Kam se přesunout ze Zonky? Aneb investiční alternativy k redukované platformě

Kam ze Zonky?

Posledního srpna Zonky přišlo s pro investory velmi negativní zprávou – možnost manuálního investování končí. Pokračovat bude pouze program Zonky rentiér, kde si investor nemůže vybrat, do kterých půjček investuje, ale pouze určí částku, kterou mu pak Zonky algoritmus sám do portfolia rozloží. To, společně s tím, že očekávaný a negarantovaný výnos z rentiéra jsou pouhopouhá 3,05% (což bohužel aktuálně nepřekonává ani bobtnající inflaci), je pro řadu investorů velká rána a možná i důvod, proč ze se ze Zonky stáhnout a alokovat své peníze jinde.

Rozhodli jsme se proto sepsat několik tipů, kam nejen v rámci P2P mohou investoři své prostředky přesunout. Zaměřili jsme se na příležitosti, které svými výnosy přesahují inflaci a zároveň jsou dostatečně jednoduché na založení/obsluhu, aby je zvládl i investor bez hlubších znalostí. Zároveň opět platí, že všech zmíněných službách máme investováno i my sami.


Možnosti investic v českých korunách

Bondster

Jako první alternativa k Zonky se na českém trhu logicky nabízí tržiště Bondster. To nabízí možnost investic jak v českých korunách, tak v Eurech, které je možno za poplatek směnit přímo na tržišti. My jsme zde aktivní z absolutní většiny pouze na českých půjčkách. Ty jsou poskytovány především společností ACEMA a doplňkově také malými nebankovními společnostmi Bezbanky a CreditGo.

České půjčky od ACEMA sice často nenabízí pomyslnou garanci buyback, nicméně jsou povětšinou zajištěny nemovitostí či jiným majetkem. V našem portfoliu máme naprosté minimum půjček v prodlení a celkově je splácení klientů na velmi dobré úrovni. Půjčky jsou často mnohaleté, a proto přijde vhod nedávné spuštění sekundárního tržiště (v krátkosti jsme zhodnotili zde), které zajistí dodatečnou likviditu pro případ potřeby rychlého výběru prostředků.

CreditGo pak nabízí nezajištěné půjčky s výnosem 6% a obsahující buyback garanci při nesplácení dlužníka. Zde jsme však velmi opatrní, a to kvůli velikosti poskytovatele a naší špatné zkušenosti s podobně koncipovanými půjčkami od SIMpůjčky. Z nich totiž dodnes nebyly všechny splaceny – a to navzdory „garanci“.

Bondster – jak to celé funguje?

Aktuální nabídky CZK půjček na tržišti se pohybují mezi 6-10%. Investor u českých investic bohužel platí 1% poplatek.

Plusy platformy:

 • Česká lokalizace a podpora
 • Sekundární trh
 • V nabídce půjčky zajištěné nemovitostí

Mínusy platformy:

 • Poplatek pro investora do CZK půjček 1%
 • Někteří poskytovatelé jsou velmi malí a garance se může ukázat jako jen heslo na papíře
 • V poslední době tržiště klade větší důraz na část s půjčkami v Eurech

Odkazy:

Bonus pro nové investory – Platforma Bondster nabízí novým investorům bonus 1% k proinvestované částce po dobu 90 dní. Tato akce se nevztahuje na produkt výnosná rezerva. K uplatnění bonusu se stačí prokliknout skrze unikátní odkaz níže. Registrací zároveň podpoříte i tento projekt a přidružené fórum.

Získat bonus na Bondster


Portu

Portu je robo-advisory platforma, pomocí které lze za poplatek investovat do ETF. Poplatek je automaticky strháván z portfolia každý měsíc. Jedná se o hybridní formu aktivního a pasivního investování. Převážně je investováno do nízkonákladových indexových fondů, nicméně v případě nutnosti může zasáhnout lidský faktor. Za platformou stojí silná česká investiční skupina Wood & Company. Celý projekt vznikl v roce 2017, přičemž ostré spuštění nastalo v srpnu 2018.

Portu je vhodné jako alternativa tradičních investičních nástrojů, jako jsou fondy. Výhodou je taktéž nízká časová náročnost, prakticky jen stačí pravidelně zasílat měsíční částku. Dále je tu český support a komunita. Hotovostní zůstatky jsou pojištěny do výše 100 tisíc EUR.

Do nabídky Portu také patří odnože Opportunity a Gallery, přičemž Opportunity nabízí vždy speciální příležitosti vytipované společností Wood & Company. Doposud byly v nabídce akcie společnosti Pilulka a dluhopisy nemovitostního fondu Prague Real Estate. Ty jsou splatné v roce 2023 a investorům nabízí solidní 5,00 % roční hrubý výnos.

Portu Opportunity – představení nabízených dluhopisů Prague Real Estate 5,00/23

Portu Gallery je pak investiční galerie nabízející možnost investovat do podílů v unikátních sběratelských předmětech všeho druhu – například do automobilových veteránů, historických hudební nástrojů, umění nebo vína.

Plusy platformy:

 • Široká nabídka investic od akciových ETF, přes dluhopisy až po alternativní investice
 • Vhodné pro začátečníky
 • Vhodné pro pravidelné drobnější investování

Mínusy platformy:

 • Výnos na Portu je odvislý od vývoje akciových trhů
 • Pokročilí investoři mohou spíše preferovat vlastní výběr akcií či ETF s nižším poplatkem

Odkazy:

Přejít na Portu


Upvest

Investoři zvyklí ze Zonky na nezajištěné spotřebitelské úvěry se na Upvest setkají s jiným směrem orientovanou nabídkou. Investiční a crowdfundingový portál Upvest byl založen počátkem srpna roku 2017. Investovat zde můžete do nemovitostí formou participace na dluhovém financování konkrétních developerských projektů. Upvest klade na detailní analýzu a kvalitu investičních příležitostí (portál schválí pro umístění na tržiště jen 1 nabídku z 10), včetně monitoringu investičních příležitostí v čase.

Investor může investovat s minimální výší participace od 5000 Kč. Splatnost jednotlivých projektů je většinou mezi 1-3 roky a s výnosem 4-9 %. Investovat lze do dvou typů úvěrů – mezaninového a seniorního. Platí, že mezaninový úvěr je splácen až po seniorním úvěru (banka). Mezaninové úvěry jsou tedy rizikovější, ale zároveň nabízí i vyšší výnos než ty seniorní.

Upvest - poslední zainvestované příležitosti
Upvest – poslední zainvestované příležitosti

Plusy platformy:

 • Kvalitní zpracování podkladů pro každou investici a následného reportingu
 • Komunikace platformy
 • Silný partner v podobě Komerční banky
 • Zajištění půjček

Mínusy platformy:

 • Malý počet nových projektů
 • Při investici je nutné věnovat větší časový úsek nastudování každé příležitosti
 • Absence sekundárního trhu
 • Vyšší minimální investice do projektu

Odkazy:

Bonus pro nové investory – Portál Upvest nabízí bonus + 500 Kč k první investici. Podmínkou je zainvestování minimální částky 5000 Kč alespoň do jedné participace. Registrovat se lze skrze unikátní odkaz níže. Registrací zároveň podpoříte i tento projekt a přidružené fórum.

Získat bonus na Upvest


Možnosti P2P investic v Eurech

Samostatnou kapitolou by pak mohl být výběr zahraničních P2P platforem. Při investici na nich sice přibývají některé starosti – u investic v evropské měně je nutná směna prostředků, u většiny platforem to znamená nutnost založit si účet v EUR (naštěstí v dnešní době velmi často nabízený bankami zdarma) a také možné ztráty z budoucího kurzového vývoje. Výběr, kam zde investovat je velmi široký a kvalita jednotlivých platforem se značně liší.

Na druhou stranu investory potěší, že při správném výběru lze dosáhnout zisků přesahujících 14% ročně anebo vybrat platformu, kde se po převodu prostředků nemusí starat již téměř o nic a investice jedou kompletně v automatickém režimu. My jsme aktivní například na Mintosu, Lendermarketu, EvoEstate, Afranze nebo Robocash. Kompletní přehled platforem najdete pak v přehledné tabulce tady, a to i s přehledy našich recenzí nebo rozhovorů s jejich představiteli. Pokud vás pak zajímá historický vývoj, jak se daří na jednotlivých platformách nám, tak můžete mrknout na naše pravidelné čtvrtletní reporty.

Pokud vás některá z alternativ zaujala anebo vám zde naopak něco chybí, budeme rádi, když nám dáte vědět například do komentářů pod článkem.

Kam se přesunout ze Zonky? Aneb investiční alternativy k redukované platformě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek