Whisky Macduff 2018 (11.08.2022 18:00)

Portu Gallery - Whisky Macduff 2018
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč
  • Start úpisu: 11. 8. v 18:00
  • Cílová částka: 3 580 000 Kč
  • Region: Highland 
  • Datum naplnění: 12.04.2018
  • Počet sudů: 13
  • Typ sudů: Sherry Butt

Čím je Macduff 2018 unikátní?

Aktuální úpis do investičního alkoholu sestává ze setu 13 sudů skotské whisky z palírny Macduff. Všechny sudy byly naplněny v dubnu 2018 a mají tedy potenciál pro dlouhodobé zrání. Jedná se o sudy typu Sherry Butt, které byly původně použity ke zrání sherry a dodávají whisky nasládlou chuť i sytou barvu. Tyto sudy patří k těm nejvyhledávanějším a nejžádanějším jak mezi investory, tak mezi nezávislými prodejci whisky. Láhve whisky z těchto sudů mají pak největší poptávku na asijském trhu.

Zrání whisky v sudech po sherry je ve světě skotské whisky velmi oblíbené. Vzhledem k faktu, že whisky získává 60–70 % chuti v průběhu zrání, není divu, že skotští výrobci věnují výběru sudů velkou péči. Dub se na výrobu sudů používá tradičně kvůli tomu, že ze dřeva neprýští pryskyřice ani míza, která by negativně ovlivnila chuť nápoje. Španělská sherry, jakési fortifikované a následně kvašené víno ze speciálních bílých hroznů, tradičně zraje za použití systému solera v sudech, tzv. buttech, o objemu 0,475–⁠0,5 l ze španělských dubů zimních. Originální sudy se sherry pochází z tzv. “sherry triangle“ v okolí města Jerez de la Frontera. Než se dopraví do Skotska k výrobě whisky, zraje v nich sherry po dobu minimálně tří let. Výroba a příprava sudů trvá od pokácení stromu přes schnutí dřeva a zrání sherry po přepravu do Skotska 74 měsíců.

Macduff

Macduff je jednou z těch nejmladších skotských palíren, které si ještě byly schopné zachovat skotskou tradici, přestože se od začátku produkce soustředí na jihoevropský trh. Palírna byla postavena v roce 1960 a tehdejší italský majitel, společnost Martini Rossi, se soustředil na lehkou chuť vhodnou pro italské zákazníky. Od roku 1995 je Macduff i Martini Rossi součástí portfolia společnosti Bacardi-Dewar’s.

Ukázalo se, že pěti i osmileté edice slavily obrovský úspěch a dodnes jsou 18leté whisky (až na pár výjimek) ty nejstarší, které v obchodech najdete. Chuťová charakteristika této whisky je jemná až hedvábná a zároveň plná chuti oříšků a ovoce. Na policích ji můžeme najít jako jednosladovou (single malt) i jako míchanou (blended) pod vlastní značkou palírny – Deveron. Přes 85 % veškeré produkce jde do míchané whisky, přijít tedy k celému sudu určenému pro jednosladovou edici je skvělá příležitost pro každého nezávislého prodejce i investora. Láhve od nezávislých prodejců, většinou single malt i single cask, jsou pak prodávané pod názvem Macduff.Kam dále?

P2Ptrh: exkluzivní rozhovor s Martinem Jarošem, projektovým manažerem Portu Gallery

Whisky Macduff 2018 (11.08.2022 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek