Dnes vám představujeme novou pravidelnou rubriku – P2Preporty, kde se na čtvrtletní bázi dozvíte, jak se dařilo mému P2P portfoliu.
Proč jenom mému? Inu Lukáš pravidelně informuje své čtenáře již tradičně na svém blogu Hoopoo a protože se mi ta transparentnost líbí (ať má každý čtenář možnost vidět, že nepíšeme o něčem, co sami nemáme odzkoušené a v čem nejsme aktivní), tak jsem se rozhodl, že na P2Ptrhu budu podobným způsobem na čtvrtletní bázi sdílet výsledky svého snažení na poli P2P investování. Vlastně tím lehce navážu na svůj už neudržovaný investorský deník na P2Pfóru, kam můžou nakouknout ti, které zajímá i historický vývoj mého portfolia.
První čtvrtletí roku 2021 se v rámci P2P platforem, ve kterých mám investováno, dá hodnotit veskrze pozitivně. Nedošlo totiž k žádnému novému defaultu platformy ani poskytovatele a byť třeba splácení prostředků na Mintosu postupuje v některých případech šnečím tempem, tak se jedná o pohrobky doby minulé a za sebe považuju důležité, že nyní je klid.
Díky růstu akciových trhů na konci loňského a začátkem letošního roku mi zastoupení P2P v portfoliu kleslo na cca 20 %, což je úroveň, okolo které se chci dlouhodobě držet. Prostředky jsem tam v tomto čtvrtletí převáděl hlavně mezi platformami a žádné velké výběry s jiným účelem jsem neprováděl.
Pojďme se podívat na výsledky P2P části portfolia platformu po platformě.
Mintos
Na Mintosu mám zdaleka největší expozici v rámci P2P a má to svoje opodstatnění. Zatímco řada investorů nemůže zkousnout jen velmi pozvolna splácené prostředky v Pending Payments, tak já Mintos vidím jako největší a nejstabilnější platformu. Tím, že nabízí půjčky od řady poskytovatelů, řešila již defaulty, právní tahanice a rushové výběry investorů, tak věřím, že zkušenostmi je zcela jinde než drobné portály s jedním poskytovatelem. Také zastání u investorů (byť chápu, že se mnou zde nebude řada investorů souhlasit) vidím jako solidní.
Uklidnění paniky po startu epidemie a pádu několika poskytovatelů v roce 2020 je evidentní konsolidace, a to bohužel vede ke snižování nabízených úroků. Někteří z poskytovatelů (Delfin Group, Mogo) navíc využili své opce na předčasný výkup půjček zpět, když se jim podařilo získat levnější financování na dluhopisovém trhu. Podobná sezónnost ve výši úroků nabízených půjček už sice byla vidět v minulosti, ale letos je to pro mě o něco nepříjemnější v tom, že po zkušenostech s Varks/Finko, jsem upustil od kupování krátkodobých spotřebitelských půjček, které považuji za nejméně stabilní.
Malou část prostředků jsem v letošním 1Q vybral a v rámci diverzifikace vložil na Peerberry, Robocash a Afrangu.
Výnos se mi i přes poklesy výnosů u nových půjček zatím drží přes krásných 13% p.a. Pro další kvartál plánuji držet portfolio na Mintosu ve stabilní výši. Snad jen další pokles nabízených úroků by mě motivoval přesunout prostředky jinam.
Stránku se vším o Mintosu na P2Ptrhu najdete zde a naši recenzi z ledna letošního roku tady.
Peerberry
Na Peerberry jsem v lednu a v únoru zhruba o polovinu navýšil svoji pozici a hlavním motivem byla snaha o větší diverzifikaci od Mintosu. Peerberry je vnímané jako transparentní a důvěryhodná platforma, hodně komunikuje s investory a stejně jako Mintos se chystá na regulaci celého trhu P2P. Úroky nabízených půjček se aktuálně pohybují sice také níže – nejčastěji investuji v rozmezí 11% – 12%. Výnos mám zhruba o procento vyšší, a to z důvodů, že jsem na jaře loňského roku naskočil do marketingové akce +1,5 % ke každé půjčce na období jednoho roku. Toto zvýhodnění mi bude brzy končit, a proto v poslední době místo kratších půjček (které jsem vybíral hlavně kvůli likviditě a absenci sekundárního marketu) investuji do úvěrů na auta, které mají splatnost okolo 1 roku. U Peerberry postupem času váhám nad ještě dalším navýšením vložených prostředků, ale spíše počkám na vhodnou příležitost (cashback bonus, navýšení výnosů).
Peerberry v uplynulém čtvrtletí spustila povedenou mobilní aplikaci (představujeme ji zde) a také jsme ji recenzovali tady.
Stránku se vším o Peerberry na P2Ptrhu najdete zde.
Lendermarket
Lendermarket v uplynulém období navyšoval úrokové výnosy až na 16,6% p.a., což je vzhledem k poměrně dobrému track recordu poskytovatele Creditstar velmi vysoké procento. Můžeme diskutovat nad tím, jestli je to snaha odloudit „své“ investory z Mintosu a naučit je na vlastní platformu. Faktem nicméně je, že výše úroků zatím stále drží a platforma funguje bez nějakých úprav autoinvestů zcela automaticky. Za uplynulé čtvrtletí plná spokojenost. Protože mám ještě část prostředků investovaných v Creditstaru na Mintosu, tak pozici na Lendermarketu více navyšovat nechci.
Pro víc informací o Lendermarketu můžete přečíst naši únorovou recenzi nebo navštívit stránku o Lendermarketu.
Robo.cash
Platformu Robo.cash jsem již jednou opustil a nyní se po několika letech zase rozhodl zkusit znovu. Platforma na mě při původní registraci nenechala příliš dobrý dojem, a to zejména v ohledu transparentnosti. Na image platformy se nyní tvůrci snaží pracovat, pravidelné jsou rozhovory, videa s vedením a faceliftem prošel také jejich web.
Od vkladu očekávám, že mně s minimálním úsilím (plná automatizace a kontrola účtu jednou za měsíc) bude vynášet 12 % p.a. To se za první týdny od vkladu plnilo, nicméně hned 1.4. dostala moje strategie trhlinu v podobě snížení úrokových sazeb (bohužel nepředpokládám, že by se jednalo o aprílový žertík).
Robocash také v prvním čtvrtletí zorganizoval soutěž s losováním o výhru až 1000,- Eur, ve které se mi samozřejmě nepodařilo ani na jednu z cen dosáhnout. Navyšovat svoji investici na Robo.cash v dohledné době neplánuji, v rámci diverzifikace považuji současnou pozici za odpovídající mé důvěře v platformu.
O Robo.cash se můžete dozvědět více informací na stránce P2Ptrhu zde.
Afranga
Zcela nová platforma bulharského poskytovatele Stikcredit přišla na trh společně s informací o 18% výnosech. Po bližším prozkoumání platformy, jsem dospěl k názoru, že se jedná o jakési promo a výnosy zákonitě půjdou postupně dolů. V dnešní době, po poměrně velkém zájmu nových investorů, už na platformě najdete nejvyšší výnosy „jen“ okolo 16,8%, což je ale stále parádní.
Stikcredit zároveň opustil platformu Mintos a uvidíme, jaká bude jeho nabídka do budoucna na českém Bondsteru. Pokud se bude Afranga rozrůstat, dá se čekat, že Stikcredit přesune veškeré aktivity sem.
Na Afranze jsem zatím spokojený, bere minimum času, hodně je toho automatizovaného a také plány má platforma sympatické (v nedávném newsletteru informovali o vývoji sekundárního tržiště).
Vklad plánuji již o moc nenavyšovat a nyní budu sbírat zkušenosti o fungování platformy. Celkově je moje zkušenost zatím velmi krátká, a tak recenzi tady na P2Ptrhu plánuji až po delším působení. Teprve potom se také rozhodnu, zda pozici navýším výrazněji.
Souhrnnou stránku o platforma Afranga máme na P2Ptrhu tady.
Bondster
Český Bondster v posledních měsících dělá pro mě nepochopitelné a pro investory nevlídné kroky (například nové obchodní podmínky – více informací v diskusi na P2Pfóru). Posledním takovým negativem byla informace poskytnutá na P2Pfóru od Poli29, kde vychází najevo, že SIM půjčka, ve které mám stále své prostředky, přestala spolupracovat a nesplácí své závazky. A to navzdory tomu, že podpora Bondsteru ještě před pár týdny žádný problém nepřiznávala. Osobně mi velmi začal vadit přílišný marketingový přístup Bondsteru, kde se komunikace omezuje pouze na pozitivní zprávy nebo často investorovi nic nepřinášející promo ve smyslu – píše o nás známý bloger ve Španělsku. Zřejmě to souvisí s fokusem Bondsteru akvírovat daleko více zahraničních investorů, ale pro domácí to neznamená nic dobrého.
Ačkoliv nyní vše šlape a k žádnému novému nepříjemnému defaultu nedošlo, tak jsem stáhl přes 70% portfolia v Eurech. Část z nich jsem přesunul na Afrangu, protože Stikcredit byl jedním z poskytovatelů, do kterých jsem na Bondsteru investoval. Lehce mě mrzí poskytovatel Ibancar, který se mi líbí svým otevřeným přístupem k investorům, ale on již stejně začal exkluzivně spolupracovat s Iuvo Group a tak je otázka, kdy na Bondsteru skončí.
Co se týče českých půjček, tak tam je dojezd daleko pomalejší. Úspěšně byl doplacen úvěr od Leo Express a další, zejména starší hypoteční půjčky od Acema, si drží vysokou kvalitu. Defaultů je pomálu.
Pokud jste na Bondsteru aktivní, můžete se podívat na naši stránku o něm a zanechat i krátké resumé pro ostatní uživatele.
Fundlift
Na Fundliftu jsem dnes již pouze pasivním investorem, kterému dobíhají projekty zainvestované dříve. Koneckonců i v případě, že by někdo (z pro mě neznámých důvodů) chtěl na Fundliftu dále investovat, tak v prvním čtvrtletí neměl šanci. Od začátku letošního roku totiž na platformě nebyla zveřejněna ani jedna nová investiční příležitost.
Potěšilo, že zástupci Zebra Group dostáli svého závazku a byť oproti plánované splatnosti na konci loňského roku s drobným zpožděním až letos a rozděleně na 2 splátky, splatili všechny prostředky. Zároveň komunikace od vedení Zebry byla v tomto případě již bezproblémová.
V příštím čtvrtletí mě (doufám) čeká splátka jistiny kláštera Broumov, u kterého bych se bohužel kvůli pandemické situaci problémům ani nedivil.
Jak jsem nastínil výše, tak Fundlift moji investorskou důvěru řadou kroků ztratil a tak všechny své investice již jen stahuji.
Stránku se vším o Fundliftu na P2Ptrhu najdete zde.
Upvest
Na Upvestu zatím všechny projekty běží bez nějakého většího zádrhelu a ze splácených projektů jsem se rozhodl investovat do apartmánů Karlova Studánka.
Mimo jiné mě potěšila zpráva, že Upvest nově plánuje zveřejňovat podklady k novým projektům, s dvoudenním předstihem tak, aby měli investoři čas na nastudování celé analýzy ještě před spuštěním investičního procesu. Upvest považuji za současný nejlepší český P2P/P2B projekt a v případě, že se na něm objeví zajímavá příležitost, tak ji rád využiju.
Na zoubek Upvestu se v recenzi podíval v březnu Lukáš a další informace můžete najít třeba na naší přehledové Upvest stránce.
Pokud by vás cokoliv z uvedeného reportu zaujalo, nebo jste se jen chtěli cokoliv zeptat k některé z uvedených platforem, tak neváhejte – třeba v diskusi pod článkem nebo klidně mailem / PM na P2Pfóru.
Ať se daří a ve světě P2P investování zvlášť,
Zbyněk