- Výnos: Investiční certifikát
- Minimální výše investice: 1 Kč
- Start úpisu: 28. 7. v 18:00
- Cílová částka: 1 945 000 Kč
- Typ: Smaragd
- Hmotnost: 12,38 karátu
- Původ: Zambie
- Kvalita: mezi AA – AAA
- Certifikát: G.R.S
Čím je Zambijský smaragd 12,38 karátu unikátní?
Zambijské smaragdy vznikly před více než 500 miliony let vzácnou kombinací minerálů a tepla z hlubin zemské kůry, díky čemuž jsou východoafrické smaragdy geologicky starší než smaragdy jiného původu. Smaragdová ložiska byla v Zambii nalezena ve 20. letech 20. století, ale komerčně se těžila až v 70. letech 20. století, což se časově shodovalo s rozvojem vyhledávacích a těžebních technik.
Smaragdy patří do tzv. Velké trojky a zároveň mezi nejvýnosnější barevné drahokamy. Více než jiné drahokamy je smaragd typický právě svými vnitřními inkluzemi, dutinkami, drobnými prasklinami, které mu dodávají onu nezaměnitelnost. Proto se mu také někdy říká zelený led. Další důležitý faktor – sytost zelené barvy – udává obsah chromu a vanadu. Čím více těchto prvků smaragd má, tím intenzivnější zelená je jeho barva. Nejžádanější barvy jsou přitom modrozelená až čistě zelená, s živou sytostí barev a tónem, který není příliš tmavý. Nejoceňovanější smaragdy jsou vysoce průhledné, jejichž barva je rovnoměrně rozložena, bez okem viditelného barevného zónování. Pokud je odstín příliš nažloutlý nebo příliš namodralý, kámen není smaragd, ale jiná odrůda berylu a jeho hodnota podle toho klesá.
Barevná škála smaragdů je někdy spojována s umístěním dolu. Kolumbijské smaragdy mají údajně teplejší a intenzivnější čistě zelenou barvu, zatímco zambijské smaragdy mají žádanější a chladnější modrozelenou barvu.
Označení smaragd pravděpodobně pochází z řeckého slova „smaragdos“, které lze přeložit jako „zelený drahokam“. Původně však pod tímto názvem byly označovány všechny minerály zelené barvy z odrůdy berylu. Až postupem času, kdy gemologové shromáždili více poznatků o těchto drahých kamenech, začali název smaragd využívat jen pro minerály berylu obsahující oba dva již zmíněné prvky, tedy vanad a chrom.
Kvůli stoupající poptávce se za poslední pět let zvýšila cena kvalitních smaragdů téměř stoprocentně a pořád stoupá. Sejfy obchodních společností bývaly naplněné kvalitními smaragdy, nyní jsou prázdné, nejde jen o stoupající poptávku, ale každým rokem je produkce smaragdů nižší – nitro země vydává čím dál méně kvalitních smaragdů. Zatímco ještě před několika lety se daly i kvalitní drahokamy najít téměř na povrchu, nyní se musí jít do velkých hloubek a těžba se tím hodně prodražuje. Je nutné si uvědomit, že smaragdy netěží stroje, ale lidé. Práce je tak zdlouhavá a namáhavá. Není nic neobvyklého, že se v odlehlých místech daleko od civilizace otevře nový důl, dva tři roky probíhá těžba a horníci za tu dobu nevydolují jediný smaragd. Důl se pak musí zavřít a majitel prodělává miliony. Tuto skutečnost si dnes už uvědomuje hodně obchodníků a proto investují do zelených drahokamů ve velkém.
FAQ:
Co určuje hodnotu smaragdu?
Obvyklými faktory, které určují hodnotu všech barevných drahokamů, jsou 4C – clarity, cut, color and carat weight = čirost, brus, barva a karátová váha. V případě smaragdů ale dominuje při určování hodnoty barva a čirost. Důležitý je také brus, který by měl vždy zvýraznit tón a sytost drahého kamene. Nejžádanější smaragdové barvy jsou modrozelená až čistě zelená, s živou sytostí barev a tónem, který není příliš tmavý. Nejoceňovanější smaragdy jsou vysoce průhledné. Jejich barva je rovnoměrně rozložena, bez okem viditelného barevného zónování. Pokud je odstín příliš nažloutlý nebo naopak příliš namodralý, kámen není smaragd, ale jiná odrůda berylu a jeho hodnota podle toho klesá.
Jaký má vliv barva na hodnotu smaragdu?
Barva je jedním z nejdůležitějších faktorů při určování hodnoty smaragdu. Rozptyl barev u smaragdů je způsoben rozdílným množstvím chrómu, vanadu a železa v prostředí, ve kterém se kameny vytvořily. Barva u těchto drahých kamenů se zkoumá na základě odstínu, tónu a sytosti.
A) ODSTÍN je pravděpodobně to, co vás napadne, když slyšíte slovo „smaragdová barva“ a dokážete si hned představit specifický typ zelené. Smaragdové odstíny se mohou pohybovat od modrozelené (nabízený smaragd 12,38 ct ze Zambie má modrozelenou žádanější barvu) až po žlutozelenou, kterou mají většinou kolumbijské smaragdy.
B) TÓN označuje, jak světlá nebo tmavá je barva smaragdu. Smaragdy se mohou pohybovat od velmi světle zelené až po velmi tmavě zelenou. Tmavší smaragdy jsou často považovány za cennější, ale pokud smaragd příliš ztmavne, stane se méně cenným, takže nejlepší tón je střední až středně tmavý (splněno u nabízeného smaragdu 12,38 ct – má požadovaný tón střední intenzity). Nejžádanější jsou smaragdy s čistě zelenými nebo modrozelenými tóny. Pozor na smaragdy, které jsou příliš žluté nebo příliš modré, nemusí být považovány za skutečné smaragdy, a proto jsou mnohem méně cenné.
C) SYTOST navazuje na průhlednost drahokamu a označuje sílu barvy. Bohatší sytost znamená více lesku, lépe se odráží světlo. Smaragdy s vysokou sytostí (což znamená, že jsou vysoce průhledné) jsou cennější než smaragdy s nízkou sytostí. Je to způsobeno množstvím inkluzí, které ovlivňují průhlednost. Hodně inkluzí způsobí, že se smaragdy mohou zdát méně průhledné, stejně tomu je u velmi tmavých smaragdů které neabsorbují mnoho světla, takže vypadají matněji než světlejší smaragdy. (nabízený kámen 12,38 ct má inkluze více po okrajích a úžasnou průhlednost, nepůsobí mléčně a krásně odráží světlo – takže i zde splňuje podmínky pro vysoké ohodnocení).
Proč je důležitý brus u smaragdu?
Smaragdy je velmi obtížné brousit, jelikož obsah inkluzí je činí náchylnými k lámání během procesu broušení. Také tento drahý kámen je křehčí než drahomy korundu a je tedy náchylný k poškození během broušení. Smaragdy jsou často broušeny do obdélníkového tvaru (známého jako „step cut“ nebo „emerald cut“), který pomáhá barvě vypadat konzistentně. Smaragdový brus by měl pomoci chránit kámen před potenciálním poškozením každodenním opotřebením. Kvalitní smaragdový brus musí vždy zvýraznit barevný tón a sytost smaragdu. Dobrý brus bude vypadat zajímat při pohybu na světel, bude mít žádoucí barvu, zatímco špatný brus může mít sice hezkou barvu, ale na světle bude působit nudně a tím bude jeho hodnota nižší.
Jak hodnotit inkluze ve smaragdu a jejich vliv na cenu?
Inkluze jsou jakékoli materiály (jako jsou plynové bubliny nebo drobné krystaly), které uvízly uvnitř kamene během jeho tvorby. Téměř 99 % smaragdů má inkluze, které jsou viditelné pouhým okem nebo lupou, klenotnickou lupou. Smaragdové inkluze jsou často popisovány jako mechové nebo zahradní. Někdy se jim říká „jardin“, což je francouzsky zahrada. Smaragd s nadměrnými inkluzemi, které snižují průhlednost nebo čirost kamene, má nižší cenu než smaragd, který má méně inkluzí. Pozor také na inkluze, které se dostanou na povrch drahokamu, mohou způsobit prasknutí drahokamu. (nabízený kámen 12,38 ct má inkluze více po okrajích a úžasnou průhlednost, nepůsobí mléčně a krásně odráží světlo).
Kam dále?
P2Ptrh: exkluzivní rozhovor s Martinem Jarošem, projektovým manažerem Portu Gallery