P2Preport: 1Q2022 – P2P investice pod drobnohledem

P2Preport 1Q2022

Nový rok – navzdory všem přáním i covidovým rozvolněním – nezačal vůbec šťastně a o nějakém bezstarostném investování nemůže být ani řeč.

Malou předehrou byly hned v lednu kazašské nepokoje. Tam ovšem došlo k velmi rychlému zásahu ruských jednotek a téměř okamžitému uklidnění situace. Panika tak trvala „jen“ okolo týdne / dvou. To po vypuknutí konfliktu na Ukrajině nás dost možná čeká vleklá válka přímo v Evropě, která může hrozit eskalací ještě mnoho měsíců.

Díky konfliktu samotnému a samozřejmě následným sankcím jsou buď přímo nebo nepřímo zasaženy téměř všechny typy aktiv. P2P investice – ačkoliv se na první pohled může zdát, že některých platforem se geograficky válka vůbec týkat nemusí – nejsou výjimkou. Abych se zbytečně neopakoval u jednotlivých platforem, vypíchnu nyní ty největší důsledky aktuálního dění na trzích na P2P odvětví do několika bodů.

Problémy ukrajinských poskytovatelů

Za válečné situace, kdy se zemí prohání cizí vojsko, řada civilistů opouští domov a snaží se dostat do bezpečí, je pochopitelné, že splácení půjček nebude od dlužníků jejich hlavní starost. Problémy se splátkami se proto dají očekávat okamžitě u všech poskytovatelů, kteří mají expozici svého byznysu na Ukrajině. Pro poskytovatele, u kterých tvoří ukrajinské půjčky hlavní část byznysu se ani nedá čekat dodržení případné buyback garance.

Problémy ruských poskytovatelů

Po ruské agresi netrvalo dlouho a západní země začaly hojně zavádět různé proti ruské sankce. Zásadním krokem bylo pak odstřižení řady ruských bank od platebního systému SWIFT. To zkomplikovalo provádění plateb poskytovatelů jednotlivým platformám. Otázka samozřejmě je, jaká je vůle tyto závazky vůbec platit. Rusko v odvetě na sankce zavedlo přísná pravidla pro směnu rublů do zahraničních měn a pro poskytovatele vůbec nemusí být snadné se ke směně dostat. S tím související také propad hodnoty rublu. Investoři, kteří investovali napřímo v rublech můžou rovnou odepsat desítky procent hodnoty portfolia. Plus poskytovatelé, kteří nejsou měnově zajištění a splácet musí v Eurech, nyní vyberou od ruských dlužníků nominálně podstatně nižší částky. Jak to může dopadnout nám nedávno na Mintosu ilustroval případ tureckého poskytovatele Wowwo.

Nárůst „pending payments“ ruských, kazašských a dalších poskytovatelů

V návaznosti na výše zmíněné je jasné, že převody plateb trvají déle. To se dotýká i poskytovatelů působících v jiných než válkou přímo zasažených zemí. Například kazašské IDF Eurasia používalo jako korespondenční banku pro Europlatby banku v Rusku. Na platformě Peerberry automaticky aktivovaly krizový plán, vyplácí část splátek z garančního fondu a zbytek slibují splatit v rámci 2 let. Peníze investorů však v tomto období již nebudou úročené. Dá se očekávat, že u některých ruských/ukrajinských poskytovatelů dojde postupně k přeřazení části portfolia v prodlení do defaultu a nikdy nebude splacena.

Odliv peněz z P2P (vybírání prostředků investory), výprodeje na sekundárních trzích

Jakákoliv krize automaticky vede investory k opouštění rizikových aktiv a útěku do bezpečí. Ať již do dluhopisů nebo třeba rovnou do hotovosti. P2P investice jsou vysoce rizikové a je tedy jasné, že řada opatrnějších investorů své prostředky stahuje. Ono ale pozor – i ti k riziku více naklonění investoři mohou své prostředky stahovat. Společně s vypuknutím konfliktu totiž došlo i k poklesu akciových trhů a mnoho investorů nyní vidí lepší příležitosti tam.

První náznaky stahování investorů je dobře vidět u všech větších platforem s alespoň minimální expozicí na válečnou oblast již v únoru – viz tabulka z webu P2P-banking. V březnu očekávám prohloubení tohoto vývoje.

Přehled vydaných půjček dle platformy v únoru 2022
Přehled vydaných půjček dle platformy v únoru 2022
[Zdroj: https://www.p2p-banking.com/tag/loan-volume/]

Ne na všech platformách je sekundární trh k dispozici, ale tam, kde ho investoři mohou využívat, tak to dělají. Prvotní panika se zdá, že se již uklidňuje, ale k dostání byly běžně půjčky se slevou 10-20%. Na Mintosu, kde je umožněno na sekundárním trhu dále obchodovat s ruskými poskytovateli, si pak nebyl problém zaspekulovat při nákupu se slevou až 50%.

Růst nabízených úrokových sazeb, znovuzavedení cashback kampaní

Pokles prostředků od investorů či dokonce u některých z nich exit z odvětví vyvolal převis nabídky nad poptávkou. Takovou situaci jsme tu od korona virového března 2020 neměli a po dlouhé době tak nabízené úroky otočily směr. Téměř všechny platformy již reagovaly na odliv investorů a nabízejí vyšší, atraktivnější, výnosy. Ruku v ruce s tím jdou cashback kampaně, kdy například Mintos nabízel i naprosto nevídaných bonusových 10% při nákupu půjček od nového, jihoafrického, poskytovatele Planet42.

Mintos - cashback kampaně
Mintos znovu a ve velkém rozjel cashback kampaně

Tolik k rozšířenému úvodu a pojďme na jednotlivé platformy.


Mintos

Na Mintosu jsem zahájil kvartál dalšími drobnými výběry. Ty jsem ale postupně zastavil a nakonec v březnu zase doplnil to, co jsem předtím stáhl. Důvody jsou jednoduché – na Mintosu výrazně vzrostly úrokové sazby. Pro ty, co si chtějí zaspekulovat na další vývoj ruských a kazašských poskytovatelů, je pak doslova nabitý sekundární trh. Lákají také cashback kampaně, kdy například ID Finance aktuálně nabízí +1% cashback na půjčky se splatností 30 dní (byť ano, mohou být prodlouženy a mohou spadnout do prodlení). Krátká splatnost a 1% bonus k tomu pak resultuje ve výsledný úrok až přes 20% p.a..

Já si zaspekuloval hned v lednu, kdy se mi podařilo na sekundárním trhu nejprve s nízkou slevou prodat kazašské IDF Eurasia. Ty jsem po eskalaci situace a panice investorů koupil zase zpět se slevami více než 10%. Nyní je IDFE opět pod tlakem kvůli Rusku, tak uvidíme časem, zda to byl ode mě dobrý postup. U Wowwo se mi to v minulosti nevyplatilo.

U tureckého poskytovatele je totiž ticho po pěšině. Tři měsíce utekly jako voda a z vymáhaných peněz nepřistála na účtech investorů ani koruna, respektive Euro. Ani splátky ostatních poskytovatelů v úpadku nejsou nijak výrazné. Jediné, co se občas podaří je arménské Finko (dříve Varks). A tam mám obavu, že pokud situace v Náhorním Karabachu znovu přeroste v ozbrojený střet, bude to znamenat další zhoršení splácení. Pozitivní tak alespoň je, že Mintos již zveřejňuje konkrétní částky a konkrétní čísla půjček v „in recovery“, které byly za uplynulý měsíc splaceny. Proces je tak malinko transparentnější. Zájemci tyto informace najdou na stránce https://www.mintos.com/en/funds-in-recovery-updates/.

Pro pořádek dodejme, že Mintos měl v době vypuknutí konfliktu v dotčených zemích 15% portfolia. Pomáhá mu zde tedy obrovská diverzifikace napříč poskytovateli a to i v geografickém hledisku.

Mintos EUR - 1Q2022 report
Výnosy mého Mintos EUR portfolia od začátku roku 2021 (bez započtení případných ztrát z půjček v „in recovery“

Můj lednový výnos v EUR krásně ukazuje, že se mi v daném měsíci podařilo díky nákupům „ve slevě“ téměř ztrojnásobit průměrný měsíční zisk. Také v březnu jsem pár nákupů udělal a výnos mi vytáhl také připsaný cashback bonus za investice do půjček poskytovatele Planet42.

Co se týče portfolia v rublech, došlo ke kompletnímu vylistování RUB půjček z primárního trhu. Na sekundárním trhu je ale obchodování stále otevřené. To je z mého pohledu správné rozhodnutí a snažím se nakupovat vždy za veškeré uvolněné prostředky. Ne, že bych byl až takový kaskadér, ale volné rubly na mintosím účtu jsou čas od času automaticky směněny na Eur bez možnosti zásahu investora. Při směnném kurzu, který je Mintos schopný vyjednat, raději volím delší expozici a víru v lepší zítřky.

Stránku se vším o Mintosu na P2Ptrhu najdete zde a naši recenzi pak tady.

Peerberry

Válkou nejpostiženější platformou v mém portfoliu je jednoznačně Peerberry. Platforma a poskytovatelé na něm (zejména pak Aventus Group) sice na P2P trhu patří dlouhodobě mezi nejprofitabilnější (rychlý přehled hospodaření Aventusu za rok 2021 můžete prohlédnout v mém postu na P2Pfóru), nejlépe komunikující a transparentností vynikající hráče. Bohužel můžete mít systémy nastavené naprosto geniálně a pokud máte 1/3 půjček z teritorií Ukrajiny a Ruska, tak je zásah obrovský. Pozitivní skutečností je, že platforma i CEO Aventus Group Andrejus Trofimovas se evidentně snaží dělat maximum pro to, aby vše alespoň v rámci možností fungovalo dále a investice byly věřitelům splaceny. (Snad až srdceryvný příspěvek Trofimovase o dopadu války na Aventus Group a jeho odhodlání mu čelit, si můžete přečíst na blogu Peerbery).

Peerberry - splátky ukrajinských a ruských poskytovatelů
Peerberry – splátky ukrajinských a ruských poskytovatelů za období 24.2.-15.3.2022

Část půjček byla splacena z rezerv poskytovatelů Aventus a Gofingo. Další splátky se plánují. Platforma také vybrala skupinu 30 investorů, kteří jsou v problematických půjčkách zainvestovaní. Ti vytvoří dohlížecí komisi a napomohou transparentnosti při splátkách. Aby bylo Peerberry situaci ustát, přikročilo však také k nepříjemným krokům. Pochopitelné je nedodržení „Buyback garance“ pro případy, kdy půjčka spadne do prodlení více než 60 dní. Také veškeré úroky takových půjček se po 60 dnech prodlení přestanou načítat. Horizont, během kterého by platforma chtěla mít všechny problematické půjčky splacené, byl stanovený na 2 roky. Jistě se najde řada investorů, kteří budou Peerberry spílat a nad 2 roky ztracenou likviditou a úročením žehrat. Příjemné to není. Na druhou stranu – realistickým pohledem na byznys dotčených společností – pokud jim tato úleva pomůže přežít a investoři se nakonec dočkají splacení všech svých pohledávek, pak je to z mého pohledu logický a správný krok.

Situace ovšem na celé platformě zůstává nejistá, takže se není čemu divit, že někteří investoři Peerberry opouští. Snaha o udržení klientů pak vedla k dvojímu navýšení nabízených úroků zůstavších poskytovatelů a také příslibu spuštění sekundárního trhu. Ten investorům nabízí možnost rychlejšího (byť v podobě nutnosti prodeje půjček se slevou dražšího) exitu v případě problémů.

Peerberry - navýšení úroků půjček od Aventus Group
Peerberry – navýšení úroků půjček od Aventus Group

Sám na platformě investice částečně redukuji. Nevybírám tedy vše, co se ze splátek vrací, ale částečně vždy vybírám. Pokud se splátkami vše poběží, jak platforma avizuje, tak bych se chtěl dostat na hranici 10k Eur (tedy hranici věrnostního bonusu) a tyto prostředky již na platformě ponechat pracovat. Věc, za kterou musím Peerberry jednoznačně pochválit, je rychlost výběru prostředků na svůj účet. V pracovní době se mi opakovaně stalo, že výběr zadaný na můj učet na Revolutu proběhl během 5 minut. To je velká paráda a ostatní platformy (a to i ty české s převody CZK) zde mají hodně co dohánět.

Peerberry report 1Q2022
Peerberry report 1Q2022
Stav půjček - detail
Peerberry oddělilo půjčky z problematických zemí do samostatných koláčů. U těch se počítá i možností prodlení delší než 60 dní.
Detail portfolia na Peerberry.
Detail stavu portfolia na Peerberry k 31.3.2022.

V minulém P2Preportu jsem věnoval odstavec své obavě ohledně vysokého počtu půjček z Ruska. Na začátku letošního roku jsem v ruských poskytovatelích na Peerberry přes 12 tisíc Eur. Dnes jsem velmi rád, že jsem riziko nepodcenil a již v lednu začal investovat převážně do jiných zemí. Expozice mi tak výrazně klesla a lépe se mi spí.

Stránku se vším o Peerberry na P2Ptrhu najdete zde. Recenzovali jsme pak tady.

Lendermarket

Lendermarket díky svému geografickému zaměření a také absenci sekundárního trhu, který by zrychlil možnost odlivu investorů v časech paniky, zažil relativně klidný kvartál. Úrokové sazby se pohybují na maximech 14-15% p.a.. To je sice velmi solidní, nicméně v porovnání s ostatními platformami již ne tak báječná nabídka. Na spoustě platforem se totiž zvyšovalo a často razantně.

Na jednu stranu by se mohlo zdát, že si to Creditstar díky zavedenému jménu a dobrým hospodářským výsledkům (za 4Q2021 zisk 1,8M Eur, tržby přes 8M Eurvíce zde) může dovolit. Proč ale potom nabízí na Mintosu estonské a finské půjčky s vyšším úrokem než na své platformě, navíc s cashback kampaní (až 2%)? Když už bylo jednou napsáno, že na LM budou od Creditstaru vždy ty nejvýhodnější nabídky na trhu, měli by se toho v managementu držet. Pokud za tím tedy není dotování půjček Mintosem, aby zastavil odliv investorů. To mi ovšem, vzhledem k absenci majetkové provázanosti mezi Creditstarem a Mintosem, nepřijde pravděpodobné.

Lendermarket report 1Q2022
Lendermarket report 1Q2022

Během 1Q jsem nejprve provedl jeden vklad a na konci března pak zase jeden výběr. Investovaná částka tak zůstává téměř stejná. Na rozdíl od Peerberry zde výběr rozhodně není okamžitý a na prostředky si hezky počkáte – v mém případě LM odeslal částku na můj účet až po 3 pracovních dnech.

Pro víc informací o Lendermarketu můžete přečíst naši recenzi nebo navštívit stránku o Lendermarketu.

Robo.cash

Platforma Robo.cash je registrována v Chorvatsku, nenabízí žádné půjčky z Ruska ani Ukrajiny, a tak by se mohlo zdát, že zde není žádný důvod k obavám.

Jenže – úspěšná skupina Robocash Group, která na platformu své půjčky umisťuje, je sama na ruský byznys výrazně navázaná. Platforma samotná je proto velmi aktivní v komunikaci vůči investorům, pořádá různé webináře, Q&A sessions a klade důraz na vysvětlování situace a uklidňování investorů. Platforma zdůrazňuje, že finanční prostředky jednotlivých filiálek jsou vedeny separátně a tak investorům žádné riziko kvůli případným sankcím na ruskou část byznysu nehrozí.

„Neither the Robocash platform itself, nor its loan originators (none of which are based in Russia) have any relationships with Russian banks. All related transactions, as well as loan disbursement activities of the companies are done through the respective local banks. Therefore, we assure you that none of the money invested on Robocash is in any way transferred to or from Russia, and is not affected by any political tension and resulting sanctions.“

[Zdroj: https://robo.cash/news/takeaways_from_robo_talks_live_webcast_of_march_11]

Pro hlubší zájemce doporučuji přečíst si kvalitní shrnutí posledního natočeného webináře z března celé.

I přesto… Když vezmete v potaz, že v Rusku je generováno 60% byznysu Robocash Group, na klidu to určitě nepřidá.

Co se týče nabízených úrokových sazeb, vývoj přesně odpovídal geopolitickému dění. Nejprve sazby klesaly, další snížení bylo plánováno. Pak ale vypukla válka, snížení sazeb bylo zrušeno a posléze došlo naopak k jejich navýšení.

Robo.cash - úrokové sazby od 22.3.2022
Úrokové sazby nabízené na Robocash od 22.3.2022

Po zvážení situace jsem se nakonec rozhodl, že budu na platformě pokračovat s investovanými prostředky bez jejich snižování.

Robocash report 1Q022
Robocash report 1Q022

Platformu jsem také v srpnu recenzoval, mé postřehy si můžete přečíst tady. Informativní stránka na P2Ptrhu je pak tady.

Afranga

Ačkoliv Bulharsko není vojenským konfliktem přímo zasaženo, nepodařilo se Afranze uniknout odlivu investorů. To paradoxně platformě pomohlo vyrovnat nerovnováhu, která na tržišti panovala. Dřívější nedostatek půjček je nyní vyřešen, na primárním trhu jsou stovky půjček a jako návdavek navíc došlo ke zvýšení nabízených úrokových sazeb na 14%.

Stikcredit také zveřejnil výsledky hospodaření za rok 2021 a investoři mohou být spokojeni. Skupině se daří nadmíru dobře.

Income from interest: 15,9m (vs. 10,0m 2020)

Profit: 5,1m (vs. 4,6m 2020)

Total liabilities: 12,6m (vs. 5,6m 2020)

Total equity: 15,9m (vs. 11,9m 2020)

Total assets: 28,4m (vs. 17,6m 2020)

Loans to customers: 21,6m (vs. 12,2m 2020)

Hlavní finanční ukazatele hospodaření Stikcredit za rok 2021 (v BGN, orientační kurz 2 BGN ≈ 1 EUR)

Pro investora na Afranze tedy tentokrát veskrze pozitivní zprávy. Proto jsem prostředky z platformy nestahoval a nechal je dále pracovat.

Afranga report 1Q2022
Afranga report 1Q2022

Souhrnnou stránku o platformě Afranga máme na P2Ptrhu tady, a nedávno aktualizovanou recenzi tady.

Esketit

Esketit se dá říct, že byl zasažen současnou situací nejméně ze všech platforem, které ve svém přehledu monitoruji. Investice běží hezky automaticky, za uplynulé období nedošlo k žádným změnám v nabízených úrocích, nováčkovský cashback bonus mi byl vyplacen bez otálení a půjček je dostatek. Nic mě proto nevedlo k tomu prostředky vybírat. Na druhou stranu jsem svoji investici také nenavyšoval, protože na platformě mám již vysokou částku.

Esketit report 1Q2022
Esketit report 1Q2022

Stránku o Esketitu můžete nastudovat tady, popřípadě jsme ho již také recenzovali.

Bondster

Na Bondsteru pokračuju ve své strategii investic v českých korunách a zejména do úvěrů poskytovatele ACEMA. I na Bondsteru byl patrný vliv začátku války a zvýšený počet půjček nabídnutých k prodeji na sekundárním trhu. Toho jsem využil, lehce navýšil svůj celkový vklad a nakoupil již zaběhlé, zajištěné a včas splácené půjčky s úroky 9+%. Ty považuji za relativně bezpečné a úrok v korunách (ač aktuální inflaci bohužel nepokryje) je pro mě tomuto riziku přiměřený. Všimněte si, že ačkoliv jsem na platformě již 4 roky, tak zesplatněných půjček mám – i díky správnému výběru půjček – naprosté minimum.

Bondster CZK report 1Q2022
Bondster CZK report 1Q2022

To v eurech nadále na Bondsteru aktivitu nezvyšuji a ani nepředpokládám, že bych tu v budoucnu dával Bondsteru před jinými alternativami přednost.

Bondster EUR report 1Q2022
Bondster EUR report 1Q2022

Pokud jste na Bondsteru aktivní, můžete se podívat na naši stránku o něm a zanechat i krátké resumé pro ostatní uživatele. Nedávno jsme také aktualizovali recenzi s našimi zkušenostmi.

Fundlift

Na platformě Fundlift se toho za minulé čtvrtletí mnoho neudálo. Představen byl jediný nový projekt – NWT – Bydlení Kvítková. Ani ten se však nepodařilo Fundliftu zafinancovat v jeho původní výši a cílová částka tak byla nakonec ponížena. Crowdfunding tedy uvidíte sice na webu Fundliftu jako úspěšný, ale mírná pachuť zůstává.

Na Fundliftu je typicky vidět, že řada investorů již kvůli špatné komunikaci, stagnaci platformy a v neposlední řadě několika neúspěšným až pochybným projektům, ztratila zájem o jakoukoliv další investici.

Stránku se vším o Fundliftu na P2Ptrhu, kde můžete nechat i své hodnocení platformy, najdete zde.

Upvest

Splaceny mi v průběhu února a března byly hned dvě z mých aktivních investic. Jak obchodní centrum Kukleny, tak apartmány Karlova Studánka byly splaceny dříve, než byla předpokládaná splatnost projektu. Na jednu stranu je dobře, že se splácením není vůbec žádný problém. Na stranu druhou – když již investor věnuje čas detailnímu studiu výborně zpracovaných podkladů k investici, pak je předčasným splacením odměna za takto strávený čas snížena.

Upvest - splacené projekty 1Q2022
Upvest – úspěšně splacené projekty v mém portfoliu za 1Q2022

Ačkoliv nových příležitostí Upvest představil hned několik (jmenujme například Nagano Park nebo Rezidence Vrchlického), tentokrát jsem na platformě neinvestoval.

Na zoubek Upvestu se v recenzi podíval Lukáš a nedávno jsme také měli možnost uveřejnit rozhovor s CTO Upvestu Petrem Volným. Další informace můžete najít třeba na naší přehledové Upvest stránce.

1Q2022 suma sumárum

Začátek roku 2022 investorům jasně ukazuje, že žádné jistoty neexistují a jedinou správnou cestou je diverzifikace. Nejen skrz jednotlivé třídy aktiv, ale i v rámci nich. Důležité přitom je hledět i na geografické rozložení investic. To se v mém portfoliu často přelévá a kdybych porovnal stav před rokem a dnes, jsem zcela někde jinde. Ne vždy dobrovolně, protože zastoupení Lotyšska nebo Moldávie od kvalitních poskytovatelů Delfin Group / Iute Credit bych se nebýt nucených výkupů nevzdával. A tak mám díky Lendermarketu a Esketitu 25% P2P expozici na Španělko. To se dnes jeví bez problémů, ale 25% je hodně a kdo ví, jestli při příští ekonomické krizi nebude právě Španělsko s vysokou nezaměstnaností tou nejvíce postiženou zemí…

Rozložení mého portfolia dle % ukazuje mapka níže, je zoomovatelná, takže i schovaný malinký Singapur, kde mám solidní expozici přes Robo.cash, se dá dohledat.

Pokud v některém prohlížeči zobrazení mapky zlobí, přejdete na její originální verzi zde.

Na závěr ještě aktualizovaná tabulka s přehledem aktuálně nabízených úroků na jednotlivých platformách.

PlatformaMaximální aktuálně nabízený úrok
Afranga 14,00%
Bondster CZK16,00%
Bondster EUR16,00%
Esketit14,00%
Lendermarket15,00%
Mintos EUR16,00%
Mintos RUBx
Peerberry (bez věrnostního bonusu)13,50%
Robo.cash (bez věrnostního bonusu)13,00%
Aktuální maximální nabízené úroky na jednotlivých platformách

Těm, kdo dočetli až sem, díky za vytrvalost a v příštím kvartále snad zase s radostnějšími zprávami.

Jako vždy platí, že za jakoukoliv připomínku, sdílení vlastní zkušenosti nebo dotaz vítáme. Napsat nám můžete třeba v diskusi pod článkem nebo - se zapojením i dalších investorů - na P2Pfóru.

Zbyněk


Všechny předchozí P2Preporty naleznete tady.

P2Preport: 1Q2022 – P2P investice pod drobnohledem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek