František Drtikol – autorské album (26.5. 18:00)

Portu Gallery - František Drtikol – autorské album
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč
  • Start úpisu: 26. 5. v 18:00
  • Cílová částka: 1 910 000 Kč
  • Počet fotografií: 32
  • Formát: fotografické album
  • Roky vydání: 1931

Čím je František Drtikol – autorské album unikátní?

Autorské album

Autorské album vlastních prací, vesměs kresba pastelem na papíře. Album obsahuje celkem 32 bromostříbrných fotografií. Úvodní strana alba je signovaná a datovaná přímo jeho autorem, každá fotografie je pak signovaná autorským slepotiskovým razítkem Copyright Drtikol Prague. Pro obsahovou důležitost alba je 22 fotografií reprodukováno v knize S. Doležal (ed.): František Drtikol – Duchovní cesta, sv. 2, Svět, 2008, 2019. Album je jediný autorský originál.


Fotografická činnost

František Drtikol (1883-1961) byl český fotograf a malíř, příležitostně se věnoval také grafice a překladatelství. Proslavil se zejména svými portréty a akty ve stylu pozdní secese, později ovlivněné kubisticko-futuristickými prvky. Je řazen k nejúspěšnějším českým klasikům fotografie aktu všech dob.

Počátky Drtikolovy kariéry jsou spjaty s jeho společníkem Augustinem Škardou, se kterým založil v roce 1911 fotografický ateliér. Společně vydali album padesáti olejotisků s názvem Z dvorů a dvorečků staré Prahy. Jejich firma nesla název Drtikol a spol. a fungovala i během první světové války. V ní byl Drtikol nasazen na frontu, zatímco ateliér byl pod Škardovým vlivem. Drtikol v této době nefotografoval, zabýval se především kresbou a psal.

Po svém návratu Drtikol portrétoval mj. T. G. Masaryka, Edvarda Beneše, Leoše Janáčka, Alfonse Muchu, Emu Destinnovou, Jakuba Demla, Antonína Sovu, Josefa Svatopluka Machara, Aloise Jiráska, Josefa Suka, Bohuslava Martinů, Eduarda Vojana, Maxima Gorkého, Paula Valéryho či Rabíndranátha Thákura v ateliéru na nároží Vodičkovy a Jungmannovy ulice č. 730. Ateliér se stal centrem uměleckého dění Prahy. V roce 1921 Škarda z firmy odešel, ale již o rok dříve se firma vrátila k názvu Drtikol.

Již od roku 1911 se Drtikolovy fotografie začaly objevovat na fotografických výstavách v Čechách a o několik let později i v zahraničí. Ve stejném období začaly významné české i světové časopisy publikovat jeho dílo. Ve 20. a 30. letech 20. století byl nejznámějším českým fotografem, uznávaným i v zahraničí. V roce 1922 měl první samostatnou výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu a o tři roky později získal cenu Grand Prix na Mezinárodní výstavě moderního dekorativního a průmyslového umění v Paříži. Z druhé poloviny 20. let pocházejí Drtikolovy snímky ovlivněné stylem art deco, který si po svém inovoval. V této době vyšla také v Paříži první fotografická edice Les nus de Drtikol (1929). Ve třicátých letech se odpoutal od živých modelů a věnoval se symbolickým námětům za použití neživých figur, případně vystřižených fotografií za rafinovaného použití světla. Šlo o naprostý protiklad k dosavadní tvorbě, Drtikol sám označil tato díla jako fotopuristická.

V roce 1935 svoji fotografickou činnost ukončil. Prodal svůj ateliér a s výjimkou let 1945–1946, kdy vyučoval fotografii na Státní grafické škole v Praze, se fotografii nevěnoval. V roce 1938 vyšla jeho fotografická monografie Žena ve světle, která obsahovala 46 aktů. Od té doby Drtikol začal postupně předávat své fotografie a kresby (více než 5000 kusů) do muzejních sbírek.


Kam dále?

P2Ptrh: exkluzivní rozhovor s Martinem Jarošem, projektovým manažerem Portu Gallery

František Drtikol – autorské album (26.5. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek