Tanzanity – lot 164 ks (14.4. 18:00)

Portu Gallery - Tanzanity - lot 164 ks
  • Výnos: Investiční certifikát
  • Minimální výše investice: 1 Kč

Čím jsou Tanzanity – lot 164 ks unikátní?

Tanzanit, jak už sám název tohoto drahokamu napovídá, pochází z Tanzanie, kde se nachází jediné jeho naleziště na světě. Do rodiny drahokamů se připojil velice nedávno, objeven byl až roku 1967. Tento v přírodě hnědý kámen poprvé našli masajští pastevci. Během veliké bouře, při níž po úderu blesku vznikl požár a na místě po něm zůstalo ležet několik modrých kamenů, které tam předtím nebyly. Odnesli je tedy místnímu amatérskému gemologovi Manuelu de Sousovi, který si původně myslel, že má v rukou safíry. Po identifikačních procedurách bylo zjištěno, že kameny byly ve skutečnosti vzácné krystaly zoisitu. Tak se přišlo na to, že z původně hnědých kamenů vznikají působením vyšších teplot modré minerály, které v mnohém předčí drahé safíry. Tanzanit byl od okamžiku svého objevení nadšeně oslavován jako drahokam 20. století.

Tanzanit je poměrně tvrdý drahý kamen, který se pohybuje v rozmezí 6,7 až 7 na Mohsově stupnici.Tanzanitové drahokamy s výraznou až živou modrou, purpurově modrou s fialovomodrými odlesky, jsou nejcennější. Tanzanit se tedy řadí do skupiny zoisitových minerálů, které nemají v základní podobě žádnou výraznou barvu. Za svou modrou barvu vděčí inkluzím vanadu a pomalému ohřevu na více než 600°C. Barevná škála je zde od krásných modrých odstínů od ultramarínové až po safírové (také zde najdeme charakteristické fialové tóny). Pro Tanzanit je charakteristický pleochroický efekt, což znamená, že drahokam má z různých stran různá zabarvení. Tanzanit je více než 1000krát vzácnější než diamanty, jeho bezkonkurenční nedostatek vynesl Tanzanitu jeho vlastní jedinečné místo v hierarchii drahokamů.

Tanzanit je obchodní název, který poprvé použila společnost Tiffany and Company pro vzorky minerálu zvaného zoisit v kvalitě drahokamů s modrou barvou, který se nachází na jediném nalezišti na světě, v Tanzanii. Všechny doly se nacházejí v oblasti asi osmi čtverečních mil v pohoří Merelani, poblíž úpatí hory Kilimandžáro a města Arusha. Tiffany mohla prodávat materiál pod mineralogickým názvem „Modrý zoisit“, ale domnívali se, že název „Tanzanit“ podnítí větší zájem zákazníků a bude snadněji uváděn na trh.

FAQ:

Proč je vhodná investice do drahokamu Tanzanit?


Tanzanit je má speciální postavení na trhu díky své unikátnosti, díky kterému je velmi atraktivní pro investice a jeho exkluzivita činí z Tanzanitu a tanzanitových šperků vynikající investiční možnosti. Je to jeden z nejvzácnějších drahokamů světa, který se nachází na jednom místě – v krátké oblasti na úpatí hory Kilimandžáro v Tanzanii zvané Merelani. Vědci a gemologové se domnívají, že právě jedinečné podmínky vyvolané erupcí hory Kilimandžáro vedly k jeho vzniku a nelze ho proto nalézt na žádném jiném místě. Kombinace prvků a chemikálií přítomných v zemi spolu s extrémním tlakem a vysokými teplotami vytvořila jeden z nejkrásnějších drahokamů světa. Kvůli specifickým podmínkám, které vedou ke vzniku Tanzanitu, se vědci domnívají, že je vysoce nepravděpodobné, že by Tanzanit byl někdy objeven na jiném místě.

Jak se vyvíjí trh s Tanzanitem?

Odhaduje se, že Tanzanit během našeho života bude zcela vytěžen. V roce 2013 provedli nezávislí geologové výzkum, který odhadl, že TanzaniteOne, největší společnost na těžbu Tanzanitu v Clock, stejným tempem těžby vyčerpá zásoby do 25- 30 let. Díky tomu byl označen jako „drahokam generace“, protože v budoucnu pravděpodobně zmizí z trhu šperků a šperky s tímto kamenem budou velmi vzácné.

Čím se výrazně liší Tanzanit od ostatních modrých drahokamů?

Nejpůsobivějším aspektem tohoto drahokamu je bezpochyby jeho zářivý odstín, který se může pohybovat od sytě modré a modrofialové až po zářivě fialovou. Nejvíce je srovnávaný se svým drahým kolegou – modrým safírem. Co má tento kámen ale opravdu unikátního, je pleochroický charakter, což znamená, že má schopnost zobrazovat různé barvy při pohledu z různých úhlů. Navíc díky menší známosti tohoto drahokamu v minulosti jsou cenové intence zatím úplně někde jinde než u proslulého modrého safíru.

Proč nyní investovat do Tanzanitu?

Kvůli celosvětové pandemii způsobující omezení cestování jsou ceny Tanzanitu nižší o 20–30 % a očekává se, že s mizejícím restrikcemi stoupnou ceny zpět na svoje maxima. Čína od roku 2021 začala projevovat větší zájem o Tanzanit a s obrovským trhem v Číně by rostoucí poptávka mohla mít dramatický dopad na cenu a dostupnost Tanzanitu.

Na cenu budou také působit opatření tanzanské vlády, která se pokouší zastavit pašování z těžební oblasti a ze země. Armáda za tímto účelem postavila zeď kolem těžební oblasti snaží se kontrolovat aby veškeré obchodování se surovým materiálem bylo řešeno prostřednictvím vládního úřadu v dolech. Velká část surového materiálu byla dříve vyvážena do sousední Keni (aby se vyhnula zdanění) a byla vyvážena také do Indie k dalšímu zpracování. Po narušení těchto kanálů a nastavení větší kontroly se očekává, že cena Tanzanitu bude růst dynamičtěji.


Kam dále?

P2Ptrh: exkluzivní rozhovor s Martinem Jarošem, projektovým manažerem Portu Gallery

Tanzanity – lot 164 ks (14.4. 18:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek