P2Preport: 4Q2021 – jak si vede mé P2P portfolio

P2Preport 4Q2021

Už už to vypadalo, že se mi své P2P portfolio v celém roce 2021 podaří ukormidlovat jako plavbu klidnou vodou a vyhnu se jakýmkoliv potížím. Bohužel, pár dní před Vánoci vyeskalovaly problémy tureckého poskytovatele Wowwo na Mintosu. Jaká bude ztráta se zatím odhadovat nedá, ale bez ztráty kytičky již rok 2021 nebude. I proto jsem rád, že se mi v rámci něj podařilo P2P výrazně diverzifikovat.


Mintos

V posledním čtvrtletí roku 2021 jsem pokračoval v postupné likvidaci svých pozic na Mintosu. Docházelo totiž k masivním předčasným výkupům poskytovatelů Iute Credit, Eleving, Delfin, Esto a dalších. Nově nabízené půjčky pak jen zřídka přesahují dvouciferný výnos. A takový poměr výnosu/rizika mě úplně neláká.

Jediným poskytovatelem, do kterého nyní pokračuju v investování je kazašské ID Finance Eurasia. V něm už mám ovšem poměrně vysokou částku, a tak zbylé prostředky stahuji a přesouvám na jiné platformy. Od počátku nyní již loňského roku se mé Mintos portfolio snížilo 65%.

Další nepříjemná zpráva přišla v prosinci, kdy bylo pozastaveno obchodování s půjčkami poskytovatele Wowwo na primárním i sekundárním trhu. Turecká lira zažívá díky Erdoganově politice volný pád. To pro společnosti, kterým dlužníci splácí v liře, ale jejich investorům Wowwo vyplácí v Eurech není vůbec dobrá zpráva. Ve Wowwo navíc při sestavování scénářů dalšího vývoje a určování strategie dospěli k názoru, že měnové zajištění je příliš drahé a nevyplatí se. Nutno říct, že varovných signálů bylo pro pozornější investory za celou dobu více a výsledek není zpětně zase tak překvapující. I já jsem už jednu dobu nad Wowwo zlomil hůl a své půjčky, ještě v době před panikou, bez slevy úspěšně prodal. Jenže co je mi to platné, když se později vynořilo mé hamižné já a při slevách okolo 5% na sekundárním trhu Wowwo opět dokoupilo.

EUR x TRY exchange rate chart
EUR x TRY vývoj kurzu v roce 2021

Pokud bych tedy uvažoval nejhorší scénář, už z investic do Wowwo neviděl již ani cent, pak se mi moje letošní zisky na Mintosu pokrátí cca o 40%.

Pro zajímavost zde ještě zmíním to, co psal Lukáš na fóru. Wowwo totiž drželo rating od Mintosu na úrovni 7/10. To je velmi vysoko a i díky tomu bylo houfně nakupováno automatickými investičními strategiemi těm investorům, kteří se nechtěli zabývat nastavováním AI a vybrali „nízkorizikovou“ konzervativní strategii. Ta uvádí výnos 9% p.a.. Lukáš v ní měl zastoupeno Wowwo z 15%. Jaký dopad by tedy měl totální krach společnosti na jeho výnosy si dopočítejte sami.

Mintos rozhodně není bezúdržbový a zajímavé výnosy dosáhnou spíše investoři, kteří dění okolo sledují a poskytovatele si vybírají sami.

P2Preport - Výnosy Mintos EUR
P2Preport – Výnosy Mintos EUR (bez započítání případné ztráty z Wowwo)
P2Preport - Výnosy Mintos RUB
P2Preport – Výnosy Mintos RUB

Co Mintos a příští rok? V mém případě asi pokračující snižování pozice. Z Mintosu zatím nechci zcela exitovat, ale pokud nedojde ke zvýšení nabízených výnosů a i nadále se bude komplikovat byrokracie okolo (což s příchodem Notes reálně hrozí), pak možná toto rozhodnutí přehodnotím a i ty zbylé prostředky nechám pracovat jinde.

Stránku se vším o Mintosu na P2Ptrhu najdete zde a naši recenzi, kterou se chystám v brzké době aktualizovat, tady.

Peerberry

Na Peerberry jsem v uplynulém čtvrtletí neprováděl žádní příchozí ani odchozí transakce. Na platformě se za celé čtvrtletí neodehrálo nic zásadního, což hodnotím kladně. Nabídka půjček se v předvánočním období zdvihla, byť na výši sazeb to vliv nemělo.

Díky mobilní aplikaci investorovi cinkne notifikace, když má na účtu uvolněné nezainvestované prostředky. To je sice ručně poněkud otravné, ale bohužel v případě ponechání autoinvestu se mi stávalo, že mi den končil s vyšším zůstatkem. Ten se zainvestoval až další den, ale to už opět přišly splátky za další půjčky. Pro maximalizaci zisku tedy investuji občas manuálně.

 Druhou věcí, kterou zde zmíním je velký poměr půjček vydávaných v Rusku. Skupina Aventus šlape bez problémů, jsou ziskoví a zde žádné obavy nejsou. Nicméně – poučen vývojem v Turecku – zde mám trochu obavu, co by se stalo v případě eskalace konfliktu na hranicích Ruska s Ukrajinou. Jaké sankce EU/USA proti Rusku zavedou? Zazněla i hrozba s omezením SWIFT plateb. Jaký by mělo toto dopad na ruské poskytovatele?

Takže suma sumárum kvůli výše uvedenému nehodlám ani v roce 2022 svoje investice na Peerberry navyšovat. Pokud vše pošlape jako nyní, pak je budu držet na konstantní výši a investovanou kouli nabalovat o získané úroky.

Peerberry report 4Q2021
Peerberry report 4Q2021
Peerberry report 4Q2021 - detail
Peerberry report 4Q2021 – detail

Stránku se vším o Peerberry na P2Ptrhu najdete zde. Recenzovali jsme pak tady.

Lendermarket

Jednou z mála P2P platforem, které drží atraktivní sazby (14-15% p.a.) a přitom za nimi stojí relativně solidní a velký poskytovatel půjček je Lendermarket. V listopadu navíc Lendermarket přišel s další cashback akcí. Všichni investoři (i ti stávající) dostali +2% k částce, o kterou navýšili svůj vklad a kterou zainvestovali. To je v době, kdy všechny ostatní platformy výnosy spíše snižují a kdy se nůžky mezi nabízenými úroky jinde a na LM rozevírají, až podezřele dobrá nabídka. Bál jsem se proto, co ukáže dlouho odkládaný audit výsledků za rok 2020.

Toho jsme se dočkali nakonec až v prosinci letošního roku a žádné skandální kostlivce ve skříni neodhalil. Největším problémem (a i důvodem zdržení vydání auditu) je rozporuplné ocenění nehmotného majetku. To sice rozhodně není dobrá zpráva, ale není to ani nic, co by mělo v současnou chvíli ohrožovat chod celé skupiny.

„The Group has recorded intangible assets at fair value as at 31 December 2020 amounting to 8 491 thousand EUR and 31 December 2019 amounting to 5 335 thousand EUR. Management has not stated these intangible assets at acquisition cost less accumulated amortization but has stated them solely at fair value based on external valuation report, which constitutes a departure from Estonian financial reporting standard. During the audit we were unable to determine the effect of departure from Estonian financial reporting standard on the consolidated financial statements.“

Pro rok 2021 tedy můžeme doufat v již rychlejší audit a snad i vyřešení uvedených rozporů.

Creditstar Group se v prosinci také podařilo upsat dluhopisy za 30M Eur s výnosem 10,5-11,5%, což by mělo finanční situaci společnosti na nejbližší období stabilizovat.

V každém případě Lendermarket nepotřebuje obsluhu, nastavené autoinvesty fungují a při cashback kampani jsem se rozhodl bonusová procenta využít a svůj vklad navýšil. Původní myšlenka byla po Novém roce vklad zase stáhnout zpátky, ale při aktuální situaci na P2P trhu uvidím, jaké budou nabídky na jiných platformách a možná vklad nechám pracovat déle.

Lendermarket report 4Q2021
Lendermarket report 4Q2021

Pro víc informací o Lendermarketu můžete přečíst naši recenzi nebo navštívit stránku o Lendermarketu.

Robo.cash

Robo.cash se zpětným pohledem stal mojí (a dle výsledků ankety P2Pforum Awards i řady hlasujících) P2P platformou roku. Nulová starost (kompletní automatizace), velmi solidní prezentované výsledky, pravidelná komunikace. Když k tomu přičteme relativně solidní nabízené úroky, pak je spokojenost na místě.

V průběhu kvartálu jsem se rozhodl pro výrazné navýšení vkladu tak, abych si šáhl na zlatý bonus za výši investice (+0,7% k základní sazbě). K tomu jsem také upravil svoji autoinvest strategii, kdy nově nakupuji půjčky splatné až za jeden rok. To znamená, že úročení se s bonusem vyšplhá na krásných 12,7%.

Robo.cash - upravené nastavení autoinvestu
Robo.cash – upravené nastavení autoinvestu

Aktuální zainvestované prostředky – v kontextu ostatních P2P platforem – mi přijdou nyní tak akorát. Samozřejmě by bylo hezké dostávat bonus +1%, navíc za minimálních časových nákladů. Na druhou stranu diverzifikace mezi platformami je důležitá a zde jsou všechny půjčky investované do společností Robocash Group. Raději bych proto v roce 2022 pro z Mintosu stahované peníze využil jinou/novou platformu. Uvidíme ale, jestli se nějaká vhodná objeví a zda nakonec přeci jen nepřeváží výhody Robocashe a nenavýším zde vklad ještě víc.

Robo.cash report 4Q2021
Robo.cash report 4Q2021

Platformu jsem také v srpnu recenzoval, mé postřehy si můžete přečíst tady. Informativní stránka na P2Ptrhu je pak tady.

Afranga

Afranga bohužel nenabídla za uplynulé 3 měsíce jedinou pozitivní zprávu. Úroky pokračují v propadu – nyní jsme na 12% p.a.. To jde ruku v ruce s tím, že půjček je nedostatek. Investoři svým zájmem platformu na straně poptávky po investicích zahltili, a protože Stikcredit je vcelku malý poskytovatel, tak nabídka není dostatečně škálovatelná.

Dochází proto pravidelně nezainvestování všech volných prostředků (tzv. cash drag) a poklesu výnosu všech investorů. Sekundární trh situaci nepomáhá, naopak objevují se spekulanti, kteří čerstvě nakoupené půjčky okamžitě nabízí s přirážkou.

Afranga si je disbalance na tržišti vědoma a bude na nich muset rychle začít pracovat. Organickým růstem Stikcreditu to dle mého názoru půjde jen stěží, a tak doufejme, že se platforma dohodne na spolupráci s některým z dalších poskytovatelů. Pokud ne bude Afranga dalším kandidátem na zredukování investovaných prostředků v příštím roce.

Afranga report 4Q2021
Afranga report 4Q2021

Souhrnnou stránku o platformě Afranga máme na P2Ptrhu tady, a tady recenzi.

Esketit – novinka v portfoliu

Po P2P platformě Esketit, která je vlastněna majiteli skupiny Creamfinance, jsem jako o doplňku portfolia pokukoval už delší dobu. Uvolněné prostředky z ostatních platforem mě pak finálně rozhoupaly. Jak jsem již popsal v nedávné recenzi, můj původní záměr byl zainvestovat nižší částku (řekněme do 5 tisíc Eur). To se ovšem s narůstajícími výkupy na Mintosu měnilo a nakonec mám na platformě podstatně vyšší částku.

Pozitivy na platformě jsou pružná podpora, jednoduché rozhraní, dobré finanční výsledky skupiny Creamfinance za 3 čtvrtletí roku 2021 a sekundární trh. K dispozici jsou aktuálně půjčky z Jordánska (poskytovatel mimo Creamfinance) a pak španělská a česká pobočka Creamfinance. Právě do té české jsem ze začátku investoval naprostou většinu vložených prostředků. Nabízený úrok byl 12%, splatnost až 3 měsíce.

Hloupé je, že v prosinci došlo ke snížení nabízených výnosů právě pro české půjčky – na 10%. Jordánsko sice stále nabízí 14%, nicméně u nich chybí skupinová garance – jsou rizikovější. Španělské půjčky za 12% by sice nebyly špatnou alternativou, ale španělskou expozici v P2P mám již výraznou díky Lendermarketu.

Ve výsledku si tedy nejsem jistý, jestli přece jen v příštím roce částku na Esketitu alespoň lehce neponížím.

Esketit report 4Q2021
Esketit report 4Q2021

Stránku o Esketitu můžete nastudovat tady.

Bondster

Také na Bondsteru jsem nechal vložené prostředky pracovat po celý kvartál bez jakýchkoliv vkladů či výběrů. Atraktivních nabídek na sekundárním trhu ubylo, nyní je většina z nich spekulativní s přirážkami. Ale ono vlastně nevadí. Díky tomu, že mám půjčky zejména od ACEMY a několikaleté, tak obrat na účtu není nikterak vysoký. Že nedochází k častým výkupům starších, zavedených půjček hodnotím jednoznačně pozitivně.

Několik stokorun jsem také zainvestoval do krátkodobých půjček společnosti Gocredit. Skoro každá z nich následně spadla do prodlení a byla vyřešena až garancí zpětného odkupu. Při nabízeném úroku 6% mi toto nepřijde lukrativní a tak sem již reinvestovat nebudu.

Jinak jsem ovšem s možnostmi investic v CZK vcelku spokojen, sekundární trh zásadně zlepšil případné vystoupení z půjčky a v příštím roce budu určitě pokračovat.

Bondster CZK report 4Q2021
Bondster CZK report 4Q2021

Situaci s EUR půjčkami na Bondsteru vnímám odlišně. Nabídka úroků je sice na vysoké úrovni (aktuálně až 16% p.a.), nicméně kvalita poskytovatelů u mě nevzbuzuje důvěru. Navýšení svého malinkého EUR účtu proto neplánuji.

Bondster EUR report 4Q2021
Bondster EUR report 4Q2021

Pokud jste na Bondsteru aktivní, můžete se podívat na naši stránku o něm a zanechat i krátké resumé pro ostatní uživatele.

Fundlift

Fundlift za uplynulé představil jen jednu investiční příležitost – historicky s úpisy velmi úspěšný pivovar Zvíkov. Ten se stejně jako v minulých emisích podařilo zainvestoval bez problémů. Sám jsem nepřispěl.

K poslednímu prosinci mělo také dojít k připsání jistiny mé první investice na Fundliftu – společnosti Patron. Ta – jako jedna z mála – s investory v průběhu platnosti dluhopisů komunikovala a zasílala informace o vývoji v podniku. Dluhopisy byly i s jistinou v pořádku splaceny.

Na platformě mi tak zbývají už jen 2 aktivní investice, obě splatné až v roce 2023. Letošní rok by tedy měl být poklidný, do nových projektů zde investovat nebudu.

Stránku se vším o Fundliftu na P2Ptrhu, kde můžete nechat i své hodnocení platformy, najdete zde.

Upvest

Akcelerace uvádění nových projektů byla v posledním čtvrtletí na Upvestu znatelná. Představeny byly postupně 4 projekty. Nutno říct, že ačkoliv vybírané částky také šplhají nahoru (pod 50 milionů na projekt se nešlo), tak si již Upvest vybudoval dostatečnou investorskou základnu, aby všechny skončily úspěšným zafinancováním (do posledního projektu Rustonka Red Court je stále možné investovat, ale vzhledem k již vybrané částce o úspěšnosti kampaně vůbec nepochybuji).

Sám jsem si z nabízených projektů vybral Hagibor – Budova Gamma, kam jsem, byť s nižší částkou, investoval.

Ze starších projektů se zatím stále držíme bezproblémově, o čemž informují pravidelné reporty rozesílané formou newsletteru.

Na zoubek Upvestu se v recenzi podíval Lukáš a další informace můžete najít třeba na naší přehledové Upvest stránce.

Rok 2021 suma sumárum

Když rok 2021 začínal, rozhodně jsem si neplánoval tak výraznou redukci na platformě Mintos. Naopak, z hlediska snadné správy, možnosti širší diverzifikace na jedné platformě a již i nějaké jistotě legislativního ukotvení bych spíše věřil tomu, že na Mintos přesunu prostředky i z jiných platforem.

Realita je však zcela jiná. Nabízené úroky na Mintosu výrazně klesly. Přibylo byrokracie, která investorovi pouze zesložiťuje dopočítání skutečného výnosu a nutí ho naklikat toho myší víc. Dřív snadno dostupné filtry jsou schované pod dalším tlačítkem. Account statement aby investor hledal proklikáváním každé záložky.

Ostatní P2P platformy nenabízejí tak výraznou možnost diverzifikace. A tak i proto jsem v roce 2021 založil 2 nové platformy (Afranga, Esketit) a na jednu již dříve opuštěnou se vrátil (Robo.cash). V tuto chvíli to vidím jako dobrý krok. Ano, bude o něco víc práce s daňovým přiznáním. Podařilo se mi ale udržet výnosy na solidních 12+% a mít šířeji diverzifikováno.

PlatformaMaximální aktuálně nabízený úrok
Afranga 12,00%
Bondster CZK10,00%
Bondster EUR16,00%
Esketit14,00%
Lendermarket15,10%
Mintos EUR11,00%
Mintos RUB16,10%
Peerberry (bez věrnostního bonusu)11,00%
Robo.cash (bez věrnostního bonusu)12,30%
Aktuální maximální nabízené úroky na jednotlivých platformách

Výhled do roku 2022

V roce 2022 bych chtěl držet hodnotu svého P2P portfolia na stabilní výši s tím, že vysněným zhodnocením je 12% p.a.. To jsem ochotný lehce snížit u zavedených a stabilních platforem, nikoliv však pod 11%. Protože nabídka je v posledních měsících taková, jaká je a výnosy se neustále snižují, je dost pravděpodobné, že mě čekají přesuny prostředků mezi jednotlivými platformami a zřejmě i založení účtu na některé z dalších (budu rád za vaše případné tipy). Jedině tak se mi může podařit umístit všechny stahované prostředky, udržet portfolio diverzifikované a výnosy držet na zmíněné úrovni.

Na závěr bych pro ty, kterým porce informací nestačila anebo si chtějí přečíst názor i jiných investorů, chtěl doporučit Namorův deník na P2Pfóru. Namor mimo jiné své P2P investice pravidelně rozvádí, jeho myšlenkové pochody mají hlavu a patu a je zajímavé vidět vývoj jeho portfolia v čase.

Za jakoukoliv připomínku, váš názor či jiné slovo do pranice budeme rádi. Napsat nám můžete třeba v diskusi pod článkem nebo se zapojením i dalších investorů na P2Pfóru.

Do roku 2022 vám přeji řadu (a to nejen investičních) úspěchů.

Zbyněk


Všechny předchozí P2Preporty naleznete tady.

P2Preport: 4Q2021 – jak si vede mé P2P portfolio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek