Royal Brackla 2011 – 2012 (od 13.5. 18:00)

  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Royal Brackla je palírna skotské whisky ležící na severovýchodě Skotska, v populární oblasti Highlands, nedaleko známého historického města Inverness. Kapitán William Fraser otevřel palírnu v roce 1812 a už v roce 1833 se těšil prvnímu velkému úspěchu, když se Royal Brackla stala první palírnou, kterou král William IV. vybral jako tu, která bude zásobovat celý královský dvůr svou whisky. Po celé zemi se rychle rozneslo, že Royal Brackla je “králova whisky” a i královna Viktorie pokračovala v této tradici a obnovila oficiální objednávku a privilegium zásobovat královský dvůr v roce 1839.

Whisky Royal Brackla je v dnešní době nejčastěji používána pro tzv. Blended whisky, kdy je namíchána s whisky z jiných palíren. Nejdřívější zmínky o míchání různých whisek jsou z 15. století, ale trend se z toho stal až v 60. letech 19. století, kdy Andrew Usher, jeden z nejvlivnějších a nejznámějších lidí ve whisky historii a přezdívaný jako praotec míchání (the godfather of blending), začal k míchání používat právě Royal Brackla a dosahoval lahodných výsledků. Sám se později stal hlavou palírny.

Na policích specializovaných obchodů můžeme najít i jednosladovou whisky Royal Brackla, 12, 16, 18 nebo 21letou a typicky s tzv. Sherry finish, kdy si před stočením do láhve whisky pobyla v sudu po španělské sherry. Sherry dodá whisky nasládlou chuť sušeného ovoce a atraktivní barvu, není tajemstvím, že tato whisky je populární zejména na asijském trhu, kde si limitované edice a vzácné láhve skvěle vedou i v místních aukcích.

Palírna byla zavřena a neaktivní v období 1985 – 1991, kvůli ekonomické krizi ovlivňující především whisky odvětví, na kterou doplatila spousta dalších palíren. Těsně před uzavřením, při inventuře, byl objeven “zapomenutý” sud naplněný v roce 1924, který byl okamžitě stočen do láhví a 60 letá whisky byla na světě. 120 láhví pak bylo uloženo a čekalo na “speciální příležitost”. První přišla v roce 1986 na oslavu 60. výročí nástupu japonského vládce Hirohito na trůn, Royal Brackla je do dnes v Japonsku velice oblíbená. Druhá příležitost přišla v roce 1991 při znovuotevření palírny, láhve byly rozdány jako dárek zaměstnancům a přátelům. V dnešní době se stále některé z těchto láhví objeví v aukcích po celém světě, prodejní cena je pak v rozmezí 8 000 – 9 500 GBP (239 000 Kč – 283 000 Kč).

Royal Brackla 2011 – 2012 (od 13.5. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek