Letošní rok bude rozhodně jedním z těch, kdy jsem své P2P portfolio nejvíce revidoval. Někde nuceně, někde z prevence, někde mi pokračovat nedává smysl prostě jen z důvodu nesmyslně nízkých nabízených úroků.
- Mintos
- Peerberry
- Lendermarket
- Robo.cash
- Afranga (Stikcredit)
- Esketit
- Bondster
- Upvest
- Lande
- Indemo
- Závěr
Mintos
Moje loučení s Mintosem (viz minulý report) nabralo začátkem dubna spád a po několika dalších mailech s podporou mi bylo sděleno, že můj účet bude uzavřen. V každém případě se mi podařilo od původní výzvy v únoru natáhnout ukončení až do konce dubna, což je daleko víc, než jsem čekal. Pokud by tak někdo řešil podobnou záležitost, máte prostor – neodpovídejte hned, požadujte více času kvůli náročnosti přípravy podkladů atp.
Ani pokud již víte, že investovat dál nebudete, nemusíte hned Mintosu hlásit, že podklady nedodáte. Já si s nima vyměnil několik mailů, kdy oni vůbec neodpovídali pružně. Účet mi byl zablokován po posledním mailu, kde jsem již jasně napsal, že už o jejich služby nemám zájem a že si pouze přeju vyvést své prostředky pryč. Následně mi obratem bylo odpovězeno, že to berou na vědomí a předávají na příslušný úsek. K omezení účtu pak došlo za cca 3 dny. Omezení obnáší jakkoukoliv investici, vklad či výběr prostředků. Postupně splácené prostředky a vymáhání v In Recovery je zasíláno klientovi na účet, který si určí – ale musí to být ten, ze kterého prováděl v minulosti nějaký vklad. Vypořádání probíhá automaticky, jakmile je na účtu 10+ EUR (tzn. v mém případě ze začátku téměř denně). Přístup do účtu přes web, ale třeba i mobilní aplikaci, kde vidíte zůstatky, v čem máte investováno a také třeba vývoj in recovery, vám zůstane k nahlížení a případným prodejům na sekundárním trhu. Po zablokování účtu zůstávají vaše prodejní příkazy na SM udělané před blokací aktivní. Jak jsem vyzkoušel, dají se dokonce zrušit a ba co víc, dá se zadat i další prodej z vašeho portfolia. Na každém kroku sice vyskakuje hláška, že váš účet je omezený, ale pak se kolečko odmotá a Note je úspěšně ohlášena na SM.
Na Mintosu investuji od června 2017, tedy již 7 let. Za ty roky jsem se toho mnoho naučil, občas se spálil, občas něco na sekundárnám trhu úspěšně zobchodoval. Ale při pohledu na čísla na obrázku výše musím celkově říct, že jsem spokojený.
O své hodnocení platformy Mintos se můžete s dalšími investory podělit zde.
Peerberry
Na Peerberry došlo od druhé poloviny června k dalšímu snížení sazeb, tentokrát navíc poměrně výraznému. Někdejší maxima 12% jsou v nedohlednu a nyní můžete investovat do nejvýše 10,5% půjček. To se vám ovšem rozhodně často nepovede a nejzastoupenější kazašští poskytovatelé nabízejí již jen 9,5%. Pokud tak na platformě nemáte větší částku (a tím pádem nezískáváte až 1% bonus), výnos už budete mít stěží dvojciferný.
Je to trochu až s podivem, v době, kdy jsou sazby národních bank stále vysoko a vkladové produkty nebo dluhopisy jsou nabízeny za daleko vyšší sazby. Přesto si Peerberry (a ono pokud se v P2P podíváme jinam, tak nejen to), dokázalo naučit investory, že se spokojí s méně a převis investorské poptávky je vytrvalý.
Snížení sazeb je ještě poměrně čerstvé, a tak teprve v následujících týdnech vyhodnotím, co s tím. Logicky bych chtěl alespoň část prostředků vytáhnout. Problém je, že tím přijdu o hranici 10k EUR, při které dostávám ke každé investici 0,5% sazbu navíc. Pokud ji překročím, nabídka se dále znevýhodní a redukce by měla být ještě výraznější…
Stránku se vším o Peerberry na P2Ptrhu najdete zde. Recenzovali jsme pak tady.
Lendermarket
Situace na Lendermarketu se trochu zlepšila. Každý investor při zažádání dostane rozpis předpokládaných splátek Pending Payments. Ten je zatím dodržován. Creditstar navíc v červnu úspěšně upsal nové dluhopisy a problémy s cash flow by tak měly postupně vymizet.
To rozhodně neznamená, že moje důvěra v platformu je zpátky a začnu reinvestovat. Creditstar několikrát ukázal, že P2P investoři jsou pro něj to poslední, co je trápí. Nikde není záruka, že při podobných problémech v budoucnu to odskáčí investoři znovu a ještě hůř, než zablokovanými prostředky na řadu měsíců.
Ani další poskytovatelé na platformě (kolumbijský Rapidcredit známý z dřívějška na Mintosu a Bondsteru) nepatří mezi společnosti s kvalitním reportingem a vysokou důvěryhodností. Navzdory nejvyšším nabízeným sazbám mezi platformami, tak platí můj plán kompletního vyvedení prostředků z Lendermarketu pryč.
Jak moc se situace na Lendermarketu proměnila můžete porovnat s naší již starší recenzí nebo navštívit stránku o Lendermarketu a nechat zde své hodnocení.
Robo.cash
Robocash nehlásí žádné výrazné změny a pokračuje v nezměněném rytmu. V květnu proběhl webinář k výsledkům skupiny za rok 2023. Skupina neplánuje žádné větší výkyvy v nabídce na platformě – nabídka půjček by měla být víceméně konstantní.
Díky tomu, že jsem dříve kupoval téměř výhradně půjčky s plánovanou splatností 720+ dní a na platformě naštěstí nedochází k předčasným výkupům, tak stále těžím z tehdejších sazeb 12,5%. Splacené prostředky nejsou nijak výrazné, automatizace běží a za mě pokračuje spokojenost.
K platformě máme i podrobnou recenzi. Informativní stránka na P2Ptrhu je pak tady.
Afranga
Web Afrangy prochází rekonstrukcí a úpravami spojenými se snahou o získání licence. Investoři jsou proto dočasně přesměrování na web Stikcreditu, který je vlastně jen kopií původní Afrangy.
Na Afranze nedošlo za uplynulé čtvrtletí k žádné změně. Sazby zůstávají na slabých 10%, nabídka je dostatečná. Nový web se zatím nerozběhl. Vše běží samo a automaticky.
Vzhledem k neutěšenému stavu mého P2P portfolia na Mintosu, Lendermarketu, Esketitu nebo Bondsteru nechávám své investice na Afranze zatím běžet a reinvestuji veškeré navrácené prostředky. V dlouhodobějším horizontu ale považuju 10% v rizikovém P2P za málo a redukce/likvidace přijde. Zda to ale bude letos nebo až v příštím roce, to zatím neřeknu.
Souhrnnou stránku o platformě Afranga máme na P2Ptrhu tady, a tady recenzi.
Esketit
Další problematickou platformou je Esketit. Tady bohužel trvá nedostatek půjček a primární trh často zeje prázdnotou. Na platformě mi zbývá už jen minimální částka, několikrát jsem vybíral a protože má investovaná částka je už tak malá, že výnosy mi nestojí za správu platformy (a také o platformu složitější daňové přiznání), budu Esketit redukovat na nulu.
Stránku o Esketitu můžete nastudovat tady nebo si můžete přečíst naši recenzi.
Bondster
Na Bondsteru se to tak trochu mele. Platforma má evidentní technické nedostatky a něco nefunkčního nebo omezeného je na denním pořádku. Jednou jsou zpožděné výběry prostředků, podruhé nefungují slevy/přirážky na sekundárním trhu. Načítání investorského dashboardu je také pomalé a často podivně dohromady matlá část portfolia v CZK a EUR. Přidejme k tomu tragickou komunikaci ze strany zástupců platformy a vše toto dohromady rozhodně na důvěryhodnosti nepřidává.
Sazby u mého oblíbeného ITF navíc zůstávají níže a tak jsem již přikročil k drobným výběrům ze svého EUR investičního účtu.
U českých půjček jako obvykle žádné změny, stále pokračuje splácení starších dlouhodobých půjček od ACEMA. Volné prostředky pak z většiny stahuju.
Pokud jste na Bondsteru aktivní, můžete se podívat na naši stránku o něm a zanechat i krátké resumé pro ostatní uživatele. Přečíst si můžete i recenzi s našimi zkušenostmi.
Upvest
Upvest od svého spuštění drží nadále svoji kvalitu. Investoři to náležitě oceňují, takže jen zřídkakdy se na platformě stane, že není kompletně vyprodáno. To je ovšem rozhodně daleko lepší varianta, než kdyby byla upisována každá blbost, kterou Upvestu někdo nabídne a za pár měsíců/let nás čekala masivní vlna defaultů.
V dubnu jsem zainvestoval do projektu Hagibor R5. Ostatní příležitosti mě buď nezaujaly nebo byly vyprodané rychle po uveřejnění a nestihl jsem si je pročíst.
Všechny mé dosavadní investice doposud běží bez výraznějších zádrhelů, snad to tak bude pokračovat.
Upvest máme na P2Ptrhu zrecenzovaný a ač je recenze již staršího data, tak informačně sedí. Další informace můžete najít třeba na naší přehledové Upvest stránce.
Lande
Na Lande jsem se dočkal svého prvního defaultu. Jedná se půdou zajištěnou půjčku (LTV<60%) a tým Lande již podal podnět k soudnímu řízení.
LTV je nízké, zajištění pozemkem, jsem zvědavý, jak se podaří částku vymoct a jaká bude její finální výnosnost s tím, že soudní řízení se předpokládám potáhne delší dobu.
Splácené prostředky jinak reinvestuju. Navyšovat prostředky nyní na platformu neplánuju a pokud bych měl stahovat, brzy bych dospěl ke stejnému problému jako u Esketitu – věnovat čas a péči něčemu, kde mám nižší částku prostě není efektivní. Takže zatím reinvestice.
Na konci června se Lande také podařilo napravit chyby v datech při prodejích na sekundárním trhu a ten byl tak znovu spuštěn. Se znovuzavedením byly představeny také nová pravidla, která při prodeji na SM budou platit a která jeho využití dost limitují. Na druhou stranu chrání méně zběhlé investory před koupí problematických půjček. V každé případě to, jak bude SM likvidní a jestli vám pomůže prodat své půjčky, když budete potřebovat, to se ukáže teprve v následujících měsících. Aktuálně běží pro zemědělský sektor půjčková sezóna a i nabídka na primárním trhu je široká.
Recenzi na Lande pro P2Ptrh sepsal Cupi a užitečné je sledovat i vlákno na P2Pfóru.
Indemo
Indemo slaví rok své existence a plánované oslavy jsou plánovány ve velkém. Přes léto nás čeká cashback, spuštění sekundárního trhu, nové projekty a také splacení některých starších.
V mém portfoliu už mám dva kompletně ukončené projekty, jeden z dubna, druhý nyní v červnu. Výnos je odvislý jednak od doby, po kterou máte zainvestováno (čím déle v projektu máte prostředky, tím horší roční výnos). Zároveň ho ovlivňuje i ocenění dluhu (PTV – price to value). Jelikož každá nemovitost může být zařazena hned v několika Notes v různých časech, je také možné, že PTV bude v každém případě rozdílné (v mém případě toto u druhé splacené nemovitosti nastalo). To bohužel vnáší do výpočtu zisků určitý zmatek a nepřehlednost. Velice rád bych věděl přesný vzorec, podle kterého bych si mohl výnos vypočítat sám a nemusel se spoléhat jen na ukázané číslo na platformě. Snad toto Indemo ještě doladí.
V každém případě je sympatické, že se na platformě něco děje, a ačkoliv se platformě nevyhnula řada porodních problémů (např. chybějící investorský dashboard, který je teprve postupně dopracováván nebo nepřesnosti při výpočtu výnosů), tak je vidět, že práce se pomalu ale jistě sunou dopředu.
Do konce července je nyní aktuální 2% cashback (pokud se registrujete jako nováček a využijete náš kód „P2Ptrh“, dostanete dokonce procenta 3), který je připočítaný k účtu okamžitě po vaši investici. Toho pravděpodobně ještě využiji a o něco navýším svoje pozice.
Koho by produkt zaujal, tak Indemo jsem nedávno recenzoval nebo si pojďte zadiskutovat na P2Pfóru.
Závěrem
Suma sumárum stav a směřování mého P2P portfolia na jednotlivých platformách je v současnosti takovýto:
- Platformu kompletně likviduji: Mintos, Lendermarket, Esketit
- Na platformě investovanou částku redukuji anebo zatím reinvestuji splacené prostředky (ale při současných sazbách s negativním výhledem do budoucna): Bondster, Afranga, Peerberry, Lande
- Platformu považuju za stabilní a pokračuju v reinvesticích s neutrálním výhledem: Robocash, Upvest (zde tedy hodně záleží na projektech a v případě zaujetí nevylučuji i novou investici)
- Prostředky na platformě lehce navyšuji: Indemo
Uvidíme, zda se situace v P2P obrátí společně se snižováním úrokových sazeb centrálních bank. V současnosti ale vidím příliš malý rozdíl mezi výnosy v rizikovém segmentu P2P a daleko konzervativnějších investicích, a proto jsem nakloněný redukci.
Užijte si léto stranou od všech starostí a na podzim snad s optimističtějším P2P výhledem:)
Jako obvykle platí, že v případě jakýchkoliv dotazů rád poradím, ať už tady v komentářích, soukromě nebo na P2Pfóru.
Zbyněk
Všechny předchozí P2Preporty naleznete tady.