Alfons Mucha – Documents Decoratifs (13.10.2022 18:00)

Portu Gallery -Alfons Mucha - Documents Decoratifs
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč
  • Start úpisu: 13. 10. v 18:00
  • Cílová částka: 1 590 000 Kč
  • Autor: Alfons Mucha
  • Název: Documents Decoratifs
  • Rok vydání: 1902
  • Formát: album
  • Technika: litografie

Čím je Alfons Mucha – Documents Decoratifs unikátní?

Muchovo portfolio Documents Décoratifs je vzácná, zásadní encyklopedie secesního stylu. Kompletní soubor z roku 1902 tvoří 72 desek s litografickými listy. Každý list měří přibližně 45 x 33 cm. Vydavatelem portfolia je Émile Lévy z Paříže.

V tomto souboru Mucha zachycuje příklady šperků, nábytku a stříbra. Dále pak ukazuje, jak kreslit dva hlavní motivy secese: ženy a květiny. Každá z desek brilantně demonstruje jeho stylistickou zdatnost a je oceňována jako mistrovské dílo období secese.

Dochování zcela kompletního alba se považuje za velkou vzácnost, jelikož většina z nich je ve velmi špatném stavu nebo se prodaly po jednotlivých listech. Raritních děl se všemi 72 listy je dochovaných maximálně 10 až 15 kusů po celém světě. Zbývající portfolia jsou nekompletní.

Soubor Documents Décoratifs představuje encyklopedii Muchových dekorativních návrhů v mnoha podobách. Obsahuje reprodukce jeho plakátů, knižních ilustrací, šperků, ale i originálních kreseb. Mucha prostřednictvím těchto obrazů ilustruje proces stylizace a zjednodušení, pomocí něhož transformuje kresbu z přírody na fyzický předmět. Kompatibilita vzhledu a materiálu je zdůrazněna ve shodném motivu na nádobí, krajce nebo špercích. Příklady grafiky zahrnují studie nahých nebo zahalených postav a hlav. Publikace byla považována za neocenitelnou učebnici pro řemeslníky a výtvarníky a stala se důležitým materiálem pro studenty ve Francii i v zahraničí. Muchovým cílem bylo vytvořit takzvanou „abecedu secese“ – jakýsi univerzální manuál secesního slohu. V Paříži našel svého vydavatele, Lévyho, a s jeho pomocí bylo dílo v roce 1902 vydáno.


Kam dále?

P2Ptrh: exkluzivní rozhovor s Martinem Jarošem, projektovým manažerem Portu Gallery

Alfons Mucha – Documents Decoratifs (13.10.2022 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek