Poslední čtvrtletí tohoto roku jsem v rámci P2P provedl poměrně výrazné změny v portfoliu. Definitivně jsem se rozhodl stáhnout se z Esketitu, pokračuju ve stahování se z Lendermarketu a Bondsteru (bez aktivních prodejů na sekundárních trzích). Naopak výrazně jsem navýšil pozice na Peerberry, Lande a mírněji i na Indemo. Zcela nově jsem pak zařadil Rondu Invest.
Vše se podrobněji dozvíte v článku dále.
- Mintos
- Peerberry
- Lendermarket
- Robo.cash
- Afranga (Stikcredit)
- Esketit
- Bondster
- Upvest
- Lande
- Indemo
- Ronda Invest
- Závěr
Mintos
Na Mintosu jsem již pouze pasivním pozorovatelem. Probíhá pouze automatické vybírání prostředků na předem určený účet vždy, když částka přesáhne 10,- EUR. To se stává v podstatě již jen v případech, kdy mi na účtu přistane nějaká splátka úvěrů v defaultu.
Za poslední rok mi bylo splaceno 597 € z dlužné částky 6527 € . Jako nenávratně ztracené prostředky pak v roce 2024 nebyly označeny žádné prostředky. Veškeré vymáhání tedy poběží i v dalším roce. Pokud by splácení probíhalo podobným tempem i v příštích letech, dočkám se uzavření účtu v roce 2035. Fakticky jsem ovšem v duchu se splácenými prostředky tak nějak již přestal počítat a veškré splátky beru jako plus.
Pokud byste zvažovali Mintos vyzkoušet, budeme rádi, pokud při registraci využijete náš proklik a podpoříte tak naše projekty tady a na fóru. Děkujeme.
O své hodnocení platformy Mintos se můžete s dalšími investory podělit zde.
Peerberry
Na Peerberry jsem se v listopadu odhodlal k velkým věcem. Peerberry aktuálně vnímám jako nejdůvěryhodnější zahraniční P2P platformu. Má bohužel své mouchy v podobě častého nezainvestování prostředků, nedostatku nabídky a nutnosti investovat ručně. Doufal jsem, že alespoň částečně by se tyto potíže daly vyřešit méně náročným autoinvestem a možností, že při vyšších částkách bude AI fungovat lépe.
Důvodů pro navýšení je ale víc. V letošním roce mi podíl P2P na mých investicích klesal, dostal se až na hranici 10% portfolia, a to neodpovídá tomu, kolik bych v něm chtěl mít. Zároveň jsem letos odcházel z Mintosu a Lendermarketu, zexitoval Esketit a uvolněné prostředky jsem při předpokladu ponechání v P2P viděl nejraději tady.
Navýšil jsem proto poměrně razantně (cca 15k EUR) svůj účet na Peerberry tak, abych se zároveň dostal na druhou věrnostní úroveň (bonusový úrok +0,75% ke každé investici).
A jak to zafungovalo? Inu samozřejmě, že se mi hned první den celá částka nerozinvestovala automaticky. Proces zabral nějaký ten den, ale se spokojeností musím napsat, že to celé trvalo kratší čas, než jsem si myslel. AI spínalo cca každý druhý/třetí den a většinou mi investovalo do jedné business půjčky vyšší částku (1000,- EUR). Kdo by měl stanovený nižší maximální limit na půjčku, může mu tedy trvat zainvestování podstatně déle.
V současné době mám všechny prostředky zainvestovány a jsem smířený i s občasnými volnými prostředky, pokud se nebudu věnovat manuálnímu investování.
Stránku se vším o Peerberry na P2Ptrhu najdete zde. Recenzovali jsme pak tady.
Lendermarket
V jednom svém postu na P2Pfóru jsem si propočítával, že při současném tempu splácení Pending Payments na Lendermarketu v1, mi bude dlužná částka splacena za cca 16 let. Rozhodl jsem se proto, že vyzkouším druhou alternativu – převedení prostředků na Lendermarket v2. Vybral jsem co nejkratší půjčky, které splňovaly podmínku pro převedení (tzn. splatnost 360 dní) a úrok 17% p.a..
Zhruba do jednoho týdne pak byla moje v PP čekající částka převedena a rozinvestována. Půjčky mají být spláceny proporcionálně každý měsíc, a tak již za první měsíc jsem na splátkách dostal necelou 1/12 dlužných PP. Tímto způsobem bych tedy mohl mít platformu zexitovanou zhruba za rok.
Rozhodně se nic nemění na mém odhodlání na platformě skončit, protože čachry s verzemi platformy a celkový přístup managementu ve mně žádnou důvěru nevzbuzují.
Jak moc se situace na Lendermarketu proměnila můžete porovnat s naší již starší recenzí nebo navštívit stránku o Lendermarketu a nechat zde své hodnocení.
Robo.cash
O Robocash, pokud se nezajímáte do hloubky, jako investor téměř nevíte. Jednoduchý systém, bez problémů se splácením.
Nějaké prostředky jsem odtud stahoval kvůli poklesu úrokových sazeb, ale protože rozhodnutí likvidovat účty jinde měli preferenci, rozhodl jsem se, že zde prozatím začnu výnosy opět reinvestovat. A ouhle, není to tak snadné.
Autoinvest mi sice sem tam nějakou tu půjčku chytí, ale rozhodně ne tolik, abych měl plně zainvestováno. Splátky dalších půjček se blíží a cash drag je záležitost nevítaná. Ke konci roku už nebyl prostor cokoliv měnit, navíc jsem se posledním výběrem dostal na hranici částky nutné pro získání věrnostního bonusu. Pokud bude situace s nedostatkem půjček v roce 2025 stejná, budu zde muset přemýšlet o alternativách.
K platformě máme i podrobnou recenzi. Informativní stránka na P2Ptrhu je pak tady.
Afranga
Web Afrangy prochází rekonstrukcí a úpravami spojenými se snahou o získání licence. Investoři jsou proto dočasně přesměrování na web Stikcreditu, který je vlastně jen kopií původní Afrangy.
Afranga se opět ponořila do hlubokého poddimenzování nabídky. Investoři jasně dominují, půjček je stálý nedostatek. AI spíná sem tam, často po více než týdnu. Sekundární trh je plný nabídek s prémiem a kdo má to štěstí, že mu AI spíná (anebo to má ošetřené například přes boty), je jistě ve slušném zisku.
Sám jsem tuto taktiku také vyzkoušel a zadal prodeje půjček s prémiem okolo 0,8%. Půjčky se prodaly překvapivě rychle a já se těšil na další sepnutí autoinvestu. To přišlo po více než dvou týdnech. I tak se ale snadným propočtem dostanete k výsledku, že prodej na sekundárním trhu se za 0,8% vyplatí. Peníze otočíte zhruba 2x do měsíce a výnos je vyšší, než když necháte prostředky jen ležet zainvestované.
Ani tento případný nadvýnos mě ale nepřiměl k tomu, podobný scénář opakovat podruhé nebo dokonce vícekrát. Uvidíme, jak se cash drag bude vyvíjet v novém roce (předvánoční období bylo tradičně trochu lepší), pokud bude vše fungovat zhruba jako doposud, plánuji pokračovat v investicích s prostředky, které mám na platformě nyní.
Souhrnnou stránku o platformě Afranga máme na P2Ptrhu tady, a tady recenzi.
Esketit
V souladu s mým plánem zjednodušení evidence P2P do budoucích daňových přiznání, jsem se rozhodl prodat na Esketitu u své půjčky a z platformy odejít.
Celková čísla nejsou špatná, výnos solidní. Ovšem vzhledem k mým pochybnostem o hospodaření skupiny Creamfinance a tak jejich expozici v rizikových geografických oblastech (Jordánsko), nebylo rozhodování odejít zase tak složité.
Stránku o Esketitu můžete nastudovat tady nebo si můžete přečíst naši recenzi.
Bondster
Bondster za poslední 3 měsíce nepředstavil nic nového, co by mě přesvědčilo, abych v investování u nich zůstal. Stav je z mého pohledu neuspokojivý. Poskytovatelé pofidérní, platforma technicky zaostávající, neustálé personální změny.
Zatím to ještě nevidím tak apokalypticky, abych vyprodával dobíhající půjčky na sekundárním trhu (i když možnosti prodeje jsou bez stále nefungujícího nastavení slevy/prémia dost omezené). Nechávám tedy dobíhat to, co v portfoliu mám a vrácené prostředky, ať už CZK nebo EUR, stahuju z Bondsteru pryč.
Pokud jste na Bondsteru aktivní, můžete se podívat na naši stránku o něm a zanechat i krátké resumé pro ostatní uživatele. Přečíst si můžete i recenzi s našimi zkušenostmi.
Upvest
U Upvestu bych mohl klidně zkopírovat text z minulého čtvrtletí – pokračuje totiž i nadále ve své dobré práci. Stávající projekty pokračují bez větších potíží, nových není mnoho, ale sem tam se objevují. Vzhledem k reputaci Upvestu pak není překvapením, že jsou následně velmi rychle vyprodány. Po dlouhé době měl však šanci investovat opravdu kdokoliv, protože projekt Obchodní centrum Nisa byl v nabídce postupně po čtyřech tranších s celkovým objemem vybíraných prostředků až 500 milionů korun. To opravdu není žádný drobek! První polovina částky přitom byla vybrána během dvou dní. Zbytek pak během 2 týdnů.
Upvest máme na P2Ptrhu zrecenzovaný a ač je recenze již staršího data, tak informačně sedí. Další informace můžete najít třeba na naší přehledové Upvest stránce.
Lande
Protože Lande se specializuje na zemědělské půjčky, nikoho nepřekvapí, že množství a velikost nabízených úvěrů podléhá sezónnosti. Jsem proto rád, že navýšení prostředků na platformě a jejich zainvestování jsem stihl ještě v říjnovém dojezdu, kdy byla nabídka opravdu bohatá. Milým překvapením ovšem je, že ani prosinec, kdy bych čekal nových příležitostí minimum, nenastal žádný drastický propad a nabídka zůstává s poptávkou vyvážená.
Jak jsem psal již minule, Lande si získalo moji důvěru poctivou prací na technických problémech a zvýšením transparentnosti. Každý měsíc platforma sama reportuje, v jakém stavu je aktuální kompletní portfolio. Investorům tak stačí letmý pohled na tabulku a vidí, zda nedochází k razantnímu nárůstu defaultů. Dalším pozitivem je i (vzato oproti leckteré konkurenci) rychlý proces v případě, že dlužník nesplácí.
Moje první zkušenost s defaultem na Lande vypadá, že bude pozitivní. Sice to chvíli trvalo, ale aktuální stav je před částečným splacením půjčky z dotací dlužníka a druhá část bude refinancována jinou půjčkou. Investoři by tak neměli přijít o žádnou část jistiny (a uvidíme, jak to bude s úroky v prodlení).
Lande má pro nové investory nachystaný cashback – 1% pro investice do 90 dní od založení účtu. K jeho získání se stačí registroval přes tlačítko níže.
Recenzi na Lande pro P2Ptrh sepsal Cupi a užitečné je sledovat i vlákno na P2Pfóru.
Indemo
Indemo za uplynulé čtvrtletí hlásí další splacené projekty a zdá se, že platforma se již hezky zaběhla. Výnosy ukončených projektů jsou velice hezké, a tak jsem kromě investic svoji pozici na platformě ještě navýšil.
Bonus
Indemo – bonus k první investici
Pro nově registrované uživatele Indemo nabízí bonus +0,5% jako instantní cashback ke všem provedeným investicím 365 dní od provedené registrace. Podmínkou je registrace přes uvedený odkaz.
Registrací přes náš link také podpoříte jak P2Ptrh, tak přidružené P2Pfórum.
Moje portfolio na Indemo má pak takovýto vývoj.
Koho by produkt zaujal, tak Indemo jsem nedávno recenzoval nebo si pojďte zadiskutovat na P2Pfóru.
Ronda Invest
Na Ronda Invest jsem se registroval a platformu vyzkoušel už kdysi dávno. Poté ji však nechal dlouho ležet ladem. Nyní jsem se rozhodl, že se k ní vrátím, a naopak investice na ní pořádně rozjedu.
Ronda Invest je česká P2P platforma, která se zaměřuje na investice do zajištěných úvěrů, převážně v oblasti nemovitostí. Jedná se o stabilní platformu s dnes již zavedeným jménem (funguje více než 7 let) a také doposud velice úspěšným track rekordem (k dnešnímu dni žádný default). Každý projekt je detailně popsaný, včetně finančních ukazatelů, plánů a dokumentace. To umožňuje investorům důkladně analyzovat rizika a potenciální výnosy. Úroková sazba bývá pevně stanovená a pohybuje se obvykle v rozmezí 6–8 % ročně. To se v porovnání s jinými platformami může jevit jako méně atraktivní, nicméně bezpečnost díky zajištění nemovitostí je významným benefitem. Investovat je možné v českých korunách a Eurech, nicméně já plánuji investice pouze v české měně.
Na platformě jsem se rozhodl pro širší diverzifikaci, proto se aktuálně snažím investovat do každého projektu, který ve svém portfoliu ještě nemám (vyhýbám se tedy investicím do různých tranší stejného projektu). Nabídky přibývají poměrně rychle a také velmi rychle mizí, hlad investorů je veliký.
Jako pozitivum zmíním určitě komunikaci, kde je zástupce platformy velmi aktivní i na P2Pfóru a nebojí se transparentně zodpovídat i ty méně příjemné dotazy investorů.
Platforma si určitě zaslouží i svoji vlastní recenzi, kterou plánuji sepsat v následujících týdnech. Kdo by chtěl vyzkoušet už nyní, může využít náš kód a získat bonus až 1000,- Kč.
Závěrem
Tak, jako v minulém roce, se na podrobnější výstupy a komplexní shrnutí mé P2P části portfolia za rok 2024, podívám v samostatném článku.
V tuto chvíli vám tak přeji vydařený vstup do roku 2025 a ať se vám daří nejen v oblasti investování.
Jako obvykle platí, že v případě jakýchkoliv dotazů rád poradím, ať už tady v komentářích, soukromě nebo na P2Pfóru.
Zbyněk
Všechny předchozí P2Preporty naleznete tady.
Ahoj, díky moc moc za přehled! Nejen, že oceňuji Tvé příspěvky, ale také podle nich trochu upravuji svůj postup. Takže jsem okopíroval postup v Lendermarketu :-). Hodně přemýšlím o Esketitu – mě to zas až tak rizikové nepřijde, i když válka je a může se teoreticky rozšířit. Další dotaz míří k Bondsteru – jsou nějaké info k ITF – tzn. důvod k exitu – moc díky.
Ahoj Petře, díky za komentář a pochvalu. S Lendermarketem držím palce, snad to dobře dopadne a v letošním roce bude exit dokončený bez ztráty kytičky.
Na Esketitu jsem měl už malou částku. Stával se mi tam cash drag, protože některé trhy jsem nechtěl investovat (např. Jordánsko). Ten Blízký východ je celkově problém s nestabilitou tam. A ani platforma jako taková – vymýšlení investic v krypto a podobné blbosti – na mě nepůsobí jako seriózní finanční instituce. Transparentnost reportů jsem také při začátcích (a tehdejších slibech společnosti) očekával vyšší.
A tak, protože jsem chtěl počet platforem do roku 2025 trochu zredukovat, padlo to na Esketit. Jinak o žádných vážnějších problémech, které by prosakovaly nevím, a rozhodně platforma může úspěšně pokračovat další roky.
U Bondsteru jde spíš o tu platformu samotnou než o ITF. ITF je podle mě stále solidní poskytovatel. Ale na Bondsteru se opakují technické bugy, stále nefunguje prodej na SM s prémiem/slevou a přijde mi, že celý Bondster spíš jen tak skomírá, než aby se krok za krokem posouval dál. Jak ale píšu, půjčky zatím neprodávám, jen už nekupuju nové a vracené prostředky přesouvám jinam.
Ahoj Zbyňku,
díky za tvůj vždy skvělý report. Jakožto tvůj pravidelný čtenář mohu doplnit svoji aktuální zkušenost. Bondster opravdu skomírá a za mě se situace vyřešila sama. Bylo zcela normální, že na PM nabízel i 1000 nabídek, dnes jsem jich tu našel 124. Samotné ITF, které jsem jako jediné nakupoval snížilo od začátku roku úrokovou sazbu. Moje nastavená strategie 14%+ naposledy koupila půjčku 3.1.2025 a od té doby nic. Aktuální nabídka ITF je 12,5%.
Moje hlavní platforma Mintos se za poslední měsíce zlepšuje. Aktuální poskytovatelé zvýšili o 1%-2% úrokové sazby (Eleving, Delfin, Iute, Mozipo) pouze ESTO šlo se sazbami dolů. Je tu i celá řada nových, velmi diskutovaný Nera Capital, což jsem se zatím neodvážil, nicméně portfolio se mi tu pohybuje s krásnou průměrnou sazbou 12,7%. Škoda jen, že jsi tuto platformu opustil, resp. jsi byl donucen.
Držím palce k dalším průzkumům v oblasti P2P.
Ahoj a díky i za Tvé sdílené zkušenosti. Mintos mě mrzí, ale co nadělám…
Přeju samé úspěšné investice nejen na Mintosu:)