Které platformy budeme podrobně sledovat v roce 2021?

Kromě platforem, na kterých jsme již aktivní, pravidelně sledujeme i vývoj těch ostatních a nabídka je opravdu široká. Tady jsou 3 platformy, které nás pro rok 2021 nejvíc zaujaly a krátký komentář, co se nám na nich líbí.

Ke všem platformám uvedeným platformám najdete na webu P2Ptrhu také vlastní stránku, která obsahuje představení platformy, odkazy na zajímavé články odjinud a řadu dalších informací. Rychlé srovnání platforem je pak zde.


Heavy Finance logo
Heavy Finance

Zbyněk: U Heavyfinance mě jako první zaujalo zaměření nabídek. Zemědělský sektor v Litvě, kde orná půda pokrývá 60% země a dalších 30% lesy, patří mezi ty klíčové a focus tam tímto směrem určitě je. Navázat Portugalskem nebo Bulharskem je určitě také logický krok. Management Heavyfinance se zdá být plný entusiasmu, vhodných zkušeností má dostatek a rozvoj platformy je zřetelný měsíc od měsíce. Hodně jsem zvědavý na řešení prvních defaultů, jaká částka se podaří získat pro investory zpět. V rámci P2P mám spotřebitelských nezajištěných půjček až až na Mintosu, takže model se zajištěním, který Heavyfinance nabízí, se mi hodí i jako diverzifikace.

Pro investory je důležitá informace, že protože se jedná o litevskou platformu, platí pro ni místní daňové zákony, které stanovují, že se z každých úrokových příjmů platí litevská daň ve výši 15%. Tj. pokud např. máte půjčku s 10%, tak vám jako investorovi je vyplaceno o 15% méně z těch deseti. Reálné příjmy jsou tedy takto ponížené. Aby se stržení oněch 15% investoři vyhnuli, lze jim poradit, aby do půjček na Heavyfinance investovali výhradně přes platformu EvoEstate, která působí jako agregátor nabídek z několika portálů a podobné daňové povinnosti se ji netýkají (za upozornění děkujeme Namorovi z P2Pfóra). Platformu EvoEstate zmiňuje o něco níže Lukáš.

Heavyfinance
Na Heavyfinance najdete řadu investičních příležitostí na nákup zemědělské mechanizace

Přejít na web Heavyfinance | Přejít na stránku P2Ptrhu o Heavyfinance | Přejít na web EvoEstate | Přejít na stránku P2Ptrhu o EvoEstate


Robocash logo
Robocash

Zbyněk: Robo.cash je u mě zvláštní případ. Na platformu jsem se registroval a začal tam investovat krátce potom, co byla založená. Bohužel jsem nebyl zcela spokojený. Docházelo k jevu cash drag (nedostatek půjček na tržišti a tím pádem volné nezainvestované půjčky na účtu), platforma byla mladá s nedostatkem transparentních informací o ní a u většiny půjček docházelo ke spadnutí do prodlení – rostly moje obavy o finanční zdraví skupiny. Platformu jsem proto opustil.

Dnes se ale situace zdá jiná. Platforma funguje od roku 2017 bez zaváhání a i jarem 2020 prošla bez nepříjemností pro investory. Na platformě jsou umisťovány půjčky striktně ze skupiny Robo.cash, která reportuje solidní výsledky a stabilita by tak měla být zajištěna.

Aktuální výnosy se pohybují okolo 12% a jsou odstupňovány podle délky splatnosti jednotlivých úvěrů. Manuální investování není možné, vše pouze přes autoinvest a tak by se mohlo jednat o časově nenáročnou diverzifikaci mého P2P portfolia.

Robocash redesign
Robocash nedávno představil nový redesign svého webu

Přejít na web Robo.cash | Přejít na stránku P2Ptrhu o Robo.cash


LendSecured logo
LendSecured

Zbyněk: Tady je moje prvotní zaujetí velmi podobné jako u HeavyFinance. Zemědělský sektor, zajištění půdou nebo v případě některých projektů obilím. Nízké LTV. Velmi zajímavý model.

Platforma LendSecured je mladá, rozvoj je tak více vidět a novinky jsou publikovány s železnou pravidelností.

Management zatím drží své sliby, když platforma nedávno navýšila kapitál na 100 tisíc Eur, což bylo proklamováno. Také výkazy s hospodařením za rok 2020 jsou již ke stažení na jejich webu.

Za rok 2020 jim výrazně pomohlo přibrání Anchor investora, který v případě nevybrání požadované částky doplácí zbytek prostředků. Tento způsob zajistí realizaci projektu a podíl tohoto investora je pak nabídnut na sekundárním trhu.

LendSecured
LendSecured – půjčky pro evropské farmáře

Přejít na web LendSecured | Přejít na stránku P2Ptrhu o LendSecured


Lukáš: Se Zbyňkem občas vedeme diskuse ohledně budoucnosti P2P segmentu. A nutno říci, že na to téma máme každý trochu jiný pohled – zatímco Zbyněk zastává spíše investorské hledisko (výnos, návratnost, riziko), já hodně zkoumám eticko-společenské dopady. Přemýšlím i nad tím, zda celý projekt dává smysl i v nějaké lidské rovině a zda dělá ze světa trochu lepší místo. Můj výběr tedy bude trochu jiný než Zbyňkův a snad to konečný seznam trochu obohatí, byť například HeavyFinance mě také velmi zaujal.

První projekt, který určitě budu sledovat je platforma Investown na mikroinvestice do bytů. Jednak je to platforma, která hraje na strunu nějakému reálnému zajištění, s modelem, kterému každý Čech dobře rozumí a celé to vypadá na zajímavý mix s dobrým grafickým kabátkem a technickým zpracováním. Představa, že si otevřu mapu s investičními nemovitostmi, spojím to s výletem do dané lokality (takový geocaching) a mohu začít s částkou od 500 Kč mi přijde ideově „správná“ a atraktivní. Právě minimální vstupní a znalostní náklady byly důvodem, proč zažil P2P lending tak velký boom a já vnímám, že by právě Investown mohl tímto nastavením navázat.

Avizovaný výnos je mnohem nižší, než u platforem výše a to 3-7%. Nicméně když si představím jaký povyk udělalo v ČR Zonky s podobným výnosem (očištěným o poplatky) s nezajištěnými spotřebitelskými úvěry, tak jsem na Investown s participací na nájmu velmi zvědavý.

Přejít na web Investown | Přejít na stránku P2Ptrhu o Investown


Lukáš: V ČR ještě chvilku zůstanu. Oslovil mě ještě jeden nedávno vzniklý portál z dílny CreativeDock a to nafirmy.cz. Na první pohled je z toho cítit podobný rukopis, který rozhýbal české Zonky. Platforma má opět nádech investice s určitým sociálním přesahem, který má zafungovat jako zdroj financování pro české firmy na které se v době Covid stát víceméně vykašlal.

Pravdou je, že firemní dluhopisy u nás nemají dobrou pověst, což je patrné např. z platformy Fundlift, respektive diskusi o ní na P2P fóru. A dále nalezneme spoustu pochybných nabídek prakticky na celém internetu. Na druhou stranu, zde chovám určitou naději, že projekt bude podobné kvality jako tomu je u Zonky, včetně kvalitního skóringu i dalších synergií, což by celému prostředí firemních dluhopisů mohlo pomoci.

Na platformě nafirmy.cz lze investovat od 1000 Kč do projektů v sedmi kategoriích rizika od 3,99% p.a. po 14.99% p.a. se škálou poplatků od 0,39% po 2,59%. Zajímavostí je, že výnosy jsou odesílány podle všeho přímo na bankovní účet.

Přejít na web Nafirmy.cz | Přejít na stránku P2Ptrhu o Nafirmy.cz


Lukáš: Poslední platformu, kterou zmíním je zahraniční EvoEstate, která funguje na trochu jiném principu než v P2P známe a to na agregaci nabídek (zajištěných nemovitostí či jinak) ze 14 portálů z celé Evropy (shodou okolností opět vč. HeavyFinance). Pravdou je, že dle mého názoru je agregace v P2P velmi podceňovaná a není zatím moc častá. Naopak často vnímáme opačný přístup – tj. samostatnou platformu si zakládá leckterý nebankovní poskytovatel a registrací je nutný mít velký počet. Tady se tedy investor teoreticky dostane k tomu nejzajímavějšímu napříč různými portály.

Co je zajímavé, tak EvoEstate umožňuje diverzifikaci na více P2P platformách a zároveň pro každou z nich provádí samostatný rating. To samé platí i pro jednotlivé projekty, kde EvoEstate provádí užší výběr, který se dostane na platformu a zároveň poskytuje nezávislý rating. Je tu tedy jakási dvojí kontrola projektů jednak na zdrojové platformě a pak i na EvoEstate. Pravdou však je, že portál uvádí, že z její strany nejde o investiční doporučení a ratingy jsou jen informativní.

EvoEstate pak uvádí i statistiky a jak si vedou se svým výběrem. Já prozatím nejsem registrovaný, ale zvažuji, že EvoEstate okoukám a v případě spokojenosti sem přesunu své prostředky z portálu EstateGuru. Výnos je podobný okolo 12% p.a. a výběr projektů se mi zdá být rozmanitější.

Přejít na web EvoEstate | Přejít na stránku P2Ptrhu o EvoEstate


Napište nám do komentářů, která z platforem nejvíce zaujala vás. Je to jedna z našeho seznamu nebo úplně jiná?

Které platformy budeme podrobně sledovat v roce 2021?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek