Dnes bych tu rád lehce odbočil od tradičního recenzování P2P investičních platforem a představil český charitativní P2P portál Patron dětí.
Princip fungování je velmi podobný tomu na jakékoliv jiné P2P investiční platformě, kupříkladu Zonky (které mimochodem Patrona dětí aktivně podporuje). Jen zde místo vybírání vhodné investiční příležitosti, volíte z desítek dětských příběhů, které čekají na podpoření.
Každý příběh je uveden nastíněním svízelné situace, do které se rodina dostala a jasně uvádí kolik a na co je cílem od dárců vybrat. Příběh je představen „patronem“, který zná dítě z první ruky a je tak určitou pojistkou, že žádost o pomoc je oprávněná.
Některé příběhy vybírají pár tisícovek na základní potravinový balíček, školní pomůcky nebo třeba postel pro děti. Některé ale mají cíle vyšší a dražší – ať už specifické zdravotní pomůcky, kočárky nebo uzpůsobená vozidla. Žadatelům není vyplácena ona vybraná částka, ale darované prostředky jsou účelově vázány na využití uvedené v příběhu.
Dárce se může rozhodnout přispět libovolnou částkou na příběh dle jeho volby jednorázově nebo přispívat klidně pravidelnou částkou každý měsíc. Přispívat je možné také na transparentní účet, ze kterého následně o alokaci prostředků na konkrétní příběh rozhodne sám Patron dětí. Další alternativou je pak Dobrošek, který můžete koupit a někomu darovat, čímž mu přenecháte volbu konkrétního příběhu.
Co se mi líbí je fakt, že dětem/rodinám putuje 100% vybraných prostředků, není strháván žádný administrativní poplatek. Provoz platformy je financován z jiných soukromých zdrojů (Nadace Sirius).
Kompletní desatero, kterým se Patron dětí řídí, si můžete přečíst níže.
V případě, že není do konce časového limitu vybrána celá částka, tak je nevyužitý vklad vrácen dárci a ten se může rozhodnout, zda vybere jiný příběh anebo peníze využije jinde.
Platforma samotná nabízí dárcům filtrování nejen podle účelu vybraných prostředků nebo času zbývajících do konce kampaně, ale i další filtraci – například podle kraje, ze kterého žadatelé pocházejí. Máte tak možnost zaměřit se na pomoc ve vašem nejbližším okolí.
Pokud se rozhodnete registrovat, získáte pak přístup ke svému účtu, kde je přehledně vidět, jaké projekty jste podpořili a s jakými částkami. Kdykoliv v průběhu roku máte také možnost vygenerovat si potvrzení o celkovém daru, který si můžete uplatnit v daňovém přiznání. Pro sběratele různých trofejí je pak jako „třešnička na dortu“ v profilu přehled všech dosažených a dosažitelných achievementů. Těmi se dárci mohou pochlubit třeba na sociálních sítích.
Platforma má transparentní přístup a v případě, že některý příběh podpoříte, jste následně informováni i o jeho dalším vývoji (úspěšné zafinancování a po nějakém čase i zpráva s tím, jak byly prostředky využity a jak se rodině daří).
Sám mám kromě příběhů, které jsem zde jako dárce podpořil, zkušenost i z druhé strany barikády, kdy se kamarád dostal do složitější situace, a právě s Patronem dětí spolupracoval na pomoci své dcerce. A i z jeho strany vše klapalo na jedničku a pomoc obdrželi tak, jak bylo přislíbeno.
Za dobu fungování již na platformě přispělo téměř 25 tisíc dárců 56 miliony, kterými podpořili necelých 5500 příběhů. Aktuální statistiky najdete vždy zde: https://patrondeti.cz/dukazy.
Patron dětí je tak hezkou ukázkou toho, že P2P není jen investicích a půjčkách, ale zajímavých nápadů je řada a je na každém, aby si z pestré nabídky vybral projekt, který je mu nejbližší. Pro dárce je Patron dětí zajímavý hlavně svojí otevřeností, kdy se nemusíte zabývat tím, kde vlastně vaše prostředky skončí. To je zde jasně dáno.
Máte s Patronem dětí zkušenost? Znáte nějaký podobně zaměřený P2P projekt? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem.
Zbyněk
Pokud si chcete na charitu nejdříve něco vydělat, můžete si vybrat některý z investičních P2P portálů v přehledové tabulce.