P2Preport: 1Q2024 – P2P portfolio pod drobnohledem

P2Preport 1Q2024

V prvním čtvrtletí se toho semlelo opravdu hodně a některé z událostí vyvolaly ve struktuře mého investičního portfolia veletoče.


Mintos

Pro začátek připomenu část textu z mého posledního reportu roku 2023:

„K mé nelibosti dorazila výzva k doplnění informací k původu mých investovaných prostředků (KYC (know your customer) + AML (anti money laundring) pravidla). A ačkoliv se pro poskytovatele finančních služeb jedná o povinnou byrokracii, tak z P2Pfóra znám řadu lidí, kteří měli s dokladováním potíže. Doložit jsem měl 2 poslední daňová přiznání, výpis z bankovního účtu z období posledních vkladů na Mintos a dokument, který by dokládal příjem prostředků, které jsem investoval (např. výplatní páska, potvrzení o příjmu dividend apod.). Protože mám v těchto věcech pořádek a daňové přiznání již řadu let odevzdávám elektronicky, nebyl pro mě zase takový problém dát potřebné dokumenty dohromady. Pro někoho s financemi začínajícího to ale nemusí být zcela triviální a nějaký čas to zabere.

Největší obavu jsem měl, že zaslané dokumenty nebudou pro Mintos dostatečné a bude požadovat něco dalšího, hlubšího. To se naštěstí nestalo a hned druhý den po odeslání dokumentů mi dorazil mail, že je vše v pořádku a prověrka byla dokončena. Třikrát hurá, na chvíli snad mám od finančních striptýzů klid.“

Bohužel 2 měsíce po posledním požadavku mi ve schránce přistál další požadavek na doplnění původu mých finančních prostředků. Je to opravdu s podivem, protože od té doby jsem na investiční účet žádné nové prostředky nevkládal a můj účet na Mintosu rozhodně nevykazuje takové obraty. Ani vložené prostředky nejsou tak vysoké, abych byl neustále vybírán k dokazování původu prostředků a byl podezírán z nějakých podvodů. Chápu povinnost znát svého zákazníka, ale toto již hraničí s obtěžováním a šikanou. Na jiných investičních platformách mám vyšší částky a nikdy jsem nebyl takto opakovaně obtěžován. K tomu si přičtěte, že tentokrát jsou žádané informace 7-8 let staré (ano, chtějí po mě například daňová přiznání z let 2017-2018) a opravdu nechápu, jak je možné, že nyní z čista jasna Mintos zajímá taková již poměrně dávná historie.

Prohledával jsem starší příspěvky na internetu a zjistil, že nejsem jediný, kdo byl podobným způsobem opakovaně uháněn nebo komu byl i přes 100% spolupráci při dokládacím procesu účet stejně zablokován a na Mintosu mu investování bylo odepřeno.

Inu můj pohár trpělivosti přetekl. Úroky klesají, lépe úročené půjčky jsou vykupovány a k tomu KYC šikana, to je silné kafe. Proto jsem se rozhodl, že s Mintosem končím.

Okamžitě po zmiňované KYC výzvě jsem zadal prodej celého portfolia na sekundárním trhu. Platit za odchod nechci a až mi bude účet zablokován, stejně mě postupná vypořádávání z In recovery čekají ještě roky, proto jsem dal své půjčky/dluhopisy s prémií. Bylo pro mě milé překvapení, že dluhopisy Eleving a Delfin s 5% prémií se mi prodaly vlastně obratem a prodala se i řada Notes od Iute a dalších s prémií 2%. Podařilo se mi tak vytáhnout z účtu cca 40% svých investic během 2 dní. Prodeje pak pokračovaly pomalejším tempem, ale stabilně. Po 14 dnech mi přišla opětovná výzva k poslání dokumentů. Na tu už jsem reagoval – ve formě dotazu, proč jsem byl opět vybrán ke kontrole a s fakty, které uvádím i v tomto článku. Na odpověď stále čekám, což mi ovšem vůbec nevadí, účet mám stále plně funkční. Moje výběry přesáhly 75%. Když vezmu v potaz, že cca 15% prostředků na Mintosu mám v In recovery, pak mi zbývá pouhých 10% investovaných. Sekundární trh v tomto funguje parádně a je vidět, že Mintos je s přehledem největší P2P platformou. No, co naplat. Výnos za poslední měsíc mi pochopitelně výrazně poskočil, protože prodeje na SM realizuji s mírným ziskem.

Mintos P2Preport 1Q2024
Mintos P2Preport 1Q2024

O své hodnocení platformy Mintos se můžete s dalšími investory podělit zde.

Peerberry

Na Peerberry u mého portfolia nedošlo k žádným změnám a platí to i o platformě obecně. Polské půjčky byly vyřazeny, ale zásadnější problém na straně nabídky to neznamenalo. Polsko bylo nahrazeno novými poskytovateli anebo rozšířenou nabídkou těch stávajících. Dokonce se mi v posledních dnech několikrát talo, že spíná autoinvest, věc dříve nevídaná.

Na Peerberry zatím pokračuju v reinvestování všech splácených prostředků.

Stránku se vším o Peerberry na P2Ptrhu najdete zde. Recenzovali jsme pak tady.

Lendermarket

Lendermarket stále nesplatil Creditstáří pending payments, a to navzdory faktu, že se situace trochu zlepšila a jsou pravidelně uvolňovány alespoň drobné platby.

Investoři nyní od podpory mohou požádat o přehled plánovaných splátek, který je vždy na několik týdnů dopředu a příchozí částky podle mé zkušenosti a i ohlasů dalších investorů zatím odpovídají. Co se mého portfolia týče, bylo mi za první čtvrtletí splaceno okolo 5% PP. Prostředky ihned vybírám, na účtu jsou do 2 pracovních dní, s tím žádné problémy nejsou.

Kromě toho Lendermarket plánuje přechod platformy na verzi 2.0.. Pokud to chápu správně, jedná se o podobný krok, jako nedávno spustila Afranga. Staré půjčky poběží a doběhnou na původní verzi a na té nové začnou poskytovatelé listovat Notes. Konspirátor (nebo ten, kdo zná management Creditstaru už delší dobu) by řekl, že je to ideální příležitost zbavit se pending payments někde v hlubinách zastarávající platformy a začít s čistým štítem. No, tak uvidíme 🙂

S výběry budu pokračovat vždy po uvolnění prostředků, v současné situaci reinvestovat neplánuji.

Lendermarket P2Preport 1Q2024
Lendermarket P2Preport 1Q2024

Jak moc se situace na Lendermarketu proměnila můžete porovnat s naší již starší recenzí nebo navštívit stránku o Lendermarketu a nechat zde své hodnocení.

Robo.cash

Ani na Robocash v mé strategii nedošlo k žádné změně. Stále nechávám doběhnout původně nakoupené dlouhodobé půjčky a nové zatím nenakupuji. Dobíhající částky ale nejsou nikterak vysoké, předčasné výkupy neexistují. To mi vyhovuje. S Robocash jsem celkově spokojený a budu na platformě pokračovat. Ta mimochodem v únoru oslavila 7 let své existence a nadále roste. V posledních měsících se každý měsíc navyšuje zainvestovaná částka o cca 20 milionů EUR.

K platformě máme i podrobnou recenzi. Informativní stránka na P2Ptrhu je pak tady.

Afranga

Web Afrangy prochází rekonstrukcí a úpravami spojenými se snahou o získání licence. Investoři jsou proto dočasně přesměrování na web Stikcreditu, který je vlastně jen kopií původní Afrangy.

Primární trh je pravidelně doplňován a nabídka je v současnosti vyšší než poptávka, což značí plné zainvestování. Jen ty úroky setrvávají pouze na 10%.

Protože vybírám z několika jiných platforem, Afrangu zatím nechávám běžet a reinvestuji veškeré navrácené prostředky.

Afranga P2Preport 1Q2024
Afranga P2Preport 1Q2024

Souhrnnou stránku o platformě Afranga máme na P2Ptrhu tady, a tady recenzi.

Esketit

Na Esketitu se bohužel vrátil nedostatek půjček a primární trh často zeje prázdnotou. Na platformě mám poměrně nízký vklad, který prozatím nechávám. Díky nezainvestovanosti se ovšem můj výnos krátí a pokud se situace nezlepší, pozici ještě snížím.

Esketit P2Preport 1Q2024
Esketit P2Preport 1Q2024

Stránku o Esketitu můžete nastudovat tady nebo si můžete přečíst naši recenzi.

Bondster

Na Bondsteru došlo ke snížení úroků u nových půjček mých oblíbených ITF na 13,5%. Za nižší sazbu zatím neinvestuji, prostředky se mi pomalu kupí. Občas se objeví některé ze starších půjček ITF s vyšší sazbou bez přirážky na sekundárním trhu, ale to se podaří jen občas. Nejspíš část prostředků budu dál investovat i za sazbu 13% a výš. Druhou část ale stáhnu a mírně tak své portfolio zredukuju. Zahraniční poskytovatelé na Bondsteru jsou opravdu velmi rizikoví, problémů se splácením v poslední době přibývá a hledat jiného solidního poskytovatele zatím není vůle. U českých půjček u mě žádné změny, stále pokračuje splácení starších dlouhodobých půjček od ACEMA. Volné prostředky pak z většiny stahuju.

Pokud jste na Bondsteru aktivní, můžete se podívat na naši stránku o něm a zanechat i krátké resumé pro ostatní uživatele. Přečíst si můžete i recenzi s našimi zkušenostmi.

Upvest

Díky druhé tranši čerpaného úvěru u projektu OC Perla a zároveň naplánování jeho spuštění na pevný čas s dopředným avízem, se mi po delší době poštěstilo prostudovat analýzu a mít možnost investovat do Upvest projektu s vědomím, že o investici něco vím:) Řada dalších investorů a možná i samotný Upvest ovšem tak pozitivní nebudou, protože obrovský zájem směřovaný na konkrétní minuty po spuštění financování způsobil technické problémy webu. Ne všem zájemcům se tak podařilo zainvestovat. Vyprodáno bylo během desítek vteřin a kromě nesporných výhod metody uveřejňování nabídky v předstihu, se ukázaly také její neduhy. Upvest se tak s dalšími projekty opět vrátil ke spuštění projektů současně s rozesílanými informacemi k projektu. Ke konci března již pak přišel první report o stavu projektu a první splátka, vše bezproblémové.

Sám jsem pak investoval ještě v rámci těchto klikacích závodů do projektu Organica. Vložil jsem však jen minimální částku, protože analýzu jsem studoval až zpětně. Projekt byl opět zafinancovaný velmi rychle.

Kromě Upvestu, který vyniká svými analýzami a reporty o stavu projektů, uvažuji ještě o „návratu“ na Ronda Invest. Tam mám účet historicky založený, ale žádnou větší investici tam zatím neprováděl. Zpětná vazba od ostatních investorů je ale na platformu kladná a i na mě působí daleko solidněji než řada marketingově více promovaných konkurentů.

Upvest máme na P2Ptrhu zrecenzovaný a ač je recenze již staršího data, tak informačně sedí. Další informace můžete najít třeba na naší přehledové Upvest stránce.

Lande

Lande pokračuje v opravách svého systému. V současnosti by měly být napraveny všechny nepřesnosti v balancích investorů (mě se problém naštěstí netýkal). Další síly mají být nyní vrhnuty na znovu rozjetí sekundárního trhu.

Splátky, které chodí zatím reinvestuji, nabídka v posledních týdnech narostla. Přibývá půjček zejména z Rumunska. Tomu se ale snažím spíše vyhýbat a zůstávám hlavně v Lotyšsku.

Lande P2Preport 1Q2024
Lande P2Preport 1Q2024

Recenzi na Lande pro P2Ptrh sepsal Cupi a užitečné je sledovat i vlákno na P2Pfóru.

Indemo

Díky jinde uvolněným prostředkům jsem přeci jen ještě lehce navýšil svůj zkušební vklad na Indemo. Díky povaze investičního produktu zde nedochází ke každoměsíčnímu připisování úroků, ale celá částka bude připsána až v momentě dokončení celého flow jednotlivých projektů.

Protože na sekundárním trhu se zatím pracuje, je investice nelikvidní a dlouhodobá. To mi ovšem nevadí. Jsem zvědavý na dosažený výnos po ukončení prvního projektu. Poté se rozhodnu, zda svoji investici zde zhruba zdvojnásobím nebo se spokojím se současnou výší vkladu.

InDemo P2Preport 1Q2024
InDemo P2Preport 1Q2024

Koho by produkt zaujal, tak Indemo jsem pro tuto chvíli popsal trochu podrobněji na P2Pfóru.

Závěrem

Jak je asi z celého reportu cítit, přišel na mě jakýsi P2P útlum. Ten je dán zejména situací na Mintosu. Ten stále považuji za nejlepší platformu. Rizika spojená s neustálým finančním striptýzem a možnou blokací účtu ale nejsem ochotný přijmout. Další konkurence se bohužel nijak nerozvíjí a když je to dobré, tak alespoň funguje stabilně a stagnuje (např. Peerberry, Robocash). Celý segment P2P by potřeboval polít živou vodou.

Celkovou alokaci kapitálu v P2P tak díky Mintosu snižuji a protože jiné alternativy nejsou (popřípadě na nich již nechci navyšovat své investice), tak navýším svoji akciovou složku portfolia.

Přeju úspěšné jaro a ať se vám finanční striptýzy vyhýbají jako čert kříži.


Jako obvykle platí, že v případě jakýchkoliv dotazů rád poradím, ať už tady v komentářích, soukromě nebo na P2Pfóru.

Zbyněk


Všechny předchozí P2Preporty naleznete tady.

P2Preport: 1Q2024 – P2P portfolio pod drobnohledem

3 komentáře u „P2Preport: 1Q2024 – P2P portfolio pod drobnohledem

 1. Ahoj Zbyňku,
  Díky moc za tvůj článek. Už měsíc se na něj těším. Akorát jsi mi potvrdil mé vlastní směřování. Hlavní investice mám v Mintosu, kde zůstávám na ESTO, které se jako poslední, drží na 11% a na Bondster u ITF, kde se snažím vyzobávat SM.
  Když přesouváš prostředky do akcií jdeš VWCE ETF nebo jdeš jinou strategií?

  1. Ahoj Petře, mě ta situace s Mintosem mrzí, výnosy jsem tam měl krásné a jak se v tom člověk už dlouho pohybuje, tak věřím, že i rizika umím dobře predikovat. I času mě to stálo míň a míň. U akcií jsem doposud jel jen individuální tituly. U těch také částečně určitě zůstanu, částečně proto, že mě to baví. Co se týče výnosnosti, tak je ale otázka, jestli bych na tom nebyl při investicích do ETF líp. Stahované prostředky z P2P proto budu směřovat právě do ETF. Nejsem v tom ještě úplně zběhlý, doporučuju kouknout a pročíst pár posledních stránek příslušného vlákna na P2Pfóru – https://www.p2pforum.cz/viewtopic.php?f=61&t=154&start=1740. Je tam řada uživatelů, kteří mají daleko větší přehled než já:) Třeba to nedávno zmiňované ETF SPYL se mi jeví jako jedna z top možností.

 2. Ahoj Zbyňku,
  plně ti rozumím. na Mintosu jsem 3 roky, vcelku rozumně jsem ustál vlnu problémů s Creditstar, ID Finance, IDF Eurasia, atd. situace se pěkně stabilizovala a naučil jsem se nad tím přemýšlet a pracovat s tím v podobě automatických strategií. Na druhou stranu když vezmu, že loni ještě koncem léta jsem byl schopen nakupovat na Mintosu za 15% a dnes už téměř ani ne za 11%, tak již má strategie směřuji do opuštění této platformy.
  Akcie na přímo nezvládám, nedostává se mi čas se tomu věnovat. Už cca měsíc se věnuji pročítání fóra a sledování videí na téma ETF. To vlákno co jsi mi psal jsem zrovna pročítal ve středu a ETF SPYL tam bylo zmíněno, Na kopírování S&P 500 jako alternativa s TER 0,03% k iShares je to super. Já se spíše poohlížel poohlížel po globálním, kde zvažuji buď IMIE tedy SPDR MSCI ACWI IMI UCITS ETF s TER 0,17% nebo již zmiňované VWCE tedy Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating. Hezky to vysvětluje a shrnuje Richard v investiční bramboře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek