Dnes navážeme tam, kde jsme minule skončili, tedy rozborem rizik a výhod jednotlivých typů platforem popsaných v minulém díle.
Jednotlivé, již vydané, díly seriálu najdete zde:
- Jak se orientovat ve světě investičního P2P #1 – typy P2P platforem
- Jak se orientovat ve světě investičního P2P #2 – rizika jednotlivých typů P2P platforem (tento článek)
- Jak se orientovat ve světě investičního P2P #3 – regulace a licence
A) Rizika u P2P marketplaces
U platforem s tržištěm existují dva hlavní druhy rizika. První na úrovni platformy jako takové, a druhý spjatý s LO (loan originator – nebankovní společnost poskytující půjčky).
Doposud nejčastěji materializované riziko ztráty investovaných peněz leží ve spojitosti s krachem LO. Investované peníze totiž nebývají dostatečně dobře navázány na konkrétní půjčky. Návratnost kapitálu tedy není přímo vázaná na platební morálku dlužníka, jako spíše morálku a finanční situaci LO. Pro investora je zde proto důležitým prvkem sledovat vývoj portfolia daného LO, jeho finanční výkazy, ziskovost, způsob financování businessu, problémy s peněžními toky apod. Platformy sice většinou vedou své ratingy/hodnocení jednotlivých LO, ale ze zkušenosti se na ně nedá vždy dobře spolehnout. Garance zpětného odkupu je také pouhým slovním závazkem, který ve výsledku nic moc neznamená. Jako nutnost pro minimalizaci rizika zde proto vidíme dostatečnou diverzifikaci mezi více (ideálně kvalitních) LO.
Pokud už ke krachu LO dojde, nemusíte naštěstí hned odepisovat celou částku. Máte ještě šanci získat alespoň část prostředků zpět, pokud je marketplace od LO vymůže, například soudně. Některé platformy se snaží zavést speciální trusty, kam by putovaly peníze dlužníků. Až ve chvíli, kdy bude vyplacen investor, získá LO svůj podíl.
Druhým velkým rizikem je krach platformy. Zde již záleží na tom, zda jsou vaše prostředky vedeny na segregovaném účtu, jestli se jedná skutečně o krach či o podvod apod. Pro větší bezpečí investic pak aktuálně na evropské úrovni vzniká regulace, která bude rozebrána v příštím díle našeho seriálu.
Rizika a výhody P2P marketplace
B) P2P platformy s půjčkami konkrétního poskytovatele
Tyto platformy s sebou nesou víceméně pouze riziko krachu LO. Riziko krachu platformy se může lišit na základě propojenosti daných platforem s LO. Platí však jednoduchý princip – pokud LO zkrachuje, nejspíše své peníze již nikdy neuvidíte, protože je z něj nikdo vymáhat nebude. Zde ještě více než jinde vidíme nutnost dostatečně si prověřit konkrétního LO z hlediska finančního či personálního. Popřípadě pak diverzifikovat mezi několik platforem.
Pozitivním zjištěním je, že příslušní LO ve většině případů patří mezi nebankovními poskytovateli mezi ty větší a kvalitnější (Robocash, Creditstar, Placet Group…). Jelikož jsou platformy spjaty s konkrétním LO, je zde podle nás důležitější regulace samotného LO než platformy jako takové. Není tedy divu, že tyto platformy se zpravidla licencím vyhýbají jako čert kříži, jelikož jim to nepřináší žádné výhody (a investorům v zásadě také ne).
Rizika a výhody P2P platforem s půjčkami konkrétního poskytovatele
C+D) Crowdfundingové a buy-to-let platformy
U těchto platforem se nesetkáme s rizikem krachu LO, jelikož žádný LO neexistuje. Důležitá je zde pouze platební morálka dlužníka a kvalita managementu platformy. Platební morálka zaručuje návratnost investovaného kapitálu v předpokládaný čas, management platformy je potom důležitý z hlediska výběru kvalitních projektů, komunikace s dlužníky, případně vymáháním nesplacené půjčky. Jelikož zde není žádný LO, nehrozí zpravidla riziko hromadné ztráty investic (pokud jste vše neinvestovali do jednoho projektu, který nebude vymožen zpět). Diverzifikace mezi větší množství projektů je zde také důležitá, ať už z hlediska optimalizace peněžních toků (různé půjčky mají různé splatnosti, příjem z úroků je tedy kontinuální), tak z důvodu omezení rizika ztráty veškerých svých peněz.
Co však odlišuje platformy A) a B) od tohoto typu nejvíce, je zajištění půjček. V případě nesplácení máte velkou šanci, že své peníze uvidíte zpět, a to díky kolaterálu. Půjčky je vhodné vybírat hlavně podle LTV (Loan To Value – podíl půjčky na hodnotě kolaterálu), typu, lokality a likvidity kolaterálu pro případ nuceného prodeje. Čím nižší LTV, tím větší bezpečnostní polštář při nuceném prodeji kolaterálu v aukci a větší šance získání zpět svých peněz i s úroky. Pravděpodobnost návratu kapitálu ve velké míře ovlivňuje schopnost a zkušenost managementu platformy vymáhat nesplácené půjčky. Řada platforem má již solidní historii a pohled do ní může být dobrou nápovědou, jak si management v této disciplíně vede.
Rizika a výhody crowdfundingových a buy-to-let platforem
Na co si dát u crowdfundingových platforem také pozor
Zajištěné půjčky osobně vnímám jako mnohem méně rizikové, a jsem ochotný do nich investovat, přestože nabízejí nižší úrok, např. jen 9-10 %. Odpovězte si sami, co je pro vás přijatelnější, 10 % zde nebo 17 % u rizikového LO, který má problémy s peněžními toky? Každý, ať se rozhodne podle svého apetitu k riziku.
E) P2P platformy zaměřené na faktoring
Jestli je některá část P2P bita netransparentností a náchylností k podvodu, pak je to P2P faktoring. Platforem s tímto zaměřením vzniklo velké množství a jen málokterá dostála svým slibům a závazkům. Rizik je totiž po cestě celá řada. Kromě bezprecedentní možnosti úmyslného podvodu již od začátku, se totiž musí management platformy porvat s prověřováním zúčastněných firem. Řada z nich jsou pak menší firmy bez delší historie. Dostat se k podrobnějším informacím o takovéto firmě a vyhodnotit si její finanční zdraví, je pro investora velmi pracný, ne-li nemožný, úkol.
Dalším problémem může být, že některé platformy zveřejňují pouze kupujícího (příjemce faktury). To je sice často větší a prověřená firma, ale při nějakém problému při dodávce a odmítnutí platby, je pak faktura vrácena prodávajícímu a ten již zdaleka nemusí být tak solventní.
Některé platformy proto pro případy, kdy dojde k problémům, zřizují rezervní fondy, ze kterých ztrát investorů kryjí. To je bezpečnost navíc, nicméně není zadarmo, protože fond se plní drobnou částkou z každé faktury a o tu je snížen investorům výnos.
Případným zájemcům o tento druh investice proto doporučujeme vybírat s velkou rozvahou a určitě se neregistrovat na menší platformy, které sice lákají na vyšší výnos, ale zároveň spolupracují s rizikovými subjekty, kterým podobnou službu jinde odmítli.
Rizika a výhody faktoringových P2P platforem
V příštím díle se podíváme podrobněji na otázku regulace p2p a crowdfundingových platforem.
Lukáš „Cupi“ Cupal
Další odkazy