana je umístěn do pravé spodní části obrazu.

Obraz působí dojmem scény, hra světel a stínů do ní vnáší napětí. Kontrast mezi zcela realistickým popisem detailů a stinnou částí přináší dynamiku. Mladá bledá kráska Terrill v roztrhaných mužských šatech s obdivem hledí na svého statečného zachránce, který ji, ač sám zraněný, zachránil. Bledé tělo dívky prosvítá skrze díry v šatech a ňadra viditelná přes roztrženou košili zdůrazňují dívčinu zranitelnost. Černý kovboj Sambo pozoruje scénu zpovzdálí.

K obrazu je přiložen také originální výtisk knihy z roku 1938.

Jerry z ostrovů VI., kvaš na papíře, rozměry 22,5 x 48 cm + rám, 1938

Burian často kreslil ilustrace různými technikami, které pak vycházely v různých vydáních. Tento obraz je poprvé objevil ve čtvrtém českém vydání dobrodružného románu Jacka Londona Jerry z ostrovů, které vyšlo pod nakladatelstvím Toužimský & Moravec. Dílo je vyhotoveno kvašovou technikou na papíře, nachází se v rámu a za UV sklem.

Proslulý román Jacka Londona vypráví o dobrodružných osudech, které prožívá irský teriér Jerry na cestách po Šalomounových ostrovech v Tichomoří. Kniha je mistrovským dílem poetického ponoru do duše jiného tvora.

Obraz Jerry z ostrovů VI. zobrazuje temnou scénu, kdy je kapitán Van Horn, pán Jerryho, zastřelen bambitkou náčelníkem místních kanibalů Baštim, jehož „poddaní“ přepadnou loď Arangi. Střelbě přihlíží další členové kmene. Zbraň přitom praskla v Baštiho ruce. Jedná se opět o hru světel a stínů. K obrazu je přiložen také originální výtisk knihy z roku 1938.


Zdeněk Burian byl český malíř a ilustrátor dobrodružné literatury dvacátého století. Bývá považován za přední osobnost dějin paleoartu, umělecké tvorby zaměřené na rekonstrukci života v pravěku. Na projektech často spolupracoval s předními odborníky, mezi nimiž byli paleontolog Josef Augusta, Zdeněk Vlastimil Špinar nebo antropolog Vojtěch Fetter.

Za svého působení byl Zdeněk Burian značně opomíjen – byl mu vytýkán naturalismus a akademismus, režimu se (mimo jiné) nelíbila ani jeho orientace na západní literaturu, ani jeho aktivní působení v trampingu či velké sympatie ke hnutí woodcraft.

Burian byl členem Svazu československých výtvarných umělců, Sdružení výtvarníků Purkyně a pravidelně se zúčastňoval členských výstav. Dne 9. května 1980 mu byl udělen titul zasloužilého umělce.


Kam dále?

P2Ptrh: exkluzivní rozhovor s Martinem Jarošem, projektovým manažerem Portu Gallery

Obrazy Zdeňka Buriana (9.12. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek