P2P půjčky 101 – představení, rozhovor se zakladateli P2Ptrhu.

Na českém internetu je jen málo zdrojů o P2P lendingu, které by byly ušity na míru úplnému začátečníkovi. V rámci tohoto projektu a blogu jsme se proto rozhodli část textů věnovat i lidem, kteří s P2P platformami teprve začínají. Jsou například ve fázi rozhodovacího procesu, zvažují, zda jim taková investice dává či nedává smysl, případně chtějí znát více o rizicích a nástrahách. Portály jsou navíc každým dnem sofistikovanější a na investora kladou vyšší vstupní požadavky, než tomu bylo před několika lety.

Dříve jsme často museli zkoušet, experimentovat a hledat různé cesty k výsledku. Dnes bychom se rádi o některé poznatky podělili. Pokud budete mít jakýkoliv návrh na téma, klidně pište do komentářů nebo do emailů. Úvodní díl jsme se rozhodli pojmout rozhovorem – 10 otázek, 20 odpovědí. Ne, že bychom teda byly nějaké investorské celebrity, ale přišlo nám fér, když budete vědět kdo vlastně za místními texty stojí a jak smýšlí.

1.      Proč jsi začal investovat do P2P lendingu?

Zbyněk: Musím říct, že mě myšlenka P2P lendingu nadchla od prvního momentu, kdy jsem o ní slyšel. Bylo to od kamaráda, který mi vyprávěl, že plánuje investice v tomto odvětví a že váhá, jestli Zonky nebo Mintos. O Zonky jsem slyšel, tak jsem se nahlásil do pořadí (v té době investoři museli vyčekat frontu) a čekal. Mezitím jsem začal pokukovat po Mintosu. Rád zkouším a objevuju nové věci. Jakmile jsem se na Mintosu registroval a začal hrabat v jednotlivých poskytovatelích, nastaveních AI a každý den pečlivě sledovat transakce, tak jsem věděl, že tohle mě bude bavit.

Lukáš: Nutnost začít investovat jsem si uvědomoval velmi dlouho. Akciím jsem v počátcích tolik nerozuměl a stejné to bylo s mnoha dalšími produkty. Obrovská rozhodovací paralýza. P2P lending byl v době, kdy jsem s ním začínal srozumitelný a nový. Vždycky jsem se zajímal o nové technologie a tak jsem skloubil příjemné s užitečným. Celé to prostředí pro mě bylo natolik zajímavé, že jsem se mu začal věnovat i ve svém volném čase, nad rámec investování.

2.      V čem spatřuješ zásadní výhody investice do tohoto odvětví?

Zbyněk: Téměř nulové bariéry pro start investování, nízká vstupní částka, jednoduchost, pravidelný výnos.

Lukáš: Asi fakt, že začít investovat se dá velmi brzy (do druhého dne) a s tak málo penězi jako 200 Kč. Postupně si lze celé prostředí osahat a udělat první reálný krok k budování finanční nezávislosti. Dodnes si pamatuji na ten pocit, kdy jsem poprvé investoval peníze.

3.      V čem by se podle tebe mohl naopak P2P lending zlepšit?

Zbyněk: Jak je všeobecně známo, tak některé platformy (Mintos, Peerberry) se nyní snaží získat evropskou licenci pro regulovaný trh. To je krok správným směrem. Řekl bych, že některé platformy se v určitou fázi začali orientovat až příliš marketingově, jen na růst. Hesla jako „Garance vrácení peněz“ a další, aniž by byli nováčci, neznalí v odvětví, upozorněni, že můžou přijít i o 100 % vkladů…

Takže za mě určitě transparentnost a ubrat marketingových pozlátek.

Lukáš: Plně souhlasím. Myslím, že P2P lending by se neměl prezentovat jako bezriziková investice. Výnosy jsou značné a spolu s tím jsou tu ruku v ruce rizika, která je třeba k investorům komunikovat. Setkal jsem se s tím, že řada začátečníků nedělá mentálně rozdíl mezi spořícím účtem a P2P platformou. To je obrovská chyba a je to částečně i důsledek špatné komunikace. Další věc je transparentnost – na straně poplatků, nabídky, vymáhacích procesů. Zkrátka investoři by měli mít pro své rozhodování maximum informací.

4.      Na kterých platformách jsi aktivní?

Zbyněk: Vyzkoušel jsem toho spousty. Zkusím to chronologicky – Zonky, Mintos, Fundlift, Bondster, Robocash, Peerberry, Lendermarket, Upvest, Ronda Invest… V horizontu několika měsíců plánuji zkusit ještě Iuvo Group a možná Viainvest. Z českých projektů jsem zvědavý na Investown.

Každopádně je nutné zmínit, že na většině platforem jsem s nějakým malým, řekněme zkušebním/monitorovacím, vkladem. Vyšší expozici mám na Mintosu, kterému jako leaderovi trhu věřím nejvíc.

Lukáš: Taky jsem vyzkoušel desítky platforem. Dnes jsem výběr ustálil na dvě české a dvě zahraniční. Jsem aktivní na Mintos, Bondster, EstateGuru a Upvest.

5.      Kolik procent portfolia máš aktuálně v P2P lendingu?

Zbyněk: Aktuálně cca 25 %, což je zhruba tolik, kolik bych chtěl. Aktuálně navyšovat nehodlám a i kvůli kurzu koruny spíš každý měsíc něco málo vybírám.

Lukáš: Je to okolo 15 % portfolia. Ponižoval jsem kvůli aktuální situaci s koronavirem, který sdílené ekonomice a P2P lendingu moc nenahrává a pak se trochu mění i můj pohled na rizika s novým přírůstkem do rodiny. Stále je to však minoritní srdcovka portfolia, které věnuji nejvíc času.

6.      Kdybys mohl začínajícím investorům, kteří P2P lending zvažují předat jednu radu, jaká rada by to byla?

Zbyněk: Používejte selský rozum! K čemu vám bude garance odkupu půjček v prodlení od poskytovatele, který krachuje?

A pak hlavně neváhejte a zkuste to. Postupně s malou částkou, která vám nebude zásadně chybět, když o ni přijdete. Zkuste klidně víc platforem a uvidíte, kde se budete cítit nejlépe. Fungujte v tom prostředí nějaký čas a pak se rozhodněte, jestli navýšit nebo se stáhnout. Já, než jsem se dostal na dnešních 25% portfolia v P2P, tak jsem měl řadu měsíců expozici v nižších jednotkách procent.

Lukáš: Není všechno zlato, co se třpytí. Každou nabídku je třeba důkladně zvážit. Hodně čtěte, hlavně reálné a nezkreslené zkušenosti uživatelů. V tomto ohledu se nabízí vždy více informací a uživatelských zkušeností u velkých a zavedených platforem. Vstupovat na nové platformy (byť je to lákavé) se nemusí vyplatit. První investoři navíc nejsou nikterak zvýhodnění oproti skupině, která přijde po nich. Není tu žádná prémie za vyšší riziko.

7.      Dává smysl P2P lending v českém prostředí nebo je potřeba se poohlédnout zahraničí?

Zbyněk: I v českém prostředí se dají najít zajímavé projekty. Odpadá tam měnové riziko, je to pro českého investora komfortnější prostředí, kde se může cítit jistější. Jako český patriot všem tuzemským projektům fandím. I jako vstup a seznámení se s P2P vnímám začít v českém rybníčku jako dobrý krok.

Lukáš: Zahraničí je určitě lepší z pohledu šíře nabídky. Jen přes Mintos proteče 40 % evropských P2P úvěrů z mnoha zemí a měn. Tomu se nemůže žádný český hráč rovnat. Ale na druhou stranu, máme tu pár projektů, které se rýsují pěkně a do budoucna v nich vidím velký potenciál. Češi jsou navíc sdílené ekonomice a fintechu poměrně otevření. Máme tu koneckonců i vysokou adopci kryptoměn a to celé se prokresluje i do vznikajícího prostředí.


8.      Kde ses o P2P lendingu dozvěděl nejvíce informací? Doporučil bys některé zdroje?

Zbyněk: Bude to možná znít jako takové selfpromo, ale já opravdu obrovskou spoustu informací načerpal na p2pforu. Kromě toho jsem dříve hodně četl web Finlord a na úplném počátku blog www.vodnici.cz, jehož autor už ale P2P opustil.

Lukáš: Dlouhou dobu jsem chodil studovat články na portál Winpes, jehož autor už bohužel není aktivní. Dodnes to považuji za projekt, který mě naučil úplně nejvíc z filozofie a základů okolo investování. Spoustu jsem se toho pak naučil já sám, experimentováním a děláním chyb.

Pokud jde o další zdroje, tak je to těžké s jejich nezávislostí. Asi bych doporučil sledovat hlavně diskuse skutečných lidí, takže selfpromo od Zbyňka je na místě. Neopomenu ani zahraniční klasiku – ExploreP2P.com. Velmi se mi také líbí práce zahraničního blogera Kristapse Morse, který píše trochu reálněji a poukazuje na řadu problémů.

9.      Jaké jsou podle tebe nejdůležitější znaky kvalitní platformy?

Zbyněk: Kvalita a množství poskytovaných informací investorům, způsob komunikace všeobecně, velikost platformy, snaha o další rozvoj (jakmile začne platforma stagnovat, beru to jako negativní signál).

Lukáš: Pár věcí už zaznělo – transparentnost, široká základna investorů, výběr nabídek. Dobrá platforma by měla jít svými kroky vstříc investorům, ať už jde o další inovace nebo nastavováním dalších procesů. Bohužel, často se platformy tváří jinak navenek (prezentace, blog), než uvnitř fungují. Tedy doporučím před registrací nějaký čas odebírat newslettery a sledovat diskuse. Byl to koneckonců i impuls k tomu založit tento portál. Aby investoři mohli bez obav sdílet svou pozitivní i negativní uživatelskou zkušenost.

10.   Jak podle tebe bude vypadat celé odvětví za 10 let?

Zbyněk: Regulované, stejně jako akciové trhy, s nižšími výnosy. Větší platformy budou nabízet daleko více služeb než jen investici do P2P. Možná se promění do zprostředkovatelů investic obecně. Plánované vlastní platební karty a tím i zprostředkování úvěrů klientům tomu všemu nahrává.

Lukáš: Já věřím tomu, že stejně jako lidé zvažují investice do akcií, budou zvažovat i investice do úvěrů. Uživatelská základna bude dle mého názoru pocházet hlavně z tradičních a dlouhodobě nezajímavých fondů s vysokými poplatky, které léta nabízí banky a finanční poradci. Celé prostředí má na to, aby bylo násobně názornější a transparentnější. Pevně doufám, že se posuneme a kromě nebankovního sektoru přibude projektů, které budou mít potenciál měnit věci k lepšímu i v prostředí faktoringu, crowdfundingu či plateb.

Chceš říct něco na závěr?

Zbyněk: Závěrem bych ještě odkázal na svůj investorský deník na p2pfóru, kde jsou některé části mého portfolia rozebrány více podrobně a zároveň čtenáře zvu k diskuzi – ať už tady, na fóru nebo klidně soukromě třeba přes email.

Lukáš: Tak tak. Když si najdete chvilku, pojďte s námi o celém prostředí diskutovat.

P2P půjčky 101 – představení, rozhovor se zakladateli P2Ptrhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek