Obrazy R. Bodzewicz a L. Karbus (25.08.2022 18:00)

Portu Gallery - Obrazy R. Bodzewicz a L. Karbus
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč
  • Start úpisu: 25. 8. v 18:00
  • Cílová částka: 1 015 000 Kč
  • Autoři: Radka Bodzewicz a Lukáš Karbus
  • Formát: obrazy
  • Technika: kombinovaná technika na plátně, akvarel na papíře
  • Počet děl: 3 + 3
  • Rok vytvořeni: 2015–2021

Čím jsou Obrazy R. Bodzewicz a L. Karbus unikátní?

Radka Bodzewicz – absolventka ateliéru sochy Jindřicha Zeithammla a grafiky Vladimíra Kokolii na pražské akademii kombinuje tiskařské, malířské i kresebné postupy, ale využívá při své práci i prvky plastické modelace. Osové přetisky, sypaný pigment, struktury nově vytvářené autorskými válečky a samozřejmě zásahy štětcem, to vše se podílí na výsledných figurativně-krajinných schématech. Oproti dřívějšku jsou její plátna víc promalovaná, prožitá, s energií koncentrovanou tam, kde je to třeba. A pak je tu ještě jeden téměř „magický“ moment – rozšířená realita, která dává prostřednictvím aplikace Artivive malbám další rozměr a umožňuje je vnímat jako pohyblivý atmosférický prostor. Zachovává autorský rukopis i povahu obrazů, a stejně jako ony vzniká fyzickým malováním, pouze nástroji virtuální reality.

Obraz Radky Bodzewicz s názvem Maska: Vstupní brána (Mask: Entrance Gate) z cyklu Božská komedie (Divine Comedy) se v listopadu 2020 objevil ve slavném londýnský aukčním domě Sotheby’s. Byl zařazen do aukce 20th Century Art: A Different Perspective. Kombinovaná technika na plátně nabízí divákům i další nečekaný rozměr–takzvanou rozšířenou realitu. Obraz o velikosti 2,1 x 2 m si lze prohlížet přes mobilní telefon či tablet s aplikací Artivive, ve které dílo ožívá v animaci s originálním hudebním doprovodem.

Tímto způsobem můžete rozpohybovat i fotky obrazů, které jsou v detailu úpisu. Stačí si zdarma stáhnout aplikaci Artivive a následně namířit mobilním telefonem nebo tabletem na fotku obrazu, který se tak za hudebního doprovodu rozpohybuje.


Lukáš Karbus studoval Ateliér malířství 2 na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně u prof. akad. mal. Martina Mainera. Během studií absolvoval stáže v Záhřebu nebo v Leedsu. Lukáš Karbus byl finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2015 a je také vítěz Divácké ceny Českých center. Lukáš Karbus patří mezi umělce, jejichž práce je úzce spjatá s životním stylem a podmínkami, ve kterých díla vznikají. V jeho případě jde o intenzivní spojení s přírodou a krajinou, jenž se výrazně propisuje do jeho akvarelových kreseb a maleb. Krajina, jež je nejčastějším námětem jeho tvorby, tedy nevzniká při pohledu na ní, ale jde o krajinu vnitřní či vnitřně prožitou, čemuž odpovídá také expresivní charakter vyobrazení.

Od roku 2014 je přítomen na českém trhu a exkluzivně zastupován galerií Polansky. Vývoj ceny od roku 2016 je nárůst cca o 200 %. V rámci strategie galerie Polansky záměrně není Karbusovo dílo nabízeno do aukcí (kromě benefičních). Na přelomu ledna a února 2023 se uskuteční v galerii Polansky výstava Lukáše Karbuse a podle slov galeristy Filipa Polanského dojde k nárůstu ceny o 20 % oproti dnešním cenám.Kam dále?

P2Ptrh: exkluzivní rozhovor s Martinem Jarošem, projektovým manažerem Portu Gallery

Obrazy R. Bodzewicz a L. Karbus (25.08.2022 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek