Rozhovor s Petrem Volným z Upvestu, vítězem české platformy roku 2021

Rozhovor s Petrem Volným z Upvestu

Ke konci loňského roku mohli uživatelé P2Pfóra a P2Ptrhu volit vítěze a poražené na poli P2P investic. Výsledky jednotlivých kategorií jste již měli možnost si přečíst a nyní vám přinášíme první rozhovor. Začít nemůžeme jinak než se zástupcem vítězné platformy hned ve dvou kategoriích – Petrem Volným (spoluzakladatel a CTO platformy Upvest).

Přejeme příjemné čtení.


Ahoj Petře, gratulujeme k „dominanci“ v prvním ročníku ankety P2Pfórum Awards. Podařilo se vám získat cenu Česká platforma roku a ocenění si odnášíte i za vzornou komunikaci s investory. Čím to je podle Tebe způsobeno, že jste uspěli?

Díky moc, Zbyňku. Ocenění nás moc potěšilo. Komunikace s investory nám v Upvestu přijde jako přirozená a klíčová součást našeho produktu a businessu, bez které by jinak nefungoval. Díky platformám jako je P2P fórum získáváme cennou zpětnou a možnost reagovat nebo komunikovat náš postoj vnímáme velmi pozitivně.

P2Pfórum Awards 2021 - česká platforma roku
P2Pfórum Awards 2021 – česká platforma roku

Jaké jsou za Upvest nejdůležitější prvky dobré komunikace s investory / jak by měla komunikace vypadat?

Ve světě nabídky finančních a investičních produktů je komunikace velké téma. Naším cílem je prezentaci našeho produktu držet výhradně ve věcné rovině. Snažíme se vyvarovat nátlaku a srovnávání s jinými produkty nebo používání přívlastků a sebehodnocení typu “bezpečná investice”, “top nabídka”, “nadstandardní výnos” apod. Všechny tyto přívlastky považujeme za zavádějící v podle nás by v komunikaci investičních produktů neměli mít žádné místo.
Úkolem Upvestu je věcně popsat parametry investiční příležitosti a zejména řádně a zřetelně komunikovat rizika. Investoři u nás také dostávají pravidelně, zpravidla na kvartální bázi, několikastránkové zprávy o vývoji investičních příležitostí, na kterých se svými participacemi podílí. Tento reporting také považujeme za jeden ze zásadních aspektů našeho produktu.

P2Pfórum Awards 2021 - nejlépe komunikující platforma
P2Pfórum Awards 2021 – nejlépe komunikující platforma

Dosavadní vývoj Upvestu

Na konci roku 2021 se Upvestu podařilo spustit hned několik kampaní a oproti těm dřívějším v daleko vyšších částkách. Vybírat pravidelně částky nad 50, 75 nebo až 100 milionů, to už chce pořádné zázemí. Byli jste malinko nervózní nebo jste i před spuštěním věřili, že i tyto částky u vás nebude problém proinvestovat?

Poslední rok byl ve znamení naplňování naší vize, posunout Upvest k financování projektů s vyšším investičním objemem. Podařilo se nám s naší nabídkou financování oslovit přední české developery, kteří přesně takové projekty realizují. Abychom takové objemy financování naplnili, museli jsme posílit i na straně investorů. To se nám povedlo i dohodou s Komerční bankou, která začala nabízet produkty Upvestu vhodné třídě svých klientů a také tím, že se nám podařilo svou nabídkou oslovit i klienty z řad sofistikovanějších investorů, kteří na Upvestu investují částky v řádech milionů korun.

Takže když bys měl z nadhledu zhodnotit rok 2021, splnili jste své interní cíle?

Rok 2021 lze z businessového pohledu hodnotit jako velmi úspěšný. Na klíčových business metrikách jsme vyrostli o stovky procent. Co je ale hlavní, že to nebyl růst na úkor kvality poskytnutého financování a našich služeb, které, a tady si jedno subjektivní hodnocení dovolím, se nám podařilo v minulém roce dále zlepšovat.


Upvest – vybrané úspěšně zainvestované projekty


V rámci českého investičního crowdfundingu existuje poměrně hodně platforem (např. Ronda Invest, Investown, Roier, Occollo, částečně Fingood, Bondster). Čím to je, že se Upvestu v porovnání s konkurencí daří?

Na to se mi těžko odpovídá, protože si myslím, že tebou jmenovaným platformám se daří dobře 🙂
Myslím také, že v mnoha ohledech si ani s výše uvedenými platformami nekonkurujeme, protože každá nabízí celkem odlišný investiční produkt, často s jinou cílovou skupinou.

Někteří konkurenti umožňují investice až od vysokých částek (100.000,- CZK) – považuješ vašich, pro drobného investora daleko rozumných, 5.000,- CZK jako výhodu?

Z dat Upvestu můžeme navnímat, že naší cílovou skupinou jsou spíš investoři, kteří investují stovky tisíc až miliony korun. V roce 2021 tvořil objem investic v rozmezí 5 – 10tis. Kč jen 1,27% z celkového objemu participací. Průměrná jednotlivá investice je nyní 104 tis. Kč a toto číslo se neustále zvyšuje, protože produkt, který nabízíme čím dál více zajímá tzv. “high net worth individuals” a sofistikovanější investory. Menším investorům se nevyhýbáme, a díky našemu technologickému řešení online platformy pro nás není problém držet hranici minimální participace nízko, nicméně naše primární cílová skupina to není.

Partnerem Upvestu je Komerční banka, která dokonce nabízí svým klientům vaše investice. Jak hodnotíš tuto spolupráci a v kterých oblastech vám pomohla nejvíce?

Partnerství s Komerční bankou je pro nás v mnoha ohledech klíčové. Spolupracujeme jak v rovině nabídky financování developerským projektům, tak v rovině distribuce našeho produktu mezi investory, kteří potom na našem financování participují. Těžíme také z odbornosti lidí v Komerční bance i v takových tématech, jako je compliance, IT security, business development apod. Obecně si dovolím tvrdit, že je to partnerství, které do značné míry obohacuje obě dvě strany.

Upvest x KB spolupráce

Plány pro rok 2022

Co si myslíš, že budou největší výzvy pro váš tým v roce 2022? Je to inflace a s tím spojený růst sazeb ČNB?

Naším hlavním cílem pro tento rok bude potvrdit business směřování z konce roku 2021. To znamená etablovat se svou nabídkou financování u známějších jmen českého developmentu jako akceptovaná součást kapitálových struktur jejich projektů.
Co se týká inflace a růstu sazeb ČNB, tak je to z našeho pohledu jen změna předpokladů, kterou budeme u našeho financování reflektovat. Kvalitní mezaninové financování developerského projektu a patřičně ošetřený “downside risk” pro poskytovatelte úvěru se dá nastrukturovat i v době vyšší inflace a vyšších sazeb. A to přesně bude náš cíl, ostatně stejně jako za jakékoliv jiné situace na trhu.

Upvest: bonus 500 Kč k první participaci

Portál Upvest nabízí nově registrovaným investorům bonus + 500 Kč k první participaci (min. 5000 Kč). Pokud vás platforma zaujala, můžete tento bonus získat skrze kliknutí na tlačítko níže. Zároveň tím podpoříte další rozvoj blogu a P2P fóra.

S čím v roce 2022 přijdete? Je něco, co už můžeš prozradit a na co se mohou investoři těšit?

Nechtěl bych slibovat něco, na co třeba potom nedojde, takže bych si naše plány nechal raději tentokrát pro sebe.

Obhajoba by byla určitě hezká, ale troufáš si v roce 2022 na stupně vítězů pro celkového vítěze ankety P2Pfóra (včetně zahraničních platforem)?

Určitě budeme dělat všechno pro to, aby s našimi službami byly naši klienti spokojení. Třeba se tato naše snaha promítne i do toho, že se dostaneme do užšího výběru i v žebříčku se zahraničními platformami.


Kam dál?

Rozhovor s Petrem Volným z Upvestu, vítězem české platformy roku 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek